Zopakujme si prosím, s jakými cíli vstupovalo USK do sezony?
USK má své cíle dlouhodobě stabilní, i když každá sezona je trochu specifická. I letos jsme ale chtěli bojovat o účast v play-off. Byli jsme poměrně sebejistí a mysleli si, že bychom mohli do play-off postoupit z lepšího místa než z osmého a vyhnout se tak ve čtvrtfinále Nymburku. Další rovina se týká naplňování strategických cílů, což znamená nesledovat jen výsledky, ale i výkony, respektive vychovávat hráče. Jsme hodně zaměřeni na práci s mladými basketbalisty, které chceme posunout dopředu. Z tohoto pohledu je letos sezona specifická, jelikož jsme do MNBL naplno s velkou zodpovědností posunuli silný ročník 1994, ať už Lukáše Feštra, Petra Šafarčíka, Honzu Křivánka, Pavla Grunta a bohužel nešťastně zraněného Dana Truhláře. Od nich očekáváme hodně. Samozřejmě je ale ke zvážení, jestli výsledky dorazí během jedné sezony, nebo musíme být trpělivější. Dorůstat by již měli o něco starší hráči, jako je Michal Mareš, Michal Šotnar a Jirka Slavík.

Jaká panuje spokojenost s herním projevem mužstva a umístěním v MNBL?
Jednodušeji se hodnotí postavení v tabulce, které je pro nás jednoznačně zklamáním. Sport je těžko plánovatelný. Nám se dlouhodobě dařilo udržet v bojích o play-off. Při úspěšných sezonách jsme dokonce bojovali v první šestce. Letos jsme výrazně za očekáváním, a to bohužel i z hlediska jednotlivých výkonů i celkového projevu, jak sportovního, tak celkového vnímání. Hodně nás to trápí. Musíme ale hned říct, že byl tým postavený na hodně křehkých základech, z hlediska kombinace většiny mladých a méně zkušených hráčů. Jakmile nějaký faktor nefunguje, tak je zle.

Chápu správně, že nefunguje vnitřní klima celku?
Ano, pokud najmete dvanáct kvalitních hráčů, tak ještě nemáte vyhráno. Aby tým fungoval, tak musí mít svoji vnitřní chemii. Pokud ji nemá, tak je poloúspěšný. Pokud se sejde kvalita a chemie basketbalistů, tak jako například letos v Ústí nad Labem či Opavě, tak může být velmi úspěšný. My nemáme top kvalitu mezi hráči, a tak musí fungovat týmová chemie. My letos nemáme zatím bohužel ani kvalitu, ani týmovou chemii. Zodpovědnost pak hodně leží na mladících, kteří to ne vždy unáší. Mají to o to horší, že ani ti starší neplní roli, kterou bychom čekali. Není tu tak žádný žolík, který by to zvrátil. Na začátku sezony se to trochu dařilo Marešovi, ale i on se dostal do celkových turbulencí výkonů.

Kritika ovšem musí začít od zkušených hráčů.
Jasné je, že jsou výkony a výsledky pro nás takovým zklamáním, že to není o jediném hráči. Zatím to vyhodnocujeme tak, že je chyba na všech stranách, u obou skupin hráčů. Nedaří se nám dokonale přenést zodpovědnost na mladé hráče tak, aby jí unesli v tak velké míře. Hrát MNBL je jedna věc. Pokud máte vedle sebe čtyři kvalitní hráče, tak to jde. Pokud to ale na vás visí a neexistuje za vás náhrada, případ Michalů Mareše a Šotnara nebo Lukáše Feštra, je to náročnější. Druhá stránka se týká zkušenějších hráčů Standy Votroubka, Aleše Chána, do té skupiny už by měli patřit i Viktor Cvek či Michal Vocetka. Ani oni žel nedokáží překonat určitou laťku. V důsledku toho jsme tam, kde jsme.

Zkusme být konkrétní. Pro mě jsou největším zklamáním výkony Stanislava Votroubka. Jak je vidíte vy?
Standa je v USK několik sezon. Pro klub už odvedl nějakou práci. Už loni byly jeho výkony kolísavé. Měl k tomu objektivní důvody, které se ale už vyřešily. Proto jsme od něj letos čekali výrazně lepší projev. Na druhou stranu je ale Standa hráč s úzkou specializací. Aby byla využita, tak musí fungovat tým. Pokud nefunguje, tak je jeho využitelnost obtížná. Řešíme nyní paradox, že jsme měli nejlepší přípravu v novodobé historii klubu, co se týče kvality tréninků, odehraných utkání s kvalitními soupeři. Ti hráči, kteří v té době hráli výborně, včetně Standy, v tuto chvíli nedokáží svou roli zopakovat.

