Poprvé, ještě coby žákyně, přijela na Memoriál Josefa Odložila jako divák. „Jeli jsme tehdy se základní školou na zájezd do Prahy. Jako juniorka jsem tu už ale pomáhala. Otáčela jsem čísla ukazatele na dálce,“ vzpomíná oštěpařka Barbora Špotáková. Letos má být hlavním tahákem!

„Vrcholem čtrnáctého ročníku našeho mítinku, zařazeného do kategorie EAA Premium, bude snaha o překonání českého rekordu v hodu oštěpem žen,“ potvrzuje hlavní organizátor Miroslav Ševčík. Špotáková, současná jednička světového žebříčku a dvojka letošních tabulek, přitakává: „Pokusím se na třináctého června vyladit formu. Ale nevím, jestli to klapne, den před tím se vracím ze závodů v americkém Eugene.“ „Pokusíš se? To snad ne. Máš to rozkazem,“ vyhlásil hned v žertu šéf pražské Dukly Jaroslav Priščák. Přesto se Špotáková na závod těší: „Doma nezávodím tak často. Jsem moc ráda, že byl oštěp na program mítinku zařazen.“

Do té doby ji čekají ještě dva starty. Právě v Eugene a v neděli také v Glasgow. „Měl by to být zatím nejlépe obsazený závod. Poprvé se potkám se svými největšími soupeřkami.“ Třináctého června se na Julisce kromě Špotákové sejde řada zahraničních hvězd i nejlepších českých atletů. „Díky kvalitnímu startovnímu poli očekávám i vylepšení několika rekordů mítinku,“ prohlásil optimisticky Ševčík.

Slušně obsazená by měla být mužská stovka. „Je přihlášeno více než deset běžců, kteří mají zaběhnuto 10,20 a lépe. Velmi dobrá bude také výška s českými borci Tonem, Janků i Bábou nebo mužská i ženská tyčka. A samozřejmě hlavní závod na 1500 metrů,“ vypočítává. Mítink bude bedlivě sledovat šéftrenér českých atletů Václav Fišer. „Jeho datum je důležité, protože o den později se uzavírají nominace pro Evropský pohár. Zaměřím se hlavně na dálku. Novotný už v Bottropu skočil 797, i když s nepovoleným větrem v zádech. Popere se s Wagnerem o účast v poháru.“

Za vítězství v Memoriálu Josefa Odložila si atleti připíší šest bodů do žebříčku, jehož pořadí rozhoduje o postupu do zářijového Světového finále. Organizátoři jim rozdělí prémie ve výši 70 tisíc eur.