Domácí rekordmanka v běhu na 10 000 metrů na dráze a také v půlmaratonu zaostala časem 33:30 o šest vteřin za osobním a českým maximem závodu. Na absolutní rekord Keňanky Nancy Wambuaové jí v příjemném slunečném počasí scházelo dvanáct vteřin.

„Dneska to nebylo v nohách. Už od začátku jsem to tušila,“ vyprávěl za cílem Stewartová. „První polovina byla přepálená, takže druhá byla těžší. Na pětce jsem měla čas 16:10, což je opravdu hodně rychlé,“ líčila dcera skotské běžce a české běžkyně a přiznala, že v závěru už neměla tolik sil.

Ze začátku běžela na čele společně s další elitní domácí vytrvalkyní Terezou Hrochovou. „Setřásla jsem ji na občerstvovací stanici. Obě jsme se šly napít a při tom nám odběhla klučičí skupina, kterou jsem potom stihla docvaknout, ale Terka už ne,” popisovala sedmadvacetiletá členka Spartaku Praha 4 vývoj závodu.

„Doufám, že snad příště budu traťový rekord atakovat a věřím, že můj strop je ještě výš,” přemítala Stewartová.

close Vítěz mužského závodu Martin Zajíc. info Zdroj: ČAS/Jan Houska zoom_in Vítěz mužského závodu Martin Zajíc. S jejím názorem souhlasí trenér Václav Janoušek. „Pokud do budoucna vyjde takové počasí a budeme mít před Běchovicemi víc času vyladit formu, tak věřím, že Moira dokáže čas stlačit ke 33 minutám a možná i pod,“ prozradil kouč úspěšné běžkyně.

Tempo mužského závodu dlouho diktoval Veber. Krátce pro polovině trati se s ním udržel už jen obhájce titulu Zajíc. Ten v posledním kilometru zaútočil a strhl vítězství na svou stranu.

„Nevěděl jsem, jak se Patrik cítí, protože to nedával vůbec najevo. To já jsem pěkbě hekal,“ vykládal vítěz. Důvodem bylo nedávné onemocnění. „Tři dny jsem ležel. Příprava nebyla ideální,“ krčil rameny.