Jedna soutěž českému obhájci titulu nestačí. Prague Black Panthers ale tentokrát nevstoupili jako v minulých letech do rakouské ligy, ale letos hrají prestižní European Football League. K prvnímu zápasu vyrazil český mistr do francouzského Thononu, kde změřil síly s místními jmenovci Black Panthers. To, že úroveň týmů v prestižní soutěži je na mnohem vyšší úrovni, si uvědomoval i sportovní manažer pražského týmu, Daniel Leško.

Pražané vstoupili do zápasu v roli outsidera

„Moc dobře jsme věděli, že soupeře takových kvalit v české Bitters lize nepotkáme. Proto jsme přípravě věnovali maximálně pozornost. Zavedli jsme extra tréninky a rozbory videa, abychom se nenechali zaskočit a byli komplexně připraveni na všechny možné situace."

Do souboje Černých panterů vstoupili Pražané v roli outsidera. „Thonon je jedním z top dvaceti evropských celků. Nemohl jsme jim konkurovat kvalitou soupisky, herně, zázemím a celkovou úrovní fotbalového programu," dokládá Leško.

Cesta do Francie vyvolala u některých hráčů pocity nostalgie

Zápas byl ale nakonec mnohem vyrovnanější, než se možná čekalo. Díky skvělému závěru prvního poločasu se šlo do kabin za nerozhodného stavu 14:14. Nakonec si ale favorit vítězství utéct nenechal a Pražany pokořil 41:34.

Cesta do Francie vyvolala u některých hráčů a trenérů pocity nostalgie. V roce 2009 to byl totiž právě Thonon, který v té době ještě s Prague Panthers prohrál ve finále EFAF Cupu. To je o úroveň nižší soutěž jako srovnání může posloužit fotbalová Evropská liga oproti Lize mistrů.

Na evropské scéně to Black Panthers napoprvé nevyšlo

Ze současného kádru pamatuje finále deset hráčů. „Zajímavé je, že nás Thonon porazil s podobným konceptem útoku jako my je v roce 2009," vzpomíná na souboj dnes již manažer týmu a člen Síně slávy České asociace amerického fotbalu David Krejbich. Pražští Černí panteři už nemají postup do další bojů EFL ve svých rukou. „I tak chceme porazit příštího soupeře Berlin Adler," říká k ambicím Leško.

Do české soutěže se pražský tým zapojí v neděli zápasem s Příbram Bobcats. Zatímco na evropské scéně to Black Panthers napoprvé nevyšlo, v Bitters lize postupují bez zaváhání. „Doma chceme dokázat, že jsme nejlepším českým týmem."

/ RADIM KROULÍK/