Mluvíme o špatném vnitřním klimatu týmu. Od něho by měl být kapitán. Co říkáte působení Michala Vocetky?
Odpovím z maličko jiného úhlu. V týmu nemáme střední generaci. Právě proto, že tu máme věkově tak rozdělený tým, tak je důležitý propojovací článek. Tím by měl být právě Michal Vocetka, který na jednu stranu odvedl vynikající přípravu, je to profesionál a snaží se ze všech sil plnit svou roli. Bohužel se mu ale nedaří být silným článkem mužstva. V tu chvíli je i jeho vliv na tým složitější. On tak spíše bojuje sám se sebou než by našel energii k tomu mobilizovat celek.

Velikým tématem je i působení Aleše Chána, což je pivot trochu jiného stylu než hráči, kteří v minulosti v USK působili. Potřeboval váš tým na post jedna podobný typ hráče?
Ještě jsme neprovedli zásadní vyhodnocení. V minulých sezonách nám chybělo, že jsme příliš nehráli pod košem. Měli jsme hráče, kteří preferovali střelbu z dálky. Tak jsme se rozhodli přivést typického podkošového hráče. Využití Aleše Chána ovšem souvisí s kvalitou týmu jako celku, rozehrávačů, křídel. Pokud tito nefungují, tak samozřejmě neuplatní své schopnosti ani Aleš. My jsme si slibovali kombinace typického podkošového hráče Chána, Votroubka jako střelce. Narýsovali jsme si to poměrně hezky. Realita je ale jiná. Obecně vnímám jako problém, že v Česku tolik klasických pivotů nehraje, a tak je styl obrany uplatňovaný na něj hodně důrazný. On se s tím těžko vypořádává. Nesvědčí mu ani to, jak jsou zde rozhodčí zvyklí přistupovat k takovým hráčům. My ale nemáme jiného tak kvalitního a zkušeného hráče. Pokud nepodává optimální výkony, tak tím trpí celý tým. Není ale hlavním viníkem našeho postavení v tabulce.

Neuvažovali jste o změnách v kádru?
Ano, i o tom se v takových situacích uvažuje. S kádrem se dá vždycky pracovat. Nicméně USK pracuje v dlouhodobé strategii, neděláme rozhodnutí ze dne na den. Dali jsme klukům důvěru a nechceme jim jí po několika měsících brát. Snažíme se o koncepční práci a v tuto chvíli máme na jednotlivých postech dlouhodobé plány. Chováme se tak rozvážně a snažíme se pracovat v rámci našich sil a uvidíme, co se nám podaří se současným kádrem uhrát. Vyhodnocovat budeme vše až z dlouhodobého pohledu.

USK stojí výrazně na mládí. Jak vidíte jeho působení?
Jak už jsem naznačil, tak jsme absolvovali nejlepší přípravu před sezonou. Odehráli jsme hodně kvalitních utkání s bundesligovými celky. Důvod této kvality vidím v mladých hráčích, jejich skupina je nyní na USK velmi pracovitá. Energii tak přinesla i do realizačního týmu. Nasazení bylo výborné. Jenže dlouhodobá soutěž MNBL je o něčem jiném. V ní už nestačí nasazení v tréninku, ale rozhodují zkušenosti, kvalita a zodpovědnost. To se ukazuje, že není pro mladé hráče až tak jednoduché zvládnout. Nemůžeme chtít, že basketbalisté typu Křivánka nebo Šafarčíka budou hned rozhodovat o postavení v tabulce, i když i oni na tom mají svůj díl zodpovědnosti. Přechod do mužů, změna studijních povinností má na ně veliký vliv. Musíme být tedy ve stádiu trpělivosti, i když možná bychom mohli očekávat vyšší tempo jejich výkonnostního růstu.

Michal Mareš v úvodu sezony zářil. Nyní už takovou jistotou neoplývá. Ve chvíli, kdy se mu v úvodu duelu nepovedou dvě tři akce, tak znejistí. Neuvažujete o spolupráci s psychologem?
Mluvíme stále o mladém hráči, kterým, ať chceme nebo nechceme, Michal stále je. Pokud by měl vedle sebe čtyři kvalitní zahraniční hráče, tak by necítil takovou zodpovědnost a hrál by uvolněně. Jenže v našem klubu je Michal tím, který pokud nezahraje, tak je tým úplně dole. Jeho zodpovědnost je tak obrovská a tlak veliký. Čím víc zápasů má odehráno, tak je známější a pro soupeře čitelnější. Tím, že naši ostatní hráči nejsou dostatečně efektivní, mluvili jsme o podkošových hráčích, tak tlak zůstává na něm. V tu chvíli je pro něj velmi obtížné se s tím poprat. I u něj musíme být trpěliví. Neřekl bych, že je to problém psychologický, ale problém mentálního zrání. Vojta Hruban byl také v podobné roli, pral se s ní, měl výkyvy a nakonec vše zvládl. Věřím, že to dokáže i Michal. Role a zodpovědnost, kterou jsme mu dali, je pro něj velkou příležitostí.

