Bylo by ale nespravedlivé svádět vítězství sešívaných pouze na selhání Moravanek. Hra Slavie totiž měla řád i krásu. Z kolektivního pojetí pak vynikaly výrazné individuality, ať už v podobě spojek Kutlvašrové, Černé a Keclíkové nebo brankařky Satrapové.

To Moravankám nefungovalo nic. Za děravou obranou si na míč prakticky nesáhl trojlístek brankařek Vyhlídalová, Zvoničová a Nejezchlebová. Spojky Veselí vstřelily za celé utkání dvanáct branek. Dvě z nich pak Štěrbová, která však opustila hřiště v samotném úvodu.

Zlom v utkání? Zranění Štěrbové

Běžela pátá minuta pražského střetnutí, když se k zemi poroučela spojka Moravanek Helena Štěrbová, jejíž radost ze snížení na 2:4 a druhé své branky v síti sešívaných se tak rázem rozplynula.

 „Střet si příliš nevybavuji. Při střelbě jsem někomu nešťastně šlápla na nohu a podvrkla si pravý kotník. Nyní jedeme do nemocnice a pak budeme moudřejší," popisovala nešťastný okamžik čtyřiadvacetiletá kanonýrka.

Bylo ale zranění české reprezentantky opravdu klíčové?

 „Vím, že to tak veselské holky berou, já jsem ale přesvědčená, že bychom je dokázaly porazit i s Helčou v sestavě. I při jejím pobytu na hřišti jsme totiž vedly o dvě až tři branky," upozorňovala Klára Černá ze Slavie.

Spojky Moravanek snad ani nepřijely

Tucet přesných zásahů si schovaly do Edenu spojky veselského Brittermu. Matematicky vzato skórovaly každých pět minut. Ani jednou pak nejzkušenější Lenka Fleková.

 „Na Slavii jsme si jely pro výhru. Zaskočil nás ale nepříznivý vývoj skóre i zranění Helči Štěrbové. To je naše naprosto klíčová hráčka. Od toho okamžiku se vše začalo lámat," vysvětlovala veteránka.

 „Naše pražská střelecká impotence vycházela z toho, že se moc spoléháme na Helču.Všechny hrajeme na ni a čekáme, kdy dá gól. Pak tu není a mladé hráčky se s tím nedokážou vypořádat," pokračovala opora, které se nelíbila ani hra na vlastním brankovišti.

 „Tam si můžeme všechny podat ruku. My jsme nepomohly brankařkám a ony nám. Na takovýto zápas se ale musí hlavně rychle zapomenout. V příštím kole hostíme doma Jindřichův Hradec, věřím, že vyhrajeme a všechno bude dobré," mínila Fleková.

Obrana Veselanek? Pořádně děravý cedník

Třicet branek v síti, tři brankařky na ploše, taková byla obranná bilance Moravanek v pražském Edenu.

 „Žádnou naši obranu jsem neviděla," tvrdila zklamaná brankařka poražených Dagmar Vyhlídalová, jež dostala největší prostor ve svatyni Veselí.

 „Od začátku se nám nedařilo, od brankařky až po poslední hráčku na place. Hrály jsme bez kontaktu, soupeřky nechávaly rozběhnout, neposunovaly se, nepřerušovaly je," vypočítávala.

 „Jsem z toho trochu v šoku, nedovedu si to nijak vysvětlit. Musíme si o tom promluvit v šatně. Takhle se opravdu nedá hrát," zlobila se zkušená brankařka.

Slávistické spojky válí

Pojďme do tábora domácích a zaměřme se detailněji na výkon elitního spojkového řadu Kutlvašrová, Černá a Keclíková, jež Moravankám nasázel úctyhodných sedmnáct gólů a ještě se měrou vrchovatou podílel na pohledné a pestré hře Pražanek.

 „Určitě jsem nečekala takto snadný zápas. Důležité bylo, že jsme vycházely z kvalitní obrany, ze které jsme se snadno dostávaly do rychlých brejků nebo do postupného útoku, který nám ale Veselanky značně usnadňovaly svou nedůsledností v obraně a řadou děr v ní," myslela si kapitánka červenobílých Hana Kutlvašrová, jež měla na přerod slávistického útoku vyhraněný názor.

 „Moc nám pomohl návrat Kačky Keclíkové, která dává všemu potřebný řád," pochválila svou spoluhráčku kapitánka.

S ní souhlasila i druhá z ostrých spojek sešívaných Klára Černá.

 „Střední spojka je naprosto klíčový post. Bez kvalitní hráčky na něm jsme s Hankou poloviční. Musíme být nebezpečné odevšad, soupeřky pak nevědí, koho hlídat," přidala se k pocitům Kutlvašrové.

A jak vše viděla červenobílá navrátilkyně?

„Už několikrát jsem říkala, že se hrozně těším, až si s Hankou i Klárou zahraju. Mám strašnou radost z toho, že se nám kombinace dařily, a to nejen v souhře s nimi, ale i do pivota a do křídel," smála se Kateřina Keclíková.

Hrdinka zápasu ukryta v brankovišti

S úspěšností blížící se padesáti procentům chytala v utkání s Veselím nad Moravou slávistická brankařka Lucie Satrapová.

 „Obrana 0-6 nám asi nejvíc sedí, holky jsou si v ní nejjistější. Dneska to znovu dokázaly, když mi v ní moc pomohly, měly super bloky, nepouštěly soupeřky do bezprostřední blízkosti," pochvalovala si Satrapová, která svůj výkon nijak nepřeceňovala.

 „Snad jsem nechytala úplně nejhůř, nemyslím si ale, že by mě příslušelo se hodnotit," doplnila ústřední postava utkání.

DHC Slavia Praha – HC Britterm Veselí nad Moravou 30:20 (17:8)

DHC Slavia Praha: Satrapová, Kuběnová – Janoušková, Knedlíková 6, Palasová, Rezlerová, Mouleová, Černá 3, Jonášová 3, Jačková, Kutlvašrová 8, Pokorná 1, Keclíková 6, Stellnerová 3. Trenér Řezáč.

Veselí nad Moravou: Vyhlídalová, Zvoničová, Nejezchlebová – Rajnohová 4, Kratochvílová, Jagošová, Drotárová, Štěrbová 2, Jandásková 1, Vinklárková, Vinyatynská 1, Tomečková 5, Chmelařová 4, Fleková, Kočí 1, Salčáková 2. Trenér Jano.