Přitom se zdálo, že tým otočil nepříznivý vývoj utkání, pár sekund před koncem vedl o dva body. Jenže přesnou trojkou vyslanou zároveň se závěrečným klaksonem jim překazil radost Bobby Dixon. „Potvrdil, že je vážně dobrý hráč. Trefil těžkou střelu po odskoku. To se ale stává. Hlavně nechci prohrávat na mistrovství Evropy,“ řekla po utkání největší domácí hvězda Tomáš Satoranský.

Problém vězí pod koši

Střetnutí ukázalo, že mají české výkony lehce vzestupnou tendenci, ale potvrdilo i oprávněné obavy. Není žádným tajemstvím, že národní mužstvo tlačí bota pod oběma koši, kde mu chybí kila i centimetry. V reprezentaci totiž skon-čili Petr Benda s Pavlem Houškou a z letošní sezony se omluvili Jan Veselý a Ondřej Balvín. Hlavně poslední dva jmenované se pokusí nahradit Martin Peterka a Kamil Švrdlík, kteří na mezinárodním poli ale nemají příliš mnoho zkušeností.

Českou slabinu přečetli také Turci, kteří se snažili většinu akcí zakončovat z vymezeného území, takže se nemuseli spoléhat na střelbu z delší vzdálenosti. Reprezentace musí do startu evropského šampionátu vyřešit, jak si se svým výškovým deficitem poradí.

„Zápas od zápasu se spolu sžíváme. Dominantní pivot nám prostě chybí, musíme ho nahradit týmovým pojetím na doskoku a rotací v obraně. Právě v defenzivě je pro nás nedostatek výšky horší než v útoku,“ vysvětlil Martin Peterka, jenž patnácti body potvrdil postavení nejlépe střílejícího pivota. O jeden navíc zaznamenal Jaromír Bohačík.

Turky vedl s devatenácti body Cedi Osman. Šanci na reparát budou mít Češi už zítra, od 18.15 hostí na Královce Finy.

Česká republika Turecko 66:67(16:21, 31:33, 48:52)

Nejvíce bodů: Bohačík 16, Peterka 15, Satoranský 15 Osman 19, Aldemir 11. Diváci: 2000 (vyprodáno).

Petr Tomášek