Do toho pak přijede do Edenu koncepčně sestavovaný celek Ostravy. Tým, v jehož středu řádí tři kvalitní Polky. Mísí se v něm mládí šikovné nahrávačky Valkové se zkušeností Nachmilnerové. Zarputilost a odhodlání kapitánky Poláškové.

Co v takové chvíli dělat? Bojovat na dvě stě procent. A to slávistky také provedly! Až na první set výborně blokovaly (Vašutová), byly obětavé v poli. Především Vinecká, Smolková a Hanzlová skvěle podávaly. Jenže, co je to platné, když na druhé straně sítě stojí zkušenost a kvalita, která ty koncovky, přes katastrofální příjem, nějak uhraje 1:3.

 „O všem rozhodlo méně důrazu a přesnosti v koncovkách třetího a čtvrtého setu," konstatoval po porážce trenér Slavie Jiří Vojík.

O štěstí hovořil jeho protějšek Zdeněk Pommer.

 „Tentokrát jsme byli slabší na bloku a na příjmu. Schází nám důraz na útoku v delších pasážích. Po prvním setu jsme ztratili koncentraci a hráli jsme neprůbojně. Přesto jsme v koncovkách třetí a čtvrté sady byli šťastnější," dodal.

Druhý celek metropole, PVK Olymp, exceluje. Tentokrát si dojel pro suverénní výhru 3:0 na palubovku Králova Pole. Díky ní si upevnil stříbrnou pozici v tabulce Uniqa extraligy.

 „V Brně jsem očekával větší bitvu. Minulé utkání v Olomouci totiž odehrálo velice dobře. My jsme se však na soupeře připravovali již od středečních tréninků, a to neslo ovoce v podobě velmi dobré obrany, dobré přihrávky a také servisu, ve kterém jsme byli lepší než Královo Pole," shrnul vše podstatné lodivod Olympu Stanislav Mitáč.

Vinecká: Chceme ještě zabojovat o play-off

close LUCIE VINECKÁ. zoom_in Dvacet sedm servisů zahrála v duelu s Ostravou 27letá kapitánka Slavie Lucie Vinecká. Především díky této herní činnosti a výbornému bloku držely červenobílé krok s favoritkami.

Lucie, v novém roce jste porazily SG Brno i Přerov. Co se to stalo s týmem Slavie?
Podle mě jde o výsledek vánoční přípravy. Možná i toho, že žádnou z nás nebaví prohrávat. V týmu máme dobrou partu. To, že jsme na podzim nehrály podle našich představ byl spíš důsledek toho, že jsme ladily ideální základní sestavu, zatímco třeba Ostrava měla svou šestku víceméně jistou.

Slavia hledala nejen základní sestavu, ale i posty hráček. Jaká byla vaše cesta na blok?
Přesun na blok jsem nesla trochu s nelibostí. Blok je specifický tím, že se střídá
s liberem. Což hráče trochu vytrhne ze hry. Na bloku jsem hrála kdysi dávno v Liberci. Beru to ale tak, že v týmu není nikdo jiný, kdo by na tomto postu mohl nastupovat. Tak jsem se s tím srovnala a snažím se pomoci Slavii tam, kde to potřebuje.

Jak moc vás „nakoplo" vítězství v Přerově?
To bylo naprosto skvělé, jelikož se přiznám, že jsme to samy nečekaly. Hrály jsme proto hrozně uvolněně, z čehož pramenilo i štěstí v koncovkách. Zápas v Přerově byl hodně podobný tomu s Ostravou. S tím rozdílem, že nám chyběla Vendula Adlerová. S ní bychom podle mě vyhrály. Takto nás Ostrava svou zkušeností přehrála.

Vyhrály jste v Přerově, dostavila se pohoda a najednou jste propadly v prvním setu s Ostravou. Proč?
Myslím si, že jsme hrály jako leklé ryby. Nemám ráda atmosféru, kdy všechny jenom stojí a koukají na tu druhou. Po prvním setu jsme si to s holkama ale vyříkaly, což nás vyburcovalo.

Kdy jste si v zápase naposledy tolik zapodávala?
No, tak to nepamatuji. Dvacet sedm servisů, to je vlastně celý set. Nejvíc mě ale mrzí ten poslední zkažený, který v koncovce čtvrté sady o mnohém rozhodl. Podání tak má pro mě hořko-sladkou příchuť.

Slavie přehrávala Ostravu na podání a na bloku. Souhlasíte?
Pokud bych měla mluvit o svém osobním příspěvku na bloku, tak spíš vidím řadu chyb. Adéla Vašutová ale při této činnosti vynikala. Potřebovaly jsme ale více skládat balony, Ostrava byla na útoku důraznější. Jejich smečařky a univerzálky jsme moc neubránily.

O čem jsou prohrané koncovky?
To bych taky ráda věděla. Koncovky zpravidla dohrávