Česká metropole je plná vozidel, silnic, chodníků a lidí, a to moc klidu při běhu nedodává. Proto někteří sportovci využívají fitness centra, kde si jednoduše zaběhají na páse a pustí si k tomu muziku nebo film.

Ale to je ale přece veliká škoda. V Praze a blízkém okolí totiž se dají najít kouzelná místa s oku lahodící zelení i volně žijícími živočichy. Právě v takových zákoutích a lokalitách, která za ideálních podmínek nabízejí slunce, vodu a čistý vzduch, panuje největší pohoda.

Inspirace a nápady 

„Běh je pro mě něco jako únik z reality. Tedy únik ze světa plného stresu a davů lidí. Máme velké štěstí, že Praha nabízí množství příhodných tras a úseků, kde je možné si nejen podle libosti zaběhat, ale třeba i zacvičit jógu, nebo se jen tak v klidu procházet a užívat si venkovní oázu nerušeného klidu," svěřila se běžkyně Kristýna, která si oblíbila hlavně často vyhledávanou a lehce dostupnou Stromovku.

Běhání v přírodě je bezkonkurenční v tom, že člověk nejlépe vychutná její krásy, ale k tomu se dají přidat i další bonusy. „Při běhu parkem nebo lesíkem si vždycky vyčistím hlavu a přijdu na mnoho zajímavých a kreativních myšlenek. Takže běh přírodou je pro mě také vítaným načerpáním nové inspirace i chuti do života," dodala milovnice zdravého pohybu.

Běh je sport pro všechny 

Jednoznačnou výhodou běhání je skutečnost, že je vhodný prakticky pro každého. Nezáleží na věku, pohlaví nebo váze. Všechno podstatné tempo, vůle a chuť záleží pouze na každém konkrétním sportovci.

Začít s během je možné kdykoliv, ale současné květnové počasí se k tomu vyloženě nabízí. Koho nápad s běháním osloví, měl by se do něj rozhodně pustit volně a s rozvahou. Až po zvládnutí prvních stovek metrů je možné si postupně přidávat a zlepšovat své výkony. Třeba to nynější začátečník po nějakém čase dotáhne až k maratonským vzdálenostem.

Praha Ďáblice: Ďáblický hájJak se tam dostanete: Do stanice Vozovna Kobylisy dojedete autobusem a tramvají.
O místu: Trasy jsou asfaltové v kombinaci s přírodou a jsou vhodné pro všechny, co si chtějí vychutnat chvilky pohody. Ďáblický háj je vyhledávaným místem, procházkou dojdete i k veřejně přístupné hvězdárně.

Praha 5: Dalejské a Prokopské údolíJak se tam dostanete: Metrem B do stanice Nové Butovice nebo Radlická. Tramvají do zastávky Barrandovské sídliště.
O místu: Přírodní koutek patří mezi vyhledávaná odpočinková místa. Naleznete tam i hlubočepské jezírko nebo Prokopský lom. Terén je v kombinaci asfaltu a přírodních cestiček příjemný.

Praha 7: StromovkaJak se tam dostanete: Lokalita je známá, dojedete tam tramvají a metrem. 
O místu: Stromovka je nádherný prostor. Užijete si nejen běhu, ale i jiných aktivit. Zeleň v centru je vyhledávaným místem i pro odpočinek a relaxaci. Naleznete tam několik asfaltových cest, ze kterých si každý může vytvořit svou vlastní trasu.

Praha-Újezd u Průhonic: Milíčovský les a rybníkyJak se tam dostanete: Autobusem či metrem C do zastávky Háje.
O místu: Krásný prostor pro příjemný běh v přírodě s přilehlými rybníky. K běhání tam jsou vhodné asfaltové cesty. Terén není nijak běžecky náročný.

Praha 6: Divoká ŠárkaJak se tam dostanete: Tramvají nebo autobusem na zastávku Divoká Šárka.
O místu: Rezervace je ideálním místem pro běh v přírodě. Jeden z nejrozsáhlejších pražských parků nabízí rozmanitý terén a tím pádem i běžecký zážitek.

Praha-Kunratice: Kunraticko-michelský lesJak se tam dostanete: Metrem C na Roztyly, Kačertov nebo Chodov. K lesu se dá dojet autobusem.
O místu: Les je velmi vyhledávaný pro rekreační sport a relaxaci. Kromě bohaté fauny a flóry tam zaujme i zřícenina gotického Nového hradu. Terén má co nabídnout, je protkán řadou přírodních cest.

Praha-východ: Klánovický lesJak se tam dostanete: Vlakem nebo autobusem do Klánovic.
O místu: Přírodní rezervace v Klánovickém lese nabízí ideální možnosti pro procházky, odpočinek, ale také sport a houbaření. Pokud milujete rekreační běh, tak je to správné místo plné přírodních cest.