Kdo je David Zeman?Narodil se 16. září 1998 v Praze. Studuje gymnázium Nad Štolou. Hájí barvy oddílu Squashclub Strahov. Jde o juniorského reprezentanta České republiky. Mezi jeho největší úspěchy patří pět triumfů na juniorském mistrovství republiky, dvě vítězství na mezinárodním turnaji Czech junior open. Už třikrát vyhrál na zahraničních juniorských turnajích. Davida připravuje dvojice trenérů Harry Londy a David Tománek.

Davide, kdy jste vzal poprvé squashovou raketu do ruky?
Ke squashi mě přivedl táta, poprvé to bylo určitě někdy na jeho turnaji. Pravidelně trénovat s koučem Jirkou Kuntošem jsem začal v osmi letech. Táta mě i teď v hraní všemožně podporuje a chtěl bych mu za to moc poděkovat.

Co vás na squashi baví?
Je to mimořádně rychlý, náročný a intenzivní sport. Squashista musí být velmi silný ve všech disciplínách, a to mě na tom přitahuje.

Věnoval jste se i jiným sportům?
Ano, od šesti let jsem hrál ještě fotbal, vystřídal jsem asi tři týmy a také mě hodně bavil. Fotbal jsme trénovali třikrát týdně, squash jsem dělal jen dvakrát. Ve fotbale pak ale chtěli přejít na častější trénování, a to už nešlo se squashem skloubit. Víc mě bavil squash, tak jsem se rozhodl jenom pro něj.

Z čeho se skládá vaše příprava?
Týdně trénuji celkem osm hodin. Je to většinou pět hodin squashe a tři hodiny fyzičky a posilování. A k tomu patří ještě pravidelně masáže a návštěva fyzioterapeuta.

Ve vaší čtyřčlenné rodině jste tři squashisté. Hrajete vy, otec a vaše mladší sestra. Jak se s tím smířila maminka?
Mamka je v pohodě. Občas s námi jezdí na turnaje, snaží se nás oba podporovat, jak jen může. Dokonce i zkoušela hrát squash, trénovala s tátou a se mnou, ale to nevydržela moc dlouho. (směje se)

Kdy poprvé jste porazil tátu? Jak to nesl?
Nemůžu říct přesně, kdy jsem ho začal pravidelně porážet. V té době, kdy jsem se stával lepším, jsme spolu nehráli zápasy. Ale pamatuji si, že poprvé jsem ho porazil ve čtrnácti letech na amatérském turnaji. Táta s tím byl smířený, čekal, že to přijde.

S jakým cílem jste vstupoval do letošní sezony?
Hlavním cílem je poprvé vyhrát dva tituly na mistrovství republiky juniorů. Chtěl bych zvítězit v kategoriích do sedmnácti i devatenácti let. A ještě bych chtěl uhrát dobrý výsledek na turnaji Pioneer Junior Cup 2015 v Kolíně nad Rýnem.

Jste spokojený s odehranou částí sezony?
Ano, hlavně s tím, že se moje hra neustále zlepšuje. Teď momentálně se cítím fyzicky velmi silný. Ale výsledkově zatím moc spokojený nejsem. Zklamalo mě druhé místo na turnaji v Belgii, kde jsem ve finále vedl 2:0 na sety a nakonec prohrál 2:3.

Do Belgie jste jel jako nasazená jednička, čekala se od vás výhra?
Nemyslím si, že se čekala, protože s Victorem Crouinem z Francie jsem měl do té doby nepříznivou bilanci 1:2. Předpokládalo se, že to bude vyrovnané. Možná jsem se trošku nechal uspat, když jsem vedl. Pak mi ve třetím setu nějak došly síly. A možná měl soupeř i trošku štěstí, protože ve čtvrté sadě jsem v koncovce vedl 9:8 a nakonec prohrál. Snad ani nebudu říkat, že jsem vedl i v pátém setu.

Kdy vás poprvé uvidíme hrát na mistrovství republiky dospělých?
Chtěl jsem hrát již v uplynulé sezoně. To se mi bohužel nepovedlo, protože jsem se nekvalifikoval. Ale v březnu 2015 bych chtěl nastoupit určitě a věřím, že se to povede.

Zbývá vám krom squashe a školy čas i na jiné aktivity?
Ve všední dny už moc ne, ale ještě se najde nějaký čas o víkendu. Rád chodím ven nebo relaxuji doma, hraji na počítači, koukám se na filmy. Ze sportů si občas rád zahraju fotbal, stolní tenis nebo badminton.

Čím se chcete v dospělosti živit? Dá se to squashem?
Ano, chtěl bych se squashem živit jako hráč a později jako trenér. Myslím si, že to možné je, určitě se tím spousta předních hráčů živí.

Máte nějaký squashový vzor?
Mými vzory jsou Australan David Palmer a Angličan Nick Matthew (bývalé světové jedničky, pozn. redakce). David pro jeho styl hry, techniku a taktiku. A také proto, že ho trénoval Shaun Moxham, který byl jednu sezonu i můj trenér tady v Praze. Na Nickovi se mi líbí jeho přístup ke hře a tréninku, jeho technika a také psychika.

Co vás naučil jeden z nejlepších trenérů světa Shaun Moxham?
Dal mi toho hodně, hlavně mi předal mnoho informací o squashi, jak lépe hrát. Naučil mě, o čem náš sport je. Jak se vytváří tlak na soupeře a přivedl mě také na novou taktiku hry, kterou se nyní snažím na kurtu uplatňovat.

Jaký je váš squashový sen?
Jak už jsem řekl, chtěl bych se squashem živit. Rád bych hrál squash profesionálně a stal se jedním z nejlepších na světě. Doma pak vyhrát mistrovství republiky dospělých.

Irena Vanišová