Před zahájením zápasů se proslýchaly informace o absenci a zranění některých hráčů. Bohužel nešlo o fámy. V plné sestavě do metropole dorazil pouze ostravský tým Corkers A.

Vedení soutěže hned v úvodu překvapilo hráče rozhodnutím posunout kvalitu extraligy kupředu tím, že na zápasy přizvalo zahraniční rozhodčí z Polska a Slovenska. Utkání mužů tak nepískali samotní hráči, jak tomu bylo až doposud, ale kvalifikovaní a školení profesionální arbitři. Hráči se tak mohli soustředit pouze na své sportovní výkony a na regeneraci mezi jednotlivými utkáními. Uvidíme, jaké budou reakce na zavedenou novinku a zda se tento systém soudcování prosadí i v dalších kolech nejvyšší domácí soutěže.

Úvodní střetnutí přineslo veliké překvapení

Soutěžní program na kurtech malešického Hectoru zahájilo očekávané utkání loňských finalistů pražského SC Strahov A a brněnské Viktorie Brno Sportprofit. Za strahovské družstvo nastoupila zahraniční posila z Nizozemí Piedro Schweertman. Jak se zanedlouho ukázalo, byl to jediný hráč, který dokázal pražskému mužstvu vybojovat bod. Strahov utkání prohrál 1:3 na zápasy.

Ve zbývajících dvou poledních střetnutích už jsme žádný překvapivý výsledek nezaznamenali, silný Corkers A Ostrava zdolal druhý brněnský tým Across hladce 4:0 qa Buldoci Praha přehráli SCC Hradec Králové A 3:1, když jediný hradecký bod ukořistil Patrik Neuwirth po vítězství 3:0 nad Janem Filounkem.

Koukal chyběl, Buldoci přesto bodovali

Tváří týmu Buldoci je nejlepší český hráč a patnáctinásobný mistr České republiky Jan Koukal. Přestože pro zranění první den v řadách svého týmu nenastoupil, oslabení Buldoci v další sadě odpoledních zápasů snadno zvítězili nad zraněními zdecimovaným brněnským Acrossem 4:0. Obhájci titulu SC Strahov A si v utkání s hradeckým SCC spravili chuť vítězstvím 3:1. Pražský tým podržel hned v úvodním zápase Lukáš Jelínek, když v pětisetové bitvě doslova zvítězil nad svým tělem a vydřel výhru 3:2 nad Patrikem Neuwirthem. Jeho spoluhráči pak zabodovali i v dalších dvou zápasech a na výsledku celého utkání již nic nezměnila prohra Adama Kiliána s Jakubem Kosinkou.

Asi nejnapínavějším utkáním byl poslední zápas dne mezi Viktorií Brno Sportprofit a Corkers A Ostrava. V duelu těchto týmů se rozhodovalo o tom, kdo povede tabulku extraligy.

Jako první nastoupil na kurt Ondřej Uherka proti juniorskému reprezentantovi Petrovi Zatřepálkovi. Ostravský hráč statečně bojoval a jeho zkušenější soupeř se naopak trápil, nedokázal zápas rychle dotáhnout do vítězného konce. Nakonec přeci jen Ondřej Uherka opustil kurt vítězně 3:1 a postavil základní stavební kámen pro Sportprofit. Na jeho výsledek navázal Michal Jadrníček, když překvapivě hladce zdolal Jakuba Šichnárka 3:0. Jako třetí vkročil na kurt Daniel Mekbib a změřil své síly se zahraniční posilou Ostravy Izraelcem Danielem Poleshchukem. Izraelský hráč dlouhodobě figuruje na evropském žebříčku juniorů v kategorii do devatenácti let na druhém místě a předvádí velmi vyspělou hru a vynikající pohyb na kurtu. Hráči sehráli snad nejkvalitnější střetnutí dne, ve kterém byl nakonec úspěšnější hráč ostravského týmu a snížil tak stav utkání na 1:2. Poslední a rozhodující bod duelu získal pro Sportprofit Martin Švec v zápase s Jakubem Solnickým 3:1 v nejtěsnějším možném poměru setů 11:9, 9:11, 11:9 a 11:9. Brněnský Sportprofit se tímto výkonem posunul do čela tabulky.

Také Ostrava vyzrála na obhájce mistrovského titulu

Den na to se hrála pouze tři střetnutí a týmy do nich nastoupily v mírně pozměněném složení, jak to pravidla dovolují. Nejdříve Corkers A Ostrava doslova zdecimoval SC Strahov A 4:0, když za celé utkání tým ztratil pouhé dva sety. Následovalo utkání dvou pravděpodobně nejslabších týmů extraligy, brněnské Viktorie Across s hradeckým SCC. Za stavu 2:2 na zápasy a 8:8 na sety o výsledku rozhodl až součet jednotlivých míčů, o pouhých 13 bodů zvítězil Across.

V posledním střetnutí tohoto kola extraligy nastoupili Buldoci se zraněným Janem Koukalem ve svých řadách proti vedoucímu týmu Sportprofit. V tomto utkání se odehrály pouze dva plnohodnotné boje, zbývající dva byly poznamenány skrečí zraněných hráčů. Za stavu 2:2 na zápasy lepší poměr setů 8:6 pasoval na vítěze Sportprofit.

Předseda Strahova Cvikl si stěžoval na neúčast opor

Obhájce mistrovského titulu tým SC Strahov A má tedy po prvních dvou odehraných dnech co dohánět. Na zhodnocení obou akcí jsme se zeptali předsedy klubu Tomáše Cvikla:

 „Termín prvního a druhého kola extraligy kolidoval tři čtvrtině našich hráčů základní sestavy s jinými aktivitami, které měli naplánované ještě během loňské sezony. Proto nebylo naše družstvo logicky v sestavě, která by mohla konkurovat," litoval neúčasti vyzkoušených opor první muž strahovského klubu.

 „Aby toho ještě nebylo málo, tak jediný zbylý hráč základní sestavy Lukáš Jelínek byl poslední dva týdny před konáním extraligy nemocný, a tím bylo jeho vystoupení značně ovlivněno. Takže čtvrté místo považuji v podstatě za veliký úspěch a jsem spokojený," překvapil přítomné novináře.

 „Rád bych poděkoval ostatním klukům, že na sebe vzali odpovědnost a bojovali v rámci svých možností, jak se říká bez bázně a hany," dodal.

Výsledky mužské extraligy: SC Strahov A – Brno Sportprofit 1:3, Corkers A Ostrava – Brno Across 4:0, SCC Hradec Králové – Buldoci 1:3, SC Strahov A – SCC Hradec Králové 3:1, Brno Sportprofit – Corkers A Ostrava 3:1, Brno Across – Buldoci 0:4, Corkers A – Ostrava SC Strahov A 4:0, Brno Sportprofit – Buldoci 2:2 (Brno zvítězilo díky většímu počtu získaných setů), SCC Hradec Králové – Brno Across 2:2 (Brno zvítězilo díky většímu počtu získaných míčů).

1. Brno Sportprofit 3 0 8:4 28:13 3
2. Corkers A Ostrava 2 1 9:3 29:12 2
3. Buldoci Praha 2 1 9:3 24:14 2
4. SC Strahov A 1 2 4:8 14:27 1
5. Brno Across 1 2 2:10 9:29 1
6. SCC Hradec Králové 0 3 4:8 18:26 0

Vysvětlivky: Název oddílu, počet výher, počet proher, poměr zápasů, poměr setů, získané body.

IRENA VANIŠOVÁ