Nebylo by spravedlivé svalovat vítězství červenobílých v poměru 34:33 pouze na herní laxnost mistryň. Svěřenkyně trenéra Richarda Řezáče totiž po celý duel příkladně bojovaly, nezlomilo je ani zranění kapitánky Hany Kutlvašrové, která už v páté minutě opustila hřiště. V pozitivním světle se předvedla především kanonýrka Klára Černá, na skvělé dny minulé se rozpomněla brankařka Lucie Satrapová, jíž zdatně sekundovala Pavlína Kuběnová. Upoutaly i zástupkyně dravého mládí, pětigólové Eliška Jačková a Tereza Pokorná, i když právě ony v posledních dvou minutách notně zkomplikovaly sešívaným cestu k vítězství.

Kolik chyb mohou vyrobit týmy za dvě minuty?

Pojďme pěkně chronologicky. V čase 58.20 se vydává Slavia do útoku, vede 34:33. Za necelých dvacet sekund spojka domácích Eliška Jačková odevzdává míč Ostravankám po naprosto zbytečném prorážení. Třináct sekund nato velezkušená Porubanka Alžbeta Tóthová přešlapuje. Trenér Řezáč se rozhoduje, zda si vzít oddechový čas. Své možnosti ale nevyužívá, a tak Tereza Pokorná v čase 59.33 neúspěšně střílí.  Porubanky rychle vyhazují. Nepřesný balon ale před Michaelou Hrbkovou vypichuje Jačková. Teprve teď, osm sekund před koncem, si bere Řezáč time out. Slavia ale za necelé čtyři sekundy, po další zbytečné střele Pokorné, opět odevzdává…

Řezáč: Nezmýlil jsem se

 „Jsem přesvědčený, že jsem si oddechový čas vzal ve správné chvíli. Ono je to zrádné. Minutu před koncem byl tým v laufu a já ho nechtěl zastavovat," vysvětloval svou volbu trenér červenobílých Richard Řezáč.

 „Výhra nás moc těší. O to víc, že se v páté minutě zranila Hanka Kutlvašrová, na které jsme měli postavenou celou koncepci hry. Musím pochválit holky za to, že střetnutí odbojovaly. O ničem jiném duel ani nebyl. Určitě jsme nebyli lepší, ale šťastnější," přiznal sportovně.

Beňadik: Takto reprezentantky nehrají

 „Stejně jako v utkání s Šaľou nám příliš nevyšel první poločas. Za celou tu dobu jsme měli pouhé čtyři úspěšné zákroky v brance, což je strašně málo. Chtěli jsme hrát obranu 2–4 a aktivně tak narušovat rozehrávku Slavie. Bohužel jsme se k tomu ani nedostali. Když už jsme se vrátili k obraně 0–6, vyrobili jsme zase neuvěřitelné množství technických chyb," hodnotil úvodní dějství kouč Poruby Ján Beňadik.

„Rozhodlo to, že jsme na začátku druhé půle dostali z šesti střel šest branek. Teprve pak začaly holky hrát. V závěru mohly utkání i otočit. Když ale zahodí čtyři rychlé brejky, nemohou myslet na výhru. Míče přihrávaly někomu, kdo nebyl v pozici na střelu. Nebudu jmenovat, ale aby na sebe nedokázaly reprezentantky v ligovém zápase vzít zodpovědnost je divné," kroutil hlavou nespokojený stratég.

Kaňka utkání? Zranění Kutlvašrové

Hodně těžko bylo červenobílým házenkářkám v páté minutě střetnutí. To se na zem skácela jejich klíčová spojka Hana Kutlvašrová. Od té chvíle už nenastoupila.

 „Šla jsem do kličky a chtěla balon posunout na naši pivotku. Proti mně padala Lucia Uhráková. Nešťastnou náhodou mi přilehla zraněný palec a vyvrátila ho. Hned jsem věděla, že už nenastoupím. Holkám jsem sice věřila, prožívat zápas na lavičce bylo pro mě ale strašné," popsala Kutlvašrová.

 „Uvidím, jak dlouho budu chybět. Teď jedu do nemocnice. Držte mi palce. Po vyšetření budu vědět víc," dodala.

Galapředstavení Kláry Černé

Třináct branek vsítila do ostravské svatyně sedmadvacetiletá kanonýrka sešívaných Klára Černá. Po utkání se proto pouze culila a ochotně odpovídala i na ty nejvšetečnější otázky novinářů. Například, kde až se zastaví její střelecký apetit?

