„Chtěla bych projevit velké nadšení, že se právě tady setkáme. Slet na tomto místě se stává tradicí a nesmírně si vážíme toho, že je nám tento stadion poskytnut. Oba slety, které tu proběhly, byly skvělé, a věřím, že ten v budoucím roce bude opět skvělý,“ uvedla na čtvrteční tiskové konferenci starostka České obce sokolské Hana Moučková a neopomněla poděkovat vedení fotbalové Slavie za poskytnutí prostor pro slet.

„Jsme moc rádi, že můžeme umožnit sokolům realizaci jejich vrcholné akce. Jsme hrdí, že se u nás slet bude znovu konat, i pro nás jde o velice prestižní záležitost,“ vzkázal předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík a připomněl i předchozí dva všesokolské slety, které hostil Eden v letech 2012 a 2018.

Už 17. slet vyjde podle odhadu pořadatelů na více než 150 milionů korun a bude se moci uskutečnit i díky finanční podpoře české vlády. „Poslední měsíce jsme jednali s Národní sportovní agenturou a vládou České republiky a musím poděkovat panu předsedovi Šebkovi za velkou podporu. I díky jeho argumentům vláda vyslyšela naše volání. Historicky poprvé!“ prozradil Marek Tesař, ředitel kanceláře ČOS a místopředseda sletového týmu pro finance a marketing.

„Slet se zařadil na list sportovních akcí s mimořádnou důležitostí,“ potěšilo ho.

Celkový rozpočet přitom nebude využit jen na samotný program v Edenu, ale také na program celého sletového týdne i na organizaci krajských a oblastních sletů a nácvičných akcí.

„Slet pro nás znamená hodně. Podpora je pro Českou obec sokolskou jasným důkazem, že Národní sportovní agentura a vláda nemyslí jen na vrcholový sport a na akce, jako je mistrovství světa v hokeji nebo v biatlonu. Je to důkaz, že myslíme i na nesoutěžní sport,“ nechal se slyšet předseda NSA Ondřej Šebek.

Slet, který se uskuteční v duchu motta „Slet spojuje“, ovládne Prahu prakticky na celý týden. 30. července proběhne slavnostní zahájení v Národním divadle, půjde se průvod Prahou a sokolové se zúčastní i mše v Katedrále svatého Víta.

Týden nabitý sportovně-kulturním programem pak vyvrcholí 4. a 5. července předvedením hromadných skladeb ve vršovickém Edenu. „Připraveny budou dva odlišné programy. Ve čtvrtek to bude laděno do večerní atmosféry, v pátek je připraven odpolední program, který zakončí celý slet. Chceme, aby divák přišel na oba programy, aby byl překvapený a aby to byl dvakrát neopakovatelný zážitek,“ přál by si Petr Svoboda, náčelník ČOS a místopředseda sletového týmu pro program.

Podle odhadů pořadatelů se do sletu celkově zapojí až sto tisíc sokolů a v Praze se představí kolem dvaceti tisíc cvičenců. Už v tuto chvíli jich je do nácviku zapojeno okolo osmnácti tisícovek. Přestavením hromadných skladeb pak vyvrcholí tradiční šestileté období, během něhož je na programu vždy jeden všesokolský slet.