Právě trojnásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice, který má ve své sbírce i olympijské zlato na silnici a prvenství na Tour de France, měl být totiž hlavní tváří třetího ročníku českého L’Etape. V úterý měl promluvit před novináři na oficiální tiskové konferenci, jenže do Prahy nedorazil.

„Včera odpoledne jsme dostali velmi strohé informace, že nepřijede. Na oficiální stanovisko čekáme. Splnili jsme všechny závazky, teď uvidíme, jak to bude směrem k 10. červnu,“ prohlásil Tomáš Pravenec, ředitel pořádající agentury Petr Čech Sport.

„S Wigginsem nic neuzavíráme, snažíme se, aby přijel. Neznáme důvod absence, ale budeme se snažit, aby se v červnu ukázal na startu,“ dodal Přemysl Novák, který je zodpovědný za organizaci L’Etape v České republice.

Tento závod ale rozhodně nebude jenom o Bradleym Wigginsovi. Jezdcům z řad amatérů zpříjemní zážitek z cyklistického měření sil také profíci Tomáš Bábek a Ján Svorada nebo legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková.

„Martina Sáblíková nepojede na výsledek, ale bude spíše pohybovat po pelotonu jako podpora pro ostatní cyklisty. Podobně to budou mít i Tomáš Bábek a Jan Svorada,“ prozradil Novák, kterého opět těší velký zájem o závod.

Pořadatelé totiž přidali i třetí trasu a na dvou z nich už hlásí plno. „Po úspěšném loňském ročníku jsme si vyhodnotili, že tu je potenciál, aby se střední trasa natáhla přes 100 kilometrů a pro průměrné hobíky byla pořád výzvou. To nám dalo prostor, abychom přidali nejkratší trasu, která měří 65 kilometrů,“ vyjmenoval Novák s tím, že nejdelší trať dlouhá 142 kilometrů už je naplněná pěti stovkami závodníků.

Ještě dříve se zaplnila i kapacita střední tratě pro 1500 závodníků. Volná místa tedy zbývají už jen na nejkratší distanci, která je určena hlavně začínajícím silničářům.

Na startu závodu, který se opět pojede v Praze a středních Čechách, se představí vedle domácích jezdců také závodníci ze 30 zemí světa. Nejsilněji je zastoupené Slovensko, Velká Británie a Polsko, ale svoje vyslance bude mít na L’Etape rovněž Ekvádor, Kolumbie nebo Chile. Už to vypovídá o popularitě české zastávky tohoto prestižního závodu.

„Český závod je největší akce L’Etape v Evropě a třetí největší na světě. Hned po úspěšném prvním ročníku jsme se domluvili na prodloužení tříleté spolupráce o další rok. Aktuálně se začínáme bavit o dalším prodloužení. Příští ročník je ještě zajištěn, teď se budeme bavit o dalších letech,“ prozradil Novák s tím, že závod je atraktivní i pro fanoušky kolem trati.

„Unikátním dělá závod fanouškovská atmosféra, snažíme se s nimi aktivně pracovat. V obcích na trase závodu bude připravených celkem 21 fanouškovských míst. Například Žilina si z toho udělá den obce,“ popisuje Novák a láká i na reklamní karavanu s alegorickými vozy, která pojede před pelotonem.

Pro závodníky, kteří se na L’Etape nedostanou si pak pořádající agentura připravila už 24. sezonu projektu Kolo pro život. Ta nabídne 12 závodů, které odstartují první zastávkou v Berouně už tuto sobotu.