Nejvíce se o to zasloužila právě kapitánka, která položila dvě pětky. Když pak zvedla pohár a usrkla sektu, pronesla větu: „Jsem šťastná!" A všichni jí to, stejně tak jako celé skvělé partě okolo kouče Zdeňka Albrechta, věřili. No a Petrovice? Na ty zbyl triumf z jihomoravské akce. Po výhře nad oslavou ukolébanými sparťankami 21:14 berou stříbro. „O našem druhém místě rozhodl zpackaný podzim. Na jaře jsme ale byly nejlepší. Za rok chceme titul zpátky," vzkázala hvězda Petrovic Adriana Krütznerová. Třetí skončily popáté v řadě hráčky Dragonu Brno.

Kouzlo(a) Kláry Hladilové

KLÁRA HLADILOVÁ v akci.S velikým smutkem vystupovala minulé pondělí z letadla česká reprezentační kapitánka Klára Hladilová. Národní tým v Norsku neuspěl. 26letá univerzálka ale na ragby nezanevřela. Ihned z letiště se přesunula, stejně jako Šárka Šimánková a Věra Samková, na sparťanský pažit. S touhou co nejlépe se připravit na zápas roku s Dragonem Brno.

 „Na tom nevidím nic zvláštního. Musely jsme se oklepat. Šlo o něco, nač jsme se dřely celý rok," líčila Hladilová, jejíž tým nezačal duel dobře.

 „Byly jsme pod psychickým tlakem. Snažily jsme si ho nepřipouštět. Nakonec se nám to snad podařilo a titul jsme si zasloužily," pokračovala.

 „Lepší jsme byly v tlaku. Více jsme chtěly. I když jsme nemohly, našly jsme v sobě sílu," myslela si autorka dvou pětek, které rozhodly.

 „To ne, rozhodl výkon celého týmu."

Pozor! Běží Krütznerová

NA PĚTKY je v Petrovicích rychlonohá Adriana Krütznerová.V čem hledat největší sílu petrovického áčka? V kopech, zarputilosti a kreativitě Barbory Bendové. V průbojnosti Lucie Svobodové a v rychlých nohách Adriany Krütznerové. Právě ona provětrávala po celý turnaj obrany soupeřek. A nezůstalo pouze u dobývání. 23leté křídlo doslova deptalo své protivnice, až pokořilo i nové mistryně – 21:14.

 „Samozřejmě jsme rády, že jsme turnaj vyhrály. Bohužel jsme se ale vinou rozlosování nemohly utkat o titul," litovala opora Petrovic, kterým uteklo zlato v podzimní části.

 „V té době nám moc scházela Bára Bendová. Musíme to brát pozitivně. Alespoň máme větší motivaci do příští sezony," přiznala dívka, která poodkryla důvody vyškovského triumfu.

 „Máme rychlejší hráčky než Sparta. No a taky jsme více bojovaly. Přeci jen nám šlo o stříbro a Spartě „jen" o prestiž."

Uf! Kočky se zachránily

HRÁČKY Prague's Cats (v pruhovaném) vyzrály na Petrovice B.Milovnicemi extrémů jsou patrně české ragbistky. Zatímco o titulu se rozhodovalo až na posledním turnaji, tak o záchraně… Pozor, změna! Na téže akci. Hráčky Prague's Cats vše vyšperkovaly k dokonalosti. Před závěrečným zápasem sezony věděly, že pokud porazí Petrovice B, mohou slavit. Jestli ale ne, tak sbohem extraligo.

 „Vyšlo to," utrousila po střetnutí přešťastná autorka sedmi záchranářských bodů Nelly Brtová.

 „Byly jsme hrozně nervózní, emoce na nás dolehly. Daly jsme do toho úplně všechno. Příkladně jsme spolupracovaly a hrály jako tým. Máme obrovskou radost. Vůbec nevíme, jak naše oslava dopadne," zářila teprve 16letá mlýnová spojka.

