V rámci programu budou vyhlášeni nejúspěšnější jezdci a koně uplynulého roku a třešničkou na dortu se stane vyhlášení Nejlepšího koně dostihové historie. Za vítěze této ankety, slavného Železníka, převezme z rukou Veroniky Žilkové neméně slavný Josef Váňa a majitel koně František Novák.

Chybět nebude ani vítěz ankety o nejlepšího rovinového jezdce - Jiří Chaloupka, a vítěz podobné ankety, ale na překážkách Big Joe alias Josef Bartoš. Tomu předá cenu Jaroslav Bouček, filmový producent a majitel klisny Sixteen, s níž tento jezdec vyhrál v roce 2008 Velkou pardubickou.

Do parkurové síně slávy letos dolétla Zuzana Zelinková a její čtyřnohý svěřenec Caleri II, když Zuzana získala titul Jezdec roku a Caleri zase Kůň roku. Dvojice trénuje s německým trenérem Tjarkem Nagelem a v uplynulém roce se jim opravdu dařilo.

Stali se nejlepšími českými skokany na mistrovství světa, získali drahocenné vítězství s českým družstvem v Poháru národů, z mistrovství republiky si odvezli stříbro a nakonec vyhráli český výkonnostní žebříček Pavo Pohár Jezdectví. Právě nejstarší český časopis o koních Jezdectví je již podvanácté pořadatelem slavnostního večera.

Koní se objeví na Slovanském ostrově hned několik - od starokladrubských běloušů a vraníků přes oldenburského a hannoverského koně po oblíbeného minikoně falabellu, část, která začíná od 19 hodin, každoročně bývá v centru zájmu médií i diváků.

Zdeňka Motyginová