„Nemluvíme o medaili, chceme se dostat do play off a pak se uvidí,“ nechal se slyšet trenér Slavie Jiří Zach. „Cíl je to skromný, ale tak jako tak musí každý čekat až na vyřazovací boje.“ Ze strany vedení klubu rozhodně nejde o alibismus, ambice naberou konkrétní podobu nejdříve po dořešení soupisek ligových celků. „Třeba překvapíme, možná to bude medaile, ale teď se to nedá odhadovat, družstva jsou úplně jiná, spousta hráček odešla,“ souhlasí libero Slavie Julie Jášová.

Extraliga žen navíc zažije premiéru v počtu deseti družstev. Z druhé nejvyšší soutěže postoupil Tatran Střešovice a licenci získalVKProstějov. „Říká se, že bude kvalitní, stabilní sestavu drží také Olymp,“ míní Jášová. „A pak bychom do toho mohly promluvit my. Brno oslabilo a zatím nemá nakoupené posily.“ Pětinásobný šampion posledních šesti sezon Královopolská Brno zatím řeší odchody klíčových hráček podobně jako pražská Slavia. Vršovický klub musí zacelit mezeru po smečařce Heleně Havelkové, která přestoupila do italské Serie A.

Do zahraničí zamířila i zkušená nahrávačka Jana Mitáčová, mateřské povinnosti čekají kapitánku Karolínu Kolouškovou. „Ukázalo se, že na post smečařkymáMartina Kalužíková. Zápasy o bronz odehrála dokonce s lepší statistikou než Helena,“ těší kouče Zacha. Přestupovým hitem léta je pro sešívané Veronika Vlasáková, která dosud působila v Liberci na postu univerzála. Mezi klíčové osobnosti Slavie se po přestupovém kolotoči zařadila právě Julie Jášová, nejlépe hodnocené libero loňského ročníku extraligy. „Na roli jedné z vůdkyň týmu ještě nejsem připravená, nedávno jsem tu byla druhá nejmladší, to je velká změna,“ říká dvacetiletá hráčka.

V nejbližších dnech dojde k volbě kapitánky družstva. „Rozhodne se na soustředění v Krkonoších,“ říká Zach. Mezi kandidátky na prestižní funkci patří i nahrávačka Hana Vobrová, blokařka Vendula Adlerová či reprezentantka Anna Kallistová, ve čtyřiadvaceti letech nejstarší členka kádru. Kromě doladění sestavy čeká slávistky před sezonou i pořízení nového maskota. Plyšový medvěd totiž v květnovém play off svou roli nenaplnil. „Dostaly jsme ho od žákyň Slavie před dvěma lety, a to jsme postoupily do finále,“ vzpomíná Jášová. „Loni jsme se tam nedostaly, tak musíme najít jiného maskota.“