Dostáváme se k vedení mužstva. Kouč Scalabroni je u týmu poměrně dlouho. Není už příliš okoukaný? Neuvažovali jste při špatných výsledcích o jeho odvolání z funkce?
Vyměnit trenéra nebo hráče je nejjednodušším řešením. My věříme dlouhodobé koncepci, jejíž součástí je i pan Scalabroni. Nemá tu samozřejmě předplacené místo na deset let, na druhou stranu tu odvádí velmi dobrou, profesionální práci především směrem k mladým hráčům. Je silnou osobností. Zrovna v této sezoně mu skupina mladých hráčů „vlila do žil novou krev". Působí velice energicky a má chuť s nimi pracovat. Jedna věc je ale s nimi pracovat a druhá prokazovat výsledky v této soutěži. V tuto chvíli má ale trenér naši plnou důvěru. Je to i na něm, aby ukázal jaká je osobnost, jaká je trenérská ikona, jak si dokáže poradit v takové fázi s takto zle se vyvíjející sezonou.

V neděli USK hostí předposlední MMCITÉ Brno

Pro dva body chtějí dokráčet v neděli 19. ledna (od 17.30 hodin) na domácí palubovce basketbalisté USK Praha. Nic jiného si ve své situaci ani nemohou dovolit, drží totiž poslední příčku, která jim zaručuje účast alespoň v předkole play-off.

Brňané se ale po angažování dvou Američanů zlepšili. V posledním kole dokonce porazili v hale Morenda štiku letošního ročníku Ústí nad Labem 84:68. McClain, Geiger, Šmíd a Folimance dobře známý Zachrla, to jsou tahouni hostí. Především na jejich dvouciferný bodový přísun spoléhá každé utkání trenér Vrubl. Ani USK se ale nebojí a bude chtít navázat na týden starý výkon proti Prostějovu.

 „Hrajeme doma a chceme za každou cenu vyhrát. Zvláště pak proti Brnu, které má vzrůstající kvalitu díky oběma cizincům. Bohužel jsme v pozici, kdy se musíme dívat v tabulce i směrem dolů a proto bude toto utkání velmi důležité," řekl před střetnutím rozehrávač USK Michal Šotnar, kterého posléze doplnil i asistent trenéra Scalabroniho, Pavel Miloš.

 „Brno po příchodu obou Američanů neuvěřitelně vylétlo, naprosto dokonale těží z jejich přítomnosti. Oba cizinci spolu velmi slušně spolupracují a z toho těží i ostatní hráči v týmu. Proto bude klíčové, jak zastavíme právě McClaina a Geigera," hledá cestu k vítězství Pražanů Miloš.

Letošní výsledky USK v MNBL

1. kolo
Opava – USK Praha 81:68

2. kolo
USK Praha – Prostějov 72:77

3. kolo
Svitavy – USK Praha 84:88

4. kolo
USK Praha – Brno 82:75

5. kolo
Ústí nad L. – USK Praha 79:64

6. kolo
Nymburk – USK Praha 69:50

7. kolo
USK Praha – Ostrava 55:70

8. kolo
Pardubice – USK Praha 86:80

9. kolo
USK Praha – Kolín 93:90

10. kolo
Děčín – USK Praha 78:79

11. kolo
USK Praha – J. Hradec 75:84

12. kolo
USK Praha – Opava 81:95

13. kolo
Prostějov – USK Praha 87:70

14. kolo
USK Praha – Svitavy 88:71

15. kolo
Brno – USK Praha 63:87

16. kolo
USK Praha – Ústí nad L. 83:90

17. kolo
USK Praha – Nymburk 49:115

18. kolo
Ostrava – USK Praha 104:70

19. kolo
USK Praha – Pardubice 58:71

20. kolo
Kolín – USK Praha 86:82

21. kolo
Děčín – USK Praha 91:63

22. kolo
J. Hradec – USK Praha 63:75

23. kolo
Opava – USK Praha 96:71

24. kolo
USK Praha – Prostějov 83:86

Nejbližší duely na Folimance

19. 1. 17:30 USK Praha – Brno
1. 2. 17:30 USK Praha – Ostrava
15. 2. 17:30 USK Praha – Kolín
19. 2. 18:00 USK Praha – Děčín
22. 2. 17:30 USK Praha – J. Hradec
27. 2. 18:00 USK Praha – Opava
15. 3. 17:30 USK Praha – Ústí nad L.

MNBL po 24. kole

1. Nymburk 11 11 0 100,0%
2. Prostějov 23 18 5 78,3%
3. Děčín 23 15 8 65,2%
4. Pardubice 23 15 8 65,2%
6. Opava 22 14 8 63,6%
5. Ústí nad Labem 23 14 9 60,9%
7. Ostrava 22 10 12 45,5%
8. Kolín 22 10 12 45,5%
9. Svitavy 23 7 16 30,4%
10. USK Praha 24 7 17 29,2%
11. Brno 23 5 18 21,7%
12. Jindřichův Hradec 23 5 18 21,7%