 „Prague's Cats do extraligy patří. Možná nemáme nejlepší tým a nehrajeme nejhezčí ragby, ale bojovností všechno urveme."

Smutek nesluší Pražankám

PETROVICKÉ béčko (ve žlutém) podlehlo Prague's Cats.Dřevní léta ženské ragbyové extraligy jsou pryč. Týmů a soutěží přibylo, kvalita prudce vzrostla. Proto nastal čas, aby nejvyšší soutěž hrála jen áčka jednotlivých týmů.  Už před vyškovským turnajem se tak dozvěděly nepříjemný sestupový ortel hráčky Petrovic B.

 „Do zápasů jsme přesto šly s maximálním nasazením. Bojovaly jsme, na jaře odehrály jeden ze svých nejlepších turnajů, měly obrovské nasazení, ovšem nestačilo to," klopila zrak 22letá ragbistka Kristýna Volfová.

 „Zklamané jsme nejvíc z porážky od Prague's Cats. Minule jsme na ně vyzrály. Tentokrát jsme kupily individuální chyby hlavně v přihrávkách. Jako tým jsme neladily," myslela si mlýnová spojka, která ani po sestupu nehodlá opustit petrovický dres.

 „Letos jsme hodně prohrávaly. Těšíme se, že si o soutěž níž užijeme vítězství."

TATRA SMÍCHOV (v černém) selhala, a tak se loučí s extraligou.Pozdě bycha honiti. Mohou si říkat po skončení letošního ročníku na Tatře Smíchov. Co platné bylo děvčatům v černém, že se zlepšovaly akci od akce. Hladká prohra 0:36 s Přeloučí je připravila o setrvání mezi elitou.

 „Všechno jsme si pokazily už na podzim, kdy se nám nedařilo. Na posledních dvou turnajích před Vyškovem jsme získaly naději. Chtěly jsme se poprat o záchranu. Bohužel už bylo pozdě," mrzelo 23letou Gabrielu Kadlecovou.

 „Utkání s Přeloučí nám vyšlo úplně nejméně. Je to obrovská škoda. Byla to nejspíš otázka psychiky. Výsledek bohužel všechny utvrdil v tom, že sestupujeme zaslouženě," přiznal pilíř, který chce ve druhé nejvyšší soutěži zůstat pouze rok.

 „Slibuji, že se maximálně připravíme a budeme zase vítězit. Týmy jako Sedlčany, Plzeň nebo Slavia nejsou určitě lepší než my. Budeme tak bojovat a za rok snad oslavíme návrat do extraligy."

Soupeřky neměly Kláru Hladilovou, vysvětlovala sparťanka Morávková

PETRA MORÁVKOVÁ.Raketový start do ragbyové kariéry zaznamenala 23letá sparťanka Petra Morávková. Považte sami. Po dvouměsíčním tréninku položilo sympatické křídlo v rozhodujícím duelu boje o zlatou medaili první pětku rudých a zavelelo tak k obratu zle se vyvíjejícího zápasu s Dragonem Brno.

Petro, jak je možné, že se „děvče z ulice" zařadí tak rychle mezi českou ragbyovou smetánku?
Nevím, jestli mezi smetánku. Pokud se ale ptáte, jestli jsem předtím sportovala, tak ano. Hrála jsem basket, a to až do úrovně extraligy dorostenek.

Nicméně ragby hrajete krátce a najednou běžíte do pětkoviště soupeřek pro důležité body.
Pocit to byl samozřejmě nádherný. Upřímně ale byla moje pozice usnadněna skvělou prací Věry Samkové, která mě krásně uvolnila a já už si jenom doběhla pro body.

Slízla jste pouze smetanu?
Přesně tak. Křídlo je ideální post. Holky to odřou a já si doběhnu pro rozhovor. (směje se)

Jak vám bylo ve chvíli, kdy Eva Korniová z Dragonu poslala Brňanky do vedení a Spartě se v té chvíli vzdálil nejen titul, ale i stříbrná medaile?
Špatně. Do zápasu jsme šly hodně vyhecované, slibovaly jsme si, že na soupeřky vlítneme a najednou Eva položila. Bylo to takové demotivující. Kapitánka Klára Hladilová a trenér nás ale uklidňovali, což pomohlo. Byly jsme hodně nervózní. O titul se nehraje každý den. Navíc jsme v průběhu jara stále ztrácely a vytvořily na sebe zbytečný tlak. Rozhodující zápas jsme ale zvládly.

Čím jste utkání otočily?
Já snad ani nevím. (směje se) O tom by mohla lépe mluvit naše kapitánka. Z mého pohledu je to tak, že soupeřky jednoduše neměly Kláru Hladilovou. Ona je dříč, vybojovala dvě rozhodující pětky. Spolu s Věrou Samkovou pak strhly tým, který začal hrát daleko sebevědoměji. To bylo klíčové.

Jakou činností jste přehrály své soupeřky?
Bojovností a trpělivostí při sbírání míčů. Věděly jsme, že hrajeme o všechno, a to také na hřišti nechaly. V předešlých turnajích jsme se v tom plácaly.

Jak velký balvan vám spadl ze srdce po závěrečném hvizdu?
Obrovský. (směje se)

Dalo se motivovat do utkání „pouze" o turnajový triumf?
Ano, do zápasu jsme šly s tím, že se pokusíme vyhrát, ať všichni vidí, že jsme nejlepší v republice. Hráčky Petrovic jsou ale moc těžké soupeřky a nakonec se ukázalo, že přeci jen o něco víc chtěly. My už jsme se asi viděly na oslavách.

Jaké budou?
Brutální! (směje se) Tak jak to v ragby bývá. Pověstný třetí poločas a pro nás vlastně takový malý devátý turnaj. V basketu tohle nebylo a asi mu to trochu chybí. Těším se. Nejdříve budeme slavit tady s ostatními. Všechno bude pokračovat i po cestě domů. Jsem si jistá, že sparťanský autobus nikdo nezastaví. (směje se)

Vyškovský turnaj očima statistik

Skupina A
Petrovice A – Prague's Cats 34:0
Vyškov – Tatra 33:14
Vyškov – Prague's Cats 19:5
Petrovice A – Tatra 36:0
Tatra – Prague's Cats 15:12
Petrovice A – Vyškov 33:7

Skupina B
Dragon Brno – Petrovice B 32:0
Sparta – Přelouč 22:7
Sparta – Petrovice B 45:0
Dragon Brno – Přelouč 39:10
Přelouč – Petrovice B 24:10
Dragon Brno – Sparta 12:21

O 7. místo
Petrovice B – Prague's Cats 7:12

O 5. místo
Tatra – Přelouč 0:36

O 3. místo
Dragon Brno – Vyškov 36:5

Finále
Sparta – Petrovice A 14:21

RC Sparta Praha

Tereza Dolášová, Klára Hladilová, Martina Hlaváčová, Hana Holíková, Blanka Humlová, Ester Charvátová, Lenka Jindrová, Nina Koubová, Kateřina Kulová, Daniela Linhartová, Jana Lozoviuková, Kateřina Malá, Petra Morávková, Marion Philippe, Věra Samková, Hana Schlangerová, Šárka Šimánková, Aneta Šmejdová, Jana Urbanová, Tereza Žáková. Trenér Zdeněk Albrecht.

Konečná tabulka extraligy

1. Sparta 12 10 12 12 10 9 9 10 84
2. Petrovice A 10 9 9 9 12 10 12 12 83
3. Dragon Brno 9 12 10 10 9 12 10 9 81
4. Vyškov 7 7 7 2 4 6 7 7 47
5. Přelouč 6 2 4 6 7 7 4 6 42
6. Prague's Cats 3 6 2 4 6 4 2 3 30
7. Petrovice B 4 3 6 7 2 2 3 2 29
8. Tatra Smíchov 2 4 3 3 3 3 6 4 28

Vysvětlivky: pořadí, název týmu, body za jednotlivé turnaje, body celkem.