Od roku 2000 prohrál na republikovém šampionátu jediný zápas, v semifinále 2009. Jan Koukal získal z domácího mistrovství již osmnáct titulů a jeho cílem je počet triumfů zaokrouhlit na dvacet. V letošním roce je však jeho účast nejistá. „Pořád nevím. Rozhodnu se v den přihlášky,“ konstatuje Koukal s tím, že dá vědět do 27. Února, do deseti hodin.

Koukal se potýká se zraněním, navíc toho letos moc neodehrál. Výjimkou byl poslední „áčkový“ turnaj v Ostravě, kde se minulý týden dostal až do finále, v něm ale Danielu Mekbibovi utkání skrečoval. „Šlo o fajn squashové protažení,“ doplnil vítěz 34 turnajů PSA, který se českém žebříčku propadl až za nejlepší desítku.

Na svůj první titul chce útočit Martin Švec, který v prosinci zaznamenal největší úspěch své dosavadní kariéry. V íránském Teheránu se dostal do finále turnaje PSA s dotací 10 tisíc dolarů. Během roku se připravuje v Praze, občas trénoval dokonce se světovou jedničkou Grégorym Gaultierem nebo s jinými zahraničními hráči. „Jestli nebude Koukal zraněný, počítám s tím, že nastoupí. Doufám, že hrát bude. Pokud bych měl turnaj vyhrát, nechtěl bych, aby se říkalo, že to bylo z důvodu absence největšího favorita,“ vysvětluje Švec, v současné době nejvýše postavený český hráč na žebříčku PSA (113. místo). „Pokud Koukal vyhraje, nezbývá než uznat, že je pořád nejlepší,“ dodává.

Nejvyšší ambice má také Daniel Mekbib, který je na žebříčku čtyři místa za ním. „V sezoně jsem hrál dobře proti hráčům z první stovky, dokonce i z padesátky. Na turnaj v Praze se těším. Chtěl bych, aby Honza Koukal určitě hrál,“ uvádí Mekbib, který si v prosinci zahrál semifinále Prague Open a nyní odletěl na turnaje do Kanady.

Vysoko pomýšlí také loňský finalista Jakub Solnický nebo Ondřej Uherka, který se rovněž pravidelně zúčastňuje turnajů PSA. Překvapit může junior Viktor Byrtus.

Není stále jisté, zda v ženském pavouku nalezneme Zuzanu Kubáňovou. Ziskem titulu si loni splnila svůj squashový cíl. Uspět určitě hodlá Anna Sermeová, která ještě český titul nezískala a momentálně figuruje na 82. místě světového žebříčku. Pamatujete? V minulých třech ročnících byla pokaždé ve finále a v posledních dvou stála velmi blízko zisku titulu. Do hry však vstupuje čtyřnásobná královna Olga Kolářová, která po mateřské dovolené opět trénuje a její důrazný styl může opět platit.

„Na pozice nejlepších se dere několik squashistů, kteří mají potenciál probojovat se do první světové stovky a prosazují se na akcích PSA,“ těší generálního sekretáře České asociace squashe Tomáše Fořtera. „Drama na mistrovství republiky bude hned dvojnásobné – nejdříve budeme čekat, jestli se Koukal přihlásí. A pokud nastoupí, nemá rozhodně nic jistého. V ženách očekávám souboj mezi Sermeovou a Kolářovou,“ tipuje.