Právě na ní loni v Istanbulu zaběhla časem 1:10:14 rekord a o 47 vteřin vylepšila dosavadní nejlepší výkon Evy Vrabcové Nývltové. Ráda by ho vylepšila i v Praze, ale okolnosti tomu příliš nenahrávají.

„S vodiči jsem tempu domluvená, ale tolik se k tomu neupínám. Nejsem si jistá, jestli mám takovou formu, abych na to mohla pomýšlet,“ říká Stewartová v tiskové zprávě.

Začátkem roku ji potrápily achilovky, a tak si jako hlavní cíl stanovila čas 1:12. „To by měl být nominační limit na mistrovství světa v silničních bězích,“ prozradila sedmadvacetiletá atletka Spartaku Praha 4.

V Praze se konal Hervis 1/2 maraton (starší foto).
1/2 Maraton v Praze. Kvůli závodu budou neprůjezdné ulice i zákaz parkování

Těší se na fanoušky

Do noty jí pravděpodobně nebude hrát ani nevyzpytatelné počasí. Má být zima, pršet a v pražských ulicích se dají očekávat silné větrné poryvy. „Hlavně z toho důvodu jsem s ohlášením útoku na rekord opatrná. Z předpovědi počasí nadšená nejsem, ale všichni budou mít stejné podmínky,“ pokračuje Stewartová.

Na druhou stranu se může spolehnout na podporu pražského publika. „Už mi pár lidí psalo, že mi budou fandit, a tak se na to těším. Doufám, že mě to nakopne, protože závod s podobnou atmosférou jsem v Česku ještě asi neběžela,“ zmínila.

„Dosud jediný závod ze série RunCzech jsem totiž běžela v období koronaviru. I tehdy přišlo dost fanoušků, ale věřím, že by jich teď mohlo být ještě víc,“ přemítá vytrvalkyně, která s ostatními závodníky odstartuje z Náměstí Jana Palacha v sobotu v 10.00.

Moira Stewartová kralovala ve Kbelích.
Comeback Stewartové. Po zranění ovládla Kbelskou desítku a vyhlíží půlmaraton