Přes dva týdny žili ve vzduchoprázdnu. Basketbalisté Sokola Vyšehrad sice vydřeli postup do nejvyšší mužské soutěže, zaplnění dvanáctého místa Národní basketbalové ligy ale dlouho zvažovali.

„Hráči postoupili a mají právo si soutěž zahrát,“ říkal trenér týmu Jan Ulrych po konečném verdiktu. „V naší mládežnické základně je až 150 dětí, a ty musejí mít vzor a možnost jednou v nejvyšší soutěži startovat. Kdybychom se vzdali postupu, ukázali bychom, že ve Vyšehradě tuhle cestu nemají.“

Okřídlené dravce z Vyšehradu, kteří mezi elitu vlétli za posledních patnáct let už potřetí (naposledy v sezoně 2001/02), čeká se změnou soutěže spousta práce. Amatérská báze fungování ovšem zůstává. „A to vyžaduje spoustu obětí od hráčů,“ uznal kouč. „Nepodaří se nám, a zvlášť v téhle době ne, hned sehnat prostředky na úrovni ostatních klubů.“

Pod Vyšehradem se bude oproti letošní sezoně navyšovat rozpočet o sto procent, přesto zhruba milionová kasa bude v lize nejhubenější. Na provozu se bude výrazně podílet Česká obec sokolská. Pro příští ligovou sezonu počítá kouč s 15členným týmem, to znamená nákup pěti nových posil. „Dva hráči stávajícího družstva totiž odmítli start v nejvyšší soutěži, ostatní se jasně vyjádřili, že chtějí za Vyšehrad pokračovat,“ popisuje. „Budeme se snažit, abychom měli silou podobný kádr jako v loňském roce. Cestou nákupu cizinců ovšem jít nechceme a zatím ani nemůžeme.“

Nejzásadnější novinka ve fungování celku je stěhování košů, hala u vyšehradského tunelu totiž nevyhovuje podmínkám NBL. „S tím pochopitelně souvisí určité finanční zatížení, provoz v naší stávající hale jsme platili minimálně,“ vysvětluje Ulrych.

„Náhradní palubovku máme vyhlídnutou, jednáme s Obecním úřadem v Radotíně, vlastníkem haly, která se bude kolaudovat v srpnu. Samozřejmě máme připravené náhradní varianty, ale tahle je pro nás prioritou. A změna jména? I tohle přišlo na přetřes, dál ale budeme fungovat pod dosavadním názvem.“

SOKOL VYŠEHRAD

 • rok založení: 1942
 • počet členů: 223 (94 žáků, 50 dorostenců, 12 žen, 54 mužů, 13 seniorů)
 • nejslavnější členové: Václav Hrubý, Josef Jelínek, Václav Klaus
 • největší úspěch: 2. místo v mužské extralize 1994
 • kontakt: Rašínovo nábřeží 24, Praha 2 (www.vysehrad.snadno.eu)
 • Skvělý výskok vynesl Klause až na Hrad

  Klub dotáhl svoji pouť až na samý vrchol českého basketbalu. Někdejší sokol od Vltavy se zase probil na samý vrchol politické kariéry.

  Prezident Václav Klaus odehrál za klub (tehdy pojmenovaný Slavoj) dohromady osm sezon, jeho dres poprvé oblékl v devatenácti letech.

  „Byl to dobrý hráč, sice ne pro reprezentaci, ale dobrý ligový basketbalista,“ vzpomíná na někdejšího spoluhráče Stanislav Ulrych, nynější funkcionář Sokola.

  „Byl pohyblivý, měl velký výskok, protože jako dorostenec hrával volejbal, a při hře mu to myslelo.“

  Klaus, který hrával na křídle, byl prý velký bojovník. Ctižádostivý, nehodil flintu do žita. Byl kamarád a když se jelo na zápas vlakem, četl si pokaždé v knížkách.

  A hádal se s trenérem. „Taky se nerad nechával střídat,“ směje se Ulrych. „A rád střílel koše.“