VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hana Moučková o sletu: Předvedli jsme krásnou ukázku sokolské pospolitosti

/ROZHOVOR/ Spokojenost na všech frontách. Česká obec sokolská bilancuje uplynulý, v pořadí již šestnáctý všesokolský slet. Starostka České obce sokolské Hana Moučková si slet, který vrcholil v Edenu hromadnými skladbami, pochvaluje.

13.7.2018
SDÍLEJ:

U pražského Rudolfína vítali průvod mimo jiné také starostka České obce sokolské Hana Moučková a kardinál Dominik DukaFoto: Deník / VLP Externista

Podle Moučkové patřila akce ze začátku července k těm nejpovedenějším i nejúspěšnějším v dlouhé sokolské historii. Letošní ročník byl důležitý proto, že si republika připomíná 100. výročí od založení Československa.

Jak hodnotíte celý sletový týden?
Troufám si říci, že XVI. všesokolský slet byl velkým úspěchem. Atmosféra všech akcí byla jedinečná, ať šlo o Sletový průvod, slavnostní zahájení v Národním divadle, Sokol Gala v O2 areně nebo vystoupení v Edenu. Co považuji za nejdůležitější, podařilo se nám představit se veřejnosti jako moderní organizace se zajímavou činností. Soudím tak alespoň podle reakcí účastníků i návštěvníků sletových událostí. I čísla jsou vypovídající. Například vstupenek na hromadná cvičení se prodalo o třetinu více než před šesti lety, zaplnili jsme O2 arenu, Národní divadlo.

A samotné finále v podobě hromadných skladeb?
Předvedení hromadných skladeb je opravdový vrchol sletu, navíc důstojné oslavení 100 let republiky. Podařilo se secvičit všechny skladby, což ještě v pondělí vypadalo jako nadlidský úkol – všichni účastníci totiž sice skladby uměli, ale do té doby cvičili jen v menších skupinách a na menších prostorách. Bylo třeba secvičit všechny dohromady, což třeba pro cizince, kteří nerozuměli povelům z tribuny, bylo velmi obtížné. Bylo třeba nacvičit všechny nástupy, odchody, načasování a podobně. Byla jsem v Edenu na obou programech a zažila bouřlivé ovace stadionu, často několikrát během jedné skladby. Chodili za mnou návštěvníci, kteří nechápavě kroutili hlavou, že vůbec nečekali, že by hromadná cvičení mohla být tak silným zážitkem. Přenos z Edenu byl na druhém místě mezi nejsledovanějšími za poslední týden. A to v konkurenci například seriálu Vyprávěj nebo mistrovství světa ve fotbale.

Dá se říci, co bylo organizačně ze všeho nejnáročnější?
Každý z organizačního týmu by pravděpodobně odpověděl jinak. Pro mne zajištění financí a sportovišť. Jakmile se právě toto zdařilo, už jsem byla klidná. Ale například náčelník ČOS Petr Svoboda, který měl na starosti vystoupení v Edenu, by určitě zmínil jiné okamžiky – konec konců měl týden na starosti 15 tisíc lidí a jeden z největších českých stadionů.

Jak veliký organizační tým se na sletovém týdnu podílel?
Měli jsme jeden velký tým v Sokole, k němuž se postupně přidávali externisté. V době sletu mohlo jít celkem o desítky lidí. A pak další desítky dobrovolníků, bez nichž si konání sletu nedokážu představit. Děkuji všem!

Jaké jste měla pocity, když jste z tribuny sledovala úžasné hromadné skladby?
Byla jsem velmi dojatá! A musím říci, že ze mne spadlo napětí posledních týdnů. Byla to krásná ukázka sokolské pospolitosti a schopnosti táhnout pro dobrou věc za jeden provaz. Ať už cvičenec přijel odkudkoliv, dokázal se bez problému zapojit a spoluutvářet společný program. V tom je naše síla!

Kolik se zúčastnilo cvičenců?
V obou programech hromadných skladeb se jich představilo celkem 15 tisíc. Nejpopulárnější byly skladby Siluety, Cirkus a Ženobraní, kde bylo tolik cvičenců a cvičenek, že se jich část musela vystřídat, aby si v Edenu mohli zacvičit všichni.

Jak se vám líbila společná česko-slovenská skladba?
Česko-slovenská skladba je mou oblíbenou od samého počátku, kdy jsem s ní byla seznámena autorským týmem. Od první chvíle jsem ji viděla jako velkolepou symboliku pro náš slet ve 100. výročním roce. Navíc krásná hudba…

Jak vnímáte fakt, že slet je součástí oficiálních oslav velice významného výročí republiky?
Jsem přesvědčena, že výročí republiky jsme oslavili opravdu důstojně. Je to ostatně naše povinnost vůči našim předchůdcům, vždyť za tento stát tisíce z nich položili život. Ať už v našich zahraničních armádách nebo v domácím odboji. Motiv výročí se prolínal celým programem, od sletového průvodu přes výstavu v Tyršově domě a především v hromadných cvičeních – už zmíněnou česko-slovenskou skladbu Spolu, jiné skladby odkazovaly na české historické okamžiky, výročí republiky akcentovaly slavnostní ceremoniál v Národním divadle a podobně.

