Světový šampionát mužů poprvé zkouší dvoukolový formát, ve kterém se letos rozehrají tři skupiny o dvě postupová místa – jedna v Mexiku, pak v Kanadě a v USA. Finální skupina se uskuteční za rok v Kanadě a postoupí tam také za určitých okolností tým na třetím místě z jedné ze skupin Stage 1. „Takže je naším cílem vybojovat třetí místo, ale máme bez debat nejtěžší skupinu. Jsme zároveň týmem, který může uspět, ale nejsme favoriti,“ prohlásil trenér reprezentačního týmu Jaroslav Korčák. Dvanáctého června nastoupí čeští softbalisté po slavnostním zahájení proti domácím hráčům.

close Jakub Vašíček info Zdroj: Česká softballová asociace/Jan Beneš zoom_in Jakub Vašíček „Mexičani mají samozřejmě velmi silný tým, Australané jsou světovými šampiony a hodně silná bude také Venezuela. My se budeme opírat o hráče, kteří mají hodně zkušeností ze zahraničí, například z amerických soutěží a turnajů,“ prohlásil Korčák, který bude spoléhat například na nadhazovače Michala Holobrádka nebo Jakuba Osičku. Oba hrají za americké týmy. Češi skončili na MS v roce 2019 v Praze na osmém místě, v roce 2022 pak byli devátí. „Budeme považovat za úspěch jen postoupit na Stage 2 pro osm nejlepších na světě. Vím, že uspět mohou hlavně sebevědomé týmy, a tím my rozhodně jsme, “ dodal Korčák.

A hlad po úspěchu je u softbalistů velký. „Všichni se na turnaj těšíme, je to první důležitý stupínek. Určitě se chceme nominovat na druhou část mistrovství světa. V týmu se nám daří dobře, proběhla skvělá příprava, zaměřili jsme se na specifické věci, jako například na typy nadhozů,“ prohlásil Jakub Vašíček.

Ženy budou trénovat s muži

Ženy čeká rovněž pestrý program – koncem června softbalistky odlétají na přípravný turnaj do Kanady, pak je čeká několik zápasů v Itálii a v září evropský šampionát v Nizozemsku. A cíl je jasný – vybojovat cenný kov. „Když zvládneme dobře přípravu, tak můžeme na medaili pomýšlet,“ dodal Tomáš Kusý, trenér výběru žen. Na minulém šampionátu skončily české hráčky na čtvrtém místě. Největšími konkurenty jsou hlavně Nizozemsko, Itálie nebo Velká Británie.

České softbalistky těží také z toho, že mohou trénovat s muži. „Určitě nám pomáhají, protože hráčky čelí v rámci tréninku jejich nadhozům. Právě oproti Nizozemsku nebo Itálii v tom máme výhodu, protože u nás je mužský softbal na špičkové úrovni. Toho chceme využít,“ dodal trenér Tomáš Kusý. České softbalistky začnou dlouhodobou přípravu na kvalifikaci na olympijské hry v Los Angeles 2028. „Pro úspěch máme tři pilíře – chceme se připravovat v zahraničí, rádi bychom postavili nové tréninkové centrum pro reprezentaci a zkvalitnili extraligu. Pomoci by nám měly také prostředky od Národní sportovní agentury,“ popsal Kusý.

Český tým má řadu talentovaných hráček, které jsou úspěšné v domácí extralize. K oporám bude patřit také Veronika Pecková – elitní evropská nadhazovačka a jediná Češka, která si zahrála v profesionální japonské lize. „Těšíme se moc, bude toho hodně, máme naplánováno spoustu tréninků a akcí. V našem týmu se prolínají zkušenosti starších s dravostí mladých hráček. Věříme si,“ dodala Pecková.

Řada českých hráček si vyzkoušela softbal také v rámci amerických univerzitních lig. Na olympijské hry postupuje z Evropy pouze jeden tým. „Šance postoupit na olympijské hry určitě jsou, musíme podat nejlepší výkon. Pomůže nám, že máme před sebou hodně kvalitních zápasů,“ tvrdila Veronika Klimplová.

Prestižní pro softbalistky bude také příští rok, ve kterém se v Praze uskuteční evropský šampionát. „Chceme se na něm předvést před domácím publikem. Ukázat, že jsme dobrými pořadateli. A samozřejmě otestovat celý tým pro kvalifikační boje o olympiádu,“ dodal trenér Kusý. „Tím, že je český softbal v prioritní skupině našich hlavních sportů, tak je naším cílem se dostat na olympijské hry a uspět na mistrovství světa mužů,“ potvrdil Gabriel Waage, předseda České softballové asociace.

Letošní reprezentační akce

Mistrovství světa mužů – Stage 1 v Mexiku (12 – 16. 6. 2024)

Týmy: Austrálie, Česká republika, Dominikánská republika, Mexiko, Filipíny, Venezuela

Mistrovství Evropy žen (Ultrecht, Nizozemsko) 1. – 7. 9. 2024