„Navazujeme na loňský rok, ve kterém jsme uspořádali několik mezinárodních turnajů, mezi nimi mistrovství Evropy dospělých," těší Tomáše Fořtera, generálního sekretáře České asociace squashe.

Čeká se nájezd juniorů. Pokud v metru nebo v tramvaji spatříte mladíčky s futrálem na rakety, nedivte se. Czech Junior Open bude totiž historicky největším juniorským squashovým turnajem konaným v České republice. Zúčastní se ho 231 hráčů a hráček z 28 zemí světa.

Zeman si věří 

Mezi nimi například zástupci Kataru, Íránu nebo Malty. Obsazení dokonce přesáhlo kapacitní limity, takže organizátoři museli oslovit další squash- centrum. Vedle Hectoru a Hamru v Záběhlicích se bude hrát také v Hotelu STEP. Nasazenou jedničkou v kategorii do 19 let je David Zeman, pražský hráč ze Squashclubu Strahov.

„Mým jediným cílem je vítězství. Ale vidím tři soupeře, se kterými to nebude jednoduché. Jedním z nich je Švýcar, druhý Belgičan a další je domácí hráč Viktor Byrtus. Věřím si ale," dodal Zeman, který je v juniorské kategorii posledním rokem.

Zeman a Byrtus míří vysoko 

Abyste byli v obraze českým juniorům se totiž v Evropě daří. Vedle Angličanů a Francouzů patří k nejlepším. Třeba právě Zeman figuruje na evropském žebříčku na pátém místě, v nižších kategoriích byl dokonce jedničkou. Stejně jako Byrtus, který hraje za ostravský tým. Oba chtějí na Czech Junior Open, patřící do nejvyšší třídy Super série, vysoko.

„Jeden z nich by mohl určitě dojít do finále. Celkem by do turnaje mělo zasáhnout asi sedmdesát domácích hráčů," tvrdil Fořter ze squashové asociace. Zeman nebo Byrtus trénují s nejlepší českými squashisty. Také ti se v letošním roce představí v Praze v akci.

Záštitu převzalo americké velvyslanectví v ČR 

Již 11. února se uskuteční historicky první česko-americká exhibice. V ní sedmnáctinásobný mistr republiky Jan Koukal vyzve současnou jedničku USA Todda Harrityho. Záštitu převzalo americké velvyslanectví v České republice. Harrity je na světovém žebříčku v současné době na 51. místě.

„Moc se na ten souboj těším. Nerad v Česku prohrávám. Velký kamarád jsem byl s předchozí americkou jedničkou, s Toddem se moc neznám," prohlásil Koukal, který bude mít v letošním roce plné ruce práce. Vždyť 3. až 5. března se uskuteční mistrovství České republiky, tentokrát v nákupním středisku Galerie Harfa. O co půjde? Ubránit několikaletou neporazitelnost. A vyhrát 18. titul.

Další čeští hráči se zlepšují 

Rozhodně to nebude mít lehké, konkurence mu dorostla a chce vyhrávat. Do ní určitě patří Martin Švec, Daniel Mekbib, Petr Martin, Ondřej Uherka… „Letos bude domácí mistrovství hodně napínavé. Honza nemá vůbec nic jistého. Další čeští hráči si už v posledních měsících zahráli finále turnajů PSA, zlepšují se," potvrdil Fořter.

Společně pak budou o měsíc později hrát mistrovství Evropy týmů, a to rovnou v elitní kategorii. Poprvé v historii českého squashe společně s nimi také ženský tým.

Turnaje mají dobré ohlasy 

Čtyřměsíční cyklus významných squashových událostí pak zakončí v Praze evropský šampionát juniorů do 15 a 17 let. Opět se bude hrát formou týmů. A opět zde chtějí čeští junioři vyhrávat.

„Jsme moc rádi, že můžeme v Praze tento turnaj pořádat. Je to odměnou za to, že se nám daří tyto turnaje kvalitně realizovat, mají dobré ohlasy," dodal Fořter, podle kterého jsou ještě v jednání turnaje světové série PSA.

/JIŘÍ UHLÍŘ/ 

Čtěte také: Na squashistu Koukala dorážejí mladí dravci