Hořák. Takovou přezdívku dostal Delong po svých posledních výkonech. „Je to taková interní hláška. Adam má sérii šesti mezinárodních zápasů, ve kterých dal deset gólů, což je obdivuhodný výsledek. Tak říkáme, že mu to hoří, a snad ještě tři zápasy nepřestane. Přeju mu to. Má pokoru, dobrý přístup a teď se mu to vrací,“ říká Tom Ondrušek, parťák z formace, která zatím Čechy táhne.

Trenéři měli při výběru spoluhráče k sehrané dvojici OndrušekDóža šťastnou ruku. Společně nastoupili pouze krátce na poslední reprezentační akci v Uppsale.

„Vykrystalizoval nám k nim, nebylo to nijak ozkoušené. Hledali jsme někoho, kdo k Paddymu a Tomovi zapadne. Adam měl fazónu, je univerzální, navíc střelec. Výborně si vyhoví, každý má svůj prostor. Je dobře pro tým, že jim to tak sedlo,“ pochvaluje si asistent trenéra Milan Fridrich.

Vyšilovat je zbytečné

Především na Delonga se po sedmi trefách snáší chvála ze všech stran. Samotný kanonýr však bere vše s klidem a razí heslo, že každý den se začíná nanovo.

„Hlavní je nastupovat s pokorou, nebýt myšlenkami někde jinde, že se něco podařilo. Zatím jsme nic nedokázali, nesmím si z toho dělat těžkou hlavu. Ani nechápu, jak se ke mně míčky odráží, ale doufám, že to tak půjde dál,“ praví skromně.

Jeho přístup oceňují spoluhráči i trenéři, pro Delonga je ve dvaadvaceti letech přirozený. „Podaří se jeden zápas a mám nějak vyšilovat? Dělat z toho obří slávu, vědu? To je zbytečné. Nový den, nový zápas, je třeba do něj zase nastoupit s pokorou,“ povídá.

Za svoje myšlení nyní sklízí v reprezentaci ovoce. Hattrick proti Němcům a Švýcarům, jedna trefa Lotyšům. Delong „hoří“ a jeho góly se budou Čechům hodit nadále.

Ze dna na vrchol?

„Už v Uppsale ukázal fantastickou formu, ale až takhle to asi nikdo nečekal. Bude se do šancí stále dostávat, protože má dobrý pohyb a je ve správných prostorech. Paradoxně pro něj může být výhoda, že je na prvním šampionátu. Není na něj ještě takový tlak. A na hřišti se baví a užívá si to. Přesně to chceme,“ líbí se Fridrichovi.

Český celek se díky výhře se Švýcary dostal na první místo ve skupině. Po nedělním propadáku s Lotyšskem se mužstvo odrazilo až na dosavadní vrchol.

„Po prohře jsme spadli na zem, sáhli jsme si na dno. Řekli jsme si, že předvádět takový florbal před domácími fanoušky je ostuda. A fakt jsme se vzchopili, zahráli úplně jinak a ukázali, co je česká nátura,“ vypráví Delong.

Ve čtvrtfinále se Češi představí proti Dánům. Ti ve skupině schytali nášup od Švédů 25:0. Včera však zvládli osmifinále proti Estoncům.

„Hodilo by se pár rychlých gólů, to pomůže vždy. Musíme najít pohodu, nesoustředit se na nic kolem, pouze na náš tým. Stále máme co zlepšovat,“ dodává Fridrich.

Boj Čechů o postup mezi elitní čtyřku začíná v 19:30.