Celkem 32 hráček bylo nalosováno do herního pavouku o 5 kolech. Turnaj se dohrával až do konečného umístění všech přihlášených. Přestože tentokrát chyběla česká jednička Lucie Fialová, která se v té době účastnila turnaje v Itálii, nebyli jsme ochuzeni o vynikající squash.

Jako nasazená jednička nastoupila na kurty zkušená extraligová hráčka brněnské Viktorie a trojnásobná mistryně republiky, Olga Ertlová. Přestože se tato hráčka před půl rokem vzdala profesionální sportovní dráhy, úroveň její hry je stále vynikající, což před měsícem dokázala ziskem stříbra na světové univerziádě v Indii.

Při pohledu na startovní listinu bylo jasné, že druhou kandidátkou na účast ve finále je pražská Anna Klimundová. Hráčka Squashclubu Strahov se již v loňské sezoně netajila ambicemi posunout se herně blíže Lucii Fialové a Olze Ertlové, zatím se jí však nad Olgou v žádném ze vzájemných střetnutí nepodařilo získat ani jeden set.

První dvě kola turnaje na Hectoru nepřinesla žádné překvapení, z nasazených hráček se do čtvrtfinále mezi osmičku nejlepších neprobojovala pouze ostravská Klára Mihulová, kterou ve druhém kole vyřadila z dalších bojů o přední umístění zkušená Denisa Linhartová starší.

Následující čtvrtfinálové kolo ale již zcela jasně oddělilo hráčky patřící k domácí špičce, do semifinále postoupily všechny čtyři ženy z top 5 republikového žebříčku.

Anna Klimundová nedala šanci Denise Linhartové 3:0, Eva Feřteková zvítězila nad Kristýnou Vykouřilovou 3:1, Zuzana Kubáňová jednoznačně přehrála Mariku Doubravovou 3:0 a poslední semifinalistkou se stala Olga Ertlová 3:1 v zápase s Terezou Svobodovou.

Následovalo první semifinále, do kterého nastoupily Olga Ertlová a Zuzana Kubáňová. A první finalistkou se po tuhém boji stala Olga Ertlová. Výsledek 3:0 se na první pohled může zdát jednoznačný, o opaku ale vypovídá skóre jednotlivých setů 13:11, 11:9 a 13:11.

 „Byla jsem blízko. S odstupem vidím, že jsem hrála dobrý squash, svůj současný standart, ale myslím, že zápas jsem si nakonec prohrála sama ještě určitou nevyhraností. Kondičně jsem byla hodně v pohodě. Herně ale musím ještě dohnat tu sedmiletou přestávku, kdy jsem se věnovala racketlonu a mateřství. Ale pracuje se na tom. Mám cíl a vidím, že vše funguje, jak má. Vítězství nad Olgou možné bylo, ale možná by to ještě teď bylo předčasné," okomentovala hráčka pražského týmu FOTOROBOT svou velmi těsnou prohru.

Druhé semifinálové střetnutí tak dramatické nebylo, Anna Klimundová porazila Evu Feřtekovou 3:0 s větší převahou, než probíhal první zápas.

Po povinné odpočinkové pauze nejdříve nastoupily k souboji o bronz hráčky extraligového pražského FOTOROBOTU Eva Feřteková a Zuzana Kubáňová. Atmosféra na kurtu odpovídala tomu, že spolu hrají squashistky z jednoho klubu, hrálo se s nasazením, ale s úsměvem na rtech.

 „S Evčou se známe jako vlastní boty. Dalo by se téměř říct, že tři míčky dopředu si vzájemně čteme hru. I v tréninkových zápasech mívám pozitivní bilanci. Ale vím, že Eva je skvělá hráčka s velkým potenciálem. Cítila jsem se ale na kurtu hodně v pohodě, takže to tak asi působilo i navenek," okomentovala utkání vítězka Zuzana Kubáňová.

Když se na ostatních kurtech již skoro nehrálo a většina hráček se přemístila do obecenstva, přišlo na řadu finále mezi Olgou Ertlovou a Annou Klimundovou. Vstup do utkání jednoznačně ovládla Olga, vedla v prvním setu již 10:0, než se její soupeřce podařilo odvrátit hrozbu „kanárka" ziskem alespoň jednoho bodu.

 „Samozřejmě to není ideální začátek, ale právě proto, že to byl první set, jsem to moc neřešila. Soustředila jsem se na ty tři další, které jsem musela vyhrát," přiznala se Anna, které se hned v následujícím setu opravdu podařilo utkání vyrovnat a srovnat na 1:1 na sety.

Vyrovnaně se hrálo i dál, utkání se dostalo do stavu 2:2 a před hráčkami se rýsovala rozhodující pátá sada. Zdálo se, že s fyzičkou je na tom lépe strahovská hráčka:

 „Je fakt, že fyzicky jsem se cítila dobře. Po čtvrtém setu jsem se vůbec nebála jít do rozhodujícího pátého, naopak, viděla jsem to jako výhodu pro mě."

V dramatické koncovce posledního setu obě hráčky disponovaly několika neproměněnými mečboly, až Anna Klimundová ukončila zápas tím třetím 15:13 ve svůj prospěch. Poprvé v kariéře tak Ertlovou dokázala porazit:

 „Šla jsem na kurt se základním plánem, který se pak v průběhu utkání upravoval podle toho, co zrovna fungovalo a co ne. Je nutné se umět přizpůsobit během hry. Co zápas nakonec rozhodlo pořádně nevím, možná jsem na konci v důležitých chvílích měla chladnější hlavu. Snažila jsem se byt trpělivá a zbytečně nechybovat."

Domácí scéna tak zaplňuje mezeru, která až doteď zela mezi dvěma nejlepšími squashistkami Lucií Fialovou a Olgou Ertlovou a zbytkem žebříčku. Rozšiřují se řady hráček, které jsou schopné aspirovat na zisk mistrovského titulu. Máme se na co těšit.

IRENA VANIŠOVÁ