Do Edenu zavítala řada osobností z kulturního, společenského i politického života. Největší kontroverzi způsobil premiér Andrej Babiš, jehož část publika vypískala. Jak jste vnímala tuto situaci?
Nejprve to upřesním - na stadionu se ozýval pískot, ale i potlesk. To je, myslím, férové říci. Samozřejmě plně respektuji svobodné vyjádření názorů - považuji to za důkaz, že náš spolek žije, je v něm energie, a to mi dělá radost. Já beru návštěvu předsedy vlády České republiky jako vyjádření toho, že český stát uznává význam a důležitost činnosti našeho spolku. Podstatná je i skutečnost, že slet bychom bez podpory státu nikdy nedokázali uspořádat v měřítku, které bylo k vidění, a to i přesto, že více než polovinu nákladů sletu hradí sami sokolové a ČOS z vlastních zdrojů. Od představitelů státu v uplynulých dvou letech jsme slyšeli spoustu slibů, ale teprve letos na jaře se nám podařilo, s přispěním vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky, získat podporu pana premiéra Babiše a díky tomu i odpovídající finanční příspěvek. I proto jsem byla ráda, že pan premiér viděl, že státní prostředky byly vynaloženy správným směrem.

Slet je již minulostí, kdy začnete řešit ten s pořadovým číslem XVII.?
Vlastně ihned! Jakmile ukončíme slet, máme již podklady pro slet další. Veškeré poznámky, které si průběžně děláme, co je třeba udělat jinak, co vylepšit, čemu se vyhnout zcela, s čím začít o něco dříve, to vše je důležitým podkladem pro slet další. Mně se například líbilo, že jsme letos obnovili tradici spolupráce Sokola s českými výtvarníky a díky tomu vznikla kolekce děl inspirovaných sokolskými tématy. Přispěl například Michal Cihlář, Stanislav Diviš, Ivan Komárek nebo Jakub Špaňhel. Takové originální nápady bych chtěla na sletu mít i za šest let.

Autor: Michal Káva

Místo události:
13.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Dělník do tiskárny 20 000 Kč

Zavedená reklamně-výrobní firma působící na trhu již 20. let. Výrobce velkoplošného a malonákladového tisku s provozovnou na Praze 4, hledá do svého týmu dělníka na dokončovací práce. Zkušenost a praxi vítáme – není podmínkou.

Řemeslné práce - Mechanik pneuservisu a automechanik 30 000 Kč

Nabízíme práci v soukromém pneuservisu a autoservisu. Práce automechanika obsahuje pravidelné prohlídky, běžný servis, autoklimatizace diagnostika a laserová geometrie na osobních, nákladních vozidlech a motocyklech. Pracovní doba Pondělí---Pátek 8,00-17,00

Doprava a logistika - Řidič nákladních vozidel 7,5t 43 000 Kč

Řidič 7,5t Mechanik, přijmeme řidiče nákladních vozidel 7,5t, pro stabilní pravidelnou práci, nejedná se o sběrnou přepravu. Stáří vozidel je 2 roky. Ke sjednání schůzky nás kontaktujte na uvedený MT v prac. dnech 8-17:00 hod.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 28 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK / OBSLUHA VZV - krátký/dlouhý týden. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeči, kteří mají zájem musí zaslat životopis na uvedený email a ozveme se všem do 10 dní. Všem uchazečům vždy odpovídáme. Děkujeme za pochopení. , SKLADNÍK / OBSLUHA VZV , , Pracovní doba: krátký/dlouhý týden, 12 hod směny 7:00 – 19:00 hodin , , Střídání směn: 1. týden - stř+čtv, 2. týden - po + út, pá až ne , , Práce je vhodná spíše pro muže (hmotnostní zátěž). , , PROČ PRACOVAT PRO NÁS? NABÍZÍME ..... , - práci u úspěšného, prosperujícího a významného zaměstnavatele , - dlouhodobou a stabilní práci se smlouvou na dobu neurčitou , - zajímavé finanční ohodnocení , - širokou řadu možností využití zaměstnaneckých výhod , , JE TO PRÁCE PRO TOHO, KDO... , - je fyzicky zdatný, spolehlivý a práce ho baví , - je trestně bezúhonný , - komu nevadí chladnější prostředí cca 15st. , , CO BUDETE DĚLAT? , - připravovat zboží podle objednávek k expedici , - evidovat vychystané zboží , - zajišťovat pravidelnou inventuru , , , PODÍVEJTE SE NA NÁS: , Youtube – video „Vítej v týmu" , web: www.hortim.cz/cz/kariera/ , , V případě zájmu zašlete Váš životopis na zamestnani@hortim.cz nebo volejte na tel. 725 791 362., , Hortim-International, spol. s r o. je obchodně - logistická společnost, která se řadí mezi významné importéry a producenty ovoce a zeleniny, zásobující středoevropský trh. Rozšiřujeme působnost našich týmů napříč všemi pobočkami, od roku 1993 jsme si postupně vybudovali silné zázemí, stabilní strukturu, udržujeme si zkušené zaměstnance a neustále posilujeme obchodní význam.. Pracoviště: Hortim-international spol.s.r.o,-velkotržnice lipence, praha 5, K Radotínu, č.p. 492, 155 31 Praha 511. Informace: Dobroslava Kožíšková, +420 725 791 362.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olympijská hrdinka Ester Ledecká je nejmladší čestnou občankou Prahy 1.
4

Porazila Hegerovou či Ebena. Ledecká je nejmladší čestnou občankou Prahy 1

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT