„Jsme nadšení, že jsme byli úspěšní za tak krátkou dobu. Nyní nám jde o podporu samotné myšlenky: ukázat všem, jak moc si sportovní veřejnost přeje, aby se do programu olympijských her dostal také squash,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.


Rozhodující pro úspěch budou aktivity Světové squashové federace, která se bude snažit přesvědčit důležité funkcionáře z organizačního výboru olympiády v Paříži v roce 2024. Vrcholný orgán tohoto raketového sportu oslovil všechny členské národní federace se žádostí o mimořádný příspěvek. V případě České asociace squashe (ČASQ) se jedná o zmíněných 140 tisíc korun.

Požadovanou částku už asociace v rámci crowdfundingového projektu získala. „Pokud by se tak nestalo, museli bychom omezit program podpory našich nadějných juniorů nebo reprezentace. Například by neodcestovali na několik zahraničních důležitých turnajů. Příspěvky od veřejnosti nám obrovsky pomohou a jsme za ně velice vděční. Vážíme si toho,“ dodal Cvikl.

Celosvětová popularita

Do kampaně na Startovači se zapojilo přes 100 lidí. Největší zájem byl o bílý míček ze speciální edice OH 2024 za 500 korun. Přispěvatele ale rovněž zajímaly tréninky s reprezentanty nebo podepsaný dres.

„Vyzýváme sportovní veřejnost, aby se do kampaně zapojila i nyní a přispívala třeba po menších částkách. Chceme upozornit na to, že si squash přeje dostat se do rodiny olympijských sportů. Jedná se o atraktivní sport, který se hraje po celém světě,“ vysvětlil předseda.

Naposledy se o squashi hovořilo před několika lety v rámci přípravy letních Her v Tokiu 2020. Raketový sport neuspěl v konkurenci baseballu, sportovního lezení či karate. V současné době je jedním z možných kandidátů pro Paříž 2024. Squash se objevil v letošním roce jako ukázkový sport na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires.

Na Startovači může přispět každý. Co za to dostanete?100 Kč – poděkování a uvedení jména mezi dárci na webu ČASQ
200 Kč – poděkování a uvedení jména mezi dárci na webu ČASQ
500 Kč – bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024
1000 Kč – bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při semifinále MČR 2019
2000 Kč – bílý squashový míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při finále MČR 2019
2000 Kč – bílý míček ze speciální edice OH 2024 a čestné místo na tribuně při finále ME juniorů 2019
3000 Kč – bílý míček ze speciální edice OH 2024 a reprezentační dres České republiky s podpisy reprezentantů
5000 Kč – trénink s reprezentantem ČR ve squashi

Kampaň na Startovači: https://www.startovac.cz/projekty/squash-na-olympiadu/