 „Na tom nezáleží. Nejdůležitější je, že jsme vyhrály," tvrdila česká reprezentantka.

 „Ve chvíli, kdy se zranila Hanka, jsem dostala do duelu o to větší motivaci. Dobře jsem totiž věděla, že nám to mladé holky nevyhrají. Na druhou stranu ale musím přiznat, že hrály moc dobře," pochválila své spoluhráčky.

 „Zvítězily jsme díky kolektivnímu výkonu podpořenému celou řadou skvělých zákroků Lucky Satrapové v naší brance," doplnila skromně Černá.

Dobrá zpráva pro Eden – Satrapové to opět chytá

Špatnou loňskou sezonu zažila sešívaná házená. S mizernými výkony se svezla i reprezentační brankařka Lucie Satrapová. Po třech kolech letošního ročníku se ale zdá, že se jí vrací mistrovská forma. Především v poslední desetiminutovce dokázala, že se na ni může trenér Řezáč opět spolehnout.

 „Nepodala jsem nijak zvláštní výkon. Ten je totiž odvislý od hry obrany, která nebyla po zranění Hanky Kutlvašrové bůhví jaká. Dá se říct, že se hledala celou první půli," myslela si.

 „V závěru utkání mi pomohlo i to, že jsem byla odpočatá. Ve druhé desetiminutovce druhé půle totiž chytala Pája Kuběnová, a to moc dobře. Mohla jsem si v klidu utřídit své myšlenky a uvědomit chyby. Pak jí opět nepomohla obrana, a tak jsem šla do branky vyhrát zápas, což se naštěstí podařilo," smála se brankařka.

Mladé pušky dobývají Slavii

Deset branek vstřelily dohromady dvě osmnáctileté házenkářky pražské Slavie Tereza Pokorná a Eliška Jačková. Přestože v řadě případů chybovaly, převažuje z jejich představení kladný dojem.

 „Pokud mluvíme o koncovce utkání, tak to se prostě stává. Byly jsme už unavené, asi i přehnaně vyhecované a vynervované," líčila Jačková, kterou nevyvedly z míry ani pozitivní okamžiky, například klíčový balon, jenž vypíchla Hrbkové osm sekund před závěrečným klaksonem.

 „Měla jsem povinnost se vrátit. To by udělala každá hráčka," myslela si spojka, která přidala zajímavý postřeh.

 „Holky z Poruby nás s Terezou nebraly vážně. Nebránily nás, nechávaly otevřenou obranu, což byla voda na náš mlýn."

Uhráková: Porazily jsme se samy

Osm gólů vstřelila v duelu na Slavii dvaatřicetiletá spojka Poruby Lucia Uhráková. Spolu s Tóthovou a Chrenkovou tak patřila k ústředním postavám poražených.

 „Porazily jsme se samy. Ve druhém poločase jsme se sice trochu probudily a měly dobrou obranu. Technickými chybami jsme se ale srážely a nedokázaly dotáhnout do gólového vyjádření slibně rozjeté útoky. Proto jsme ani jednou nevedly, i když jsme na Slavii měly na výhru," litovala promarněných příležitostí Uhráková, která ale podcenění červenobílých rázně odmítla.

 „O poločase jsme sice prohrávaly o čtyři branky. Házená je ale dneska natolik rychlým sportem, že to nic neznamenalo," objasňovala velezkušená opora, která vyvracela i názor Jačkové.

 „Dlouho jsem hrála mimo WHIL, a tak je pro mě každá hráčka nová a beru ji stejně vážně. Stejně tak i ostatní baby," nepochybovala střelkyně.

DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba 34:33 (18:14)

DHC Slavia Praha: Satrapová, Kuběnová, Kantůrková – Janoušková, Knedlíková 2, Palasová, Königová, Mouleová 1, Černá 13, Jonášová 3, Jačková 5, Kutlvašrová 1, Pokorná 5, Jedličková, Keclíková, Stellnerová 4. Trenér Řezáč.

DHC Sokol Poruba: Doláková, Bártová – Tóthová 9, Lešková, Chrenková 7, Poznarová 2, Hrbková 4, Adámková, Rechtorisová, Osinová, Uhráková 8, Mičiníková, Selucká 3, Mýlková. Trenér Beňadik.