Baseballisté a softbalistky se naposledy na olympijských hrách objevili v Tokiu, v Paříži se naopak nepředstaví. Podle předsedy Waage by se však tyto pálkovací sporty měly více než pravděpodobně vrátit do olympijského programu v Los Angeles. A už teď probíhají také jednání o tom, aby se staly stálými účastníky. „Organizátoři a také MOV si hodně dobře spočítali, jaká je hodnota a sledovanost těchto sportů zvlášť také po World Baseball Classic, kde hrál v Japonsku český tým. Vždyť v řadě států z celého světa se jednalo o obrovsky sledovanou událost,“ prohlásil Waage, který je ve vedení světové federace. „Čekalo se, zda olympijskou myšlenku naplno podpoří baseball, což se také stalo.“

close České softbalistky by si rády zahrály na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028. info Zdroj: ČSA/Jan Beneš zoom_in České softbalistky by si rády zahrály na olympijských hrách v Los Angeles v roce 2028. K rozhodnutí o zařazení do olympijského programu dojde začátkem září na výkonném výboru MOV. O olympiádu usiluje devět nových sportů, v Los Angeles se pro rok 2028 může objevit finální čtveřice. Baseball a softbal jsou velcí favorité, v minulosti už na olympiádě tyto sporty byly, naposledy v Tokiu 2020. „Poměrně kousek jsme byli od účasti na Hrách v Japonsku. Do Los Angeles bychom si určitě věřili, musíme však být v Evropě nejsilnější. K tomu potřebujeme hrát nějaké profesionální soutěže jako národní tým, připravovat se hlavně v zahraniční. Zatím k tomu ale nemáme patřičné finanční prostředky,“ dodal předseda Waage.

Talentovaná generace hráček

Přitom potenciál českých softbalistek je velký, nemalý počet hraje pravidelně univerzitní nebo profesionální soutěže v USA. „Roste nám talentovaná a dravá generace softbalistek, která chce úspěchy. Juniorky se například úspěšně etablují v domácí extralize. Klíčové je ale soupeřit s elitou, letos nás čeká 20 utkání na světové úrovni,“ prohlásil Vojtěch Albrecht, trenér ženské reprezentace. K atraktivní konfrontaci dojde na Pražském baseballovém a softbalovém týdnu, kam dorazí týmy z Austrálie, Tchaj-wanu, Německa a Nizozemska.

close Členové české softbalové reprezentace. info Zdroj: ČSA/Jan Beneš zoom_in Členové české softbalové reprezentace. To reprezentační softbalisty čeká v letošním roce vrcholný turnaj, konkrétně koncem července v Dánsku. Čeští hráči budou na něm usilovat o šestý titul v řadě. Dlouhodobým cílem je uspět na mistrovství světa a zároveň dostat český tým na Světové hry v roce 2025 v Číně. „Ty vnímám jako jeden z největších cílů a výzev pro mužský softbal. Jsme dlouhodobě nejlepší v Evropě, patříme mezi osm nejlepších týmů na světě. Rádi bychom se ukázali také na Světových hrách,“ prohlásil Jaroslav Korčák, trenér mužského reprezentačního týmu. Ve stejném roce se odehraje také mistrovství světa v Kanadě. Letos se uskuteční v Česku také další mezinárodní akce – ME juniorek do 18 let v Praze a ME v Sezimově Ústí a v Táboře juniorů do 18 a 16 let.