U takto významné události (pořádané Českou rugbyovou unií) nemůže chybět ani Deník, který dneškem počínaje odstartuje sérii rozhovorů týkajících se této ankety (vždy v úterý a ve čtvrtek). Právo prvního slova dostal loňský vítěz mužské části Petr Čížek. Dva dny po něm představíme zástupkyni něžného pohlaví Pavlínu Čuprovou. Podíváme se i na zoubek největším talentům republiky, zhodnotíme nejzdařilejší akce… Pánové pozor! Své hlasy můžete posílat nejkrásnější z ragbistek.

Dost ale úvodu. Vraťme se v čase do loňského března, kdy si pro ocenění Ragbista roku 2012 došel sympatický pragovák Petr Čížek.

Kdo je Petr Čížek?

Narodil se 8. března 1983 v Praze.
Jde o útokovou spojku Pragy.
V dresu se lvíčkem na prsou odehrál 23 utkání, první z nich 10. června 2006 proti Gruzii.
Mezi jeho největší úspěchy patří mistrovský titul z roku 2002 a republikové stříbro z roku 2013.
Je Ragbistou roku 2012.

Petře, s jakými pocity loni přebíral ocenění Ragbista roku?
Především s překvapením. Prvenství jsem opravdu nečekal. Jak už jsem říkal na vyhlášení, tak moji volbu mohly ovlivnit tři aspekty. Zaprvé jsem měl vcelku dobrý rok, zadruhé hraji na postu, z kterého se kope na háčko a zaznamenal jsem tak nejvíc bodů, a zatřetí to, že kluci ze zahraničí nejezdili reprezentovat.

Považoval jste vaše prvenství za oprávněné?
Pokud budu realista, tak jsem měl jiné tipy na vítěze, než jsem já. Amatér se přeci jen těžko může rovnat profesionálům. Co je ale v této době oprávněné?!

Jak se díváte na celou anketu?
Pozitivně, myslím si, že má svůj smysl. Ocenění je pak hezké a vážím si ho. Samozřejmě jde ale o subjektivní hodnocení lidí, kteří o vyznamenaných rozhodují.

K čemu vás ocenění zavazovalo?
Bylo to trochu zavazující. Říkal jsem si, že bych se měl na hřišti i mimo něj chovat trochu zodpovědněji. Ragby je gentlemanský sport, to jsem se snažil mít stále na mysli.

Myslíte si, že jste očekávání naplnil?
Co se týče sportovní stránky, tak asi příliš ne. S Pragou jsem ještě nějaké zápasy vyhrál. Sám jsem ale už odehrál lepší sezony.

Čím si myslíte, že to bylo způsobeno? Přišla například zranění?
Bez drobných zranění už snad nikdo nehraje. Zásadní na jaře nepřišla. Na podzim jsem si ovšem vykloubil prst na levé ruce, což ovlivnilo všechna má další vystoupení. Ať už přípravu, nebo nasazení například v posilovně. To možná kalí můj pocit z celého ragbyového roku 2013.

Praga skončila třikrát druhá. Ať už v domácím poháru, ve finále patnáctkové extraligy nebo té sedmičkové. Jak to hodnotíte?
Zpětně jde nejspíš o úspěch. Nicméně jsem ze tří stříbrných medailí zklamaný. Bylo to takové začarované. Druzí skončili i naši mládežníci.

Čemu to přičítáte?
V rozhodujících chvílích nám asi chyběli hráči s vítězným duchem. Nebo že by nám to nebylo v roce 2013 souzeno?

Jak jste byl spokojený s reprezentační sezonou?
Ta byla složitá v tom, že jsme vyhráli pouze jedno utkání,
a to ve Švédsku, kde jsme vítězství opravdu vybojovali, když jsme o něj usilovali až do posledních vteřin. Jinak nic, i když si myslím, že je náš herní projev o něco lepší. Trochu se zvedáme, ale soupeři taky.

Jak vidíte situaci v reprezentaci? Z pohledu zvenčí se zdá, jakoby v tuzemsku šlo o trochu nechtěné dítě. Vnímáte to podobně?
V ragbyové obci je to tak, že by každý chtěl výsledky od reprezentace, ale ve finále si každý oddíl jede jen na svém písečku. Pokud bychom více spolupracovali na klubové úrovni, tak by se to pozitivně projevilo i na reprezentačních výsledcích.

Jak je to s kvalitou reprezentačního kádru? Cítíte šanci, že by se reprezentace mohla doplnit o hráče působící v zahraničí?
Jelikož jsem optimista, tak tu šanci cítím. S řadou z nich jsem i mluvil. Kluci říkali, že by rádi přijeli. Jsem ale i realista, proto nevím, jestli to myslí vážně. Do hlav jim nevidím, a tak mohu jenom spekulovat. Pokud by přijela polovina našich TOP hráčů, tak je reprezentace úplně jinde.

Může to změnit nový trenér Antonín Brabec, který ve funkci vystřídal Martina Kafku?
Opět budu jen spekulovat. Myslím si ale, že pan trenér může přinést nový impuls. Doufám v to, že alespoň na dvě závěrečná utkání kvalifikace získá mezi nás posily ze zahraničí. Ty by pak mohly, když už ne zachránit celou soutěž, tak alespoň zlepšit povědomí o českém ragby. Všem hráčům i lidem okolo našeho sportu pak dokázat, že se dá vyhrávat.

Pojďme zpět k anketě. Myslíte si, že můžete obhájit loňské prvenství?
Stoprocentně ne!

Koho byste volil vy?
Je těžké posuzovat hráče jednotlivých postů a soutěží. Asi by měl zvítězit některý
z hráčů působících venku, tedy z profesionálů. Mám takový osobní dvojtip. Volil bych buďto Míru Němečka nebo Lukáše Rapanta, kteří se představují v nejvyšších francouzských soutěžích. Nevidím ale do hlav hlasujících, jestli budou chtít podpořit někoho, kdo pro naši ragbyovou rodinu vlastně pracuje jenom ve svém rybníce. Pokud by se mělo hodnotit pouze v rámci české extraligy, byl bych pro Roberta Vovse a Vojtu Máru.

Tipy Petra Čížka

Ragbista roku
„Vidím to na jednoho hráče z dvojice Miroslav Němeček a Lukáš Rapant."

Ragbistka roku
„Volba Kláry Hladilové je vůči ostatním trochu nefér, jelikož jsem viděl jen málo ženských utkání. Je to ale kapitánka reprezentace, tak jí dám svůj hlas."

Reprezentant/ka
„Příkladem nám všem byl veliký bojovník a kapitán reprezentace Robert Voves."

Ragbista roku 7´s
„Toto ocenění si zaslouží můj spoluhráč, rychlík Tomáš Forst. Škoda jen, že je často zraněný."

Trenér roku
„Rád bych řekl Eduard Krützner. Asi by to ale měl být kouč vítězného extraligového mužstva Tatry Smíchov Jan Oswald."

Talent roku (hráč do 21 let)
„Věk hráčů mi splývá. Za výkony na domácím mistrovství Evropy dvacetiletých si o můj hlas řekl sparťan Marek Loutocký."

Rozhodčí roku
„V této kategorii by měl vyhrát Matěj Rázga. To je rozhodčí podle mého gusta. Pouští útočnou hru, k hráčům je férový. To, co si s nimi před zápasem domluví, také dodrží. Myslím tím, co bude pískat a co ne."

Osobnost ligy
„Protože působím na Pragovce, ve které hraje i veliká osobnost Pavel Syrový, řeknu právě jeho."

Talent roku (hráčka do 21 let)
„Opravdu dobrá hráčka s velikým potenciálem na zlepšení je Barbora Bendová."

Akce roku
„Hodně moc se mi líbila organizace poslední reprezentační akce minulého roku. Všem do Zlína tak posílám nejen veliké díky."

Ragbyová kráska
„Zůstanu opět na Pragovce. Pěkná je Sandra Krütznerová."

Tým roku
„Byli jsme třikrát druzí, tedy nejkompaktnější. Sobecky proto řeknu RC Praga."

V Pražském deníku dále vyjde…

– Pavlína Čuprová (16. ledna)
– Jan Rohlík (20. ledna)
– Eva Korniová (22. ledna)
– Pavel Syrový
– Kamila Rousová
– Vojtěch Mára
– Klára Hladilová
– Miroslav Němeček
– Lukáš Rapant
– Ragbyová kráska Deníku
– Osobnosti extraligy
– Reprezentant(ka) roku
– Talenty roku 2013
– Po stopách nejlepších sudích
– Kouč Česka
– Hledáme sedmičkovou hvězdu
– Nejlepší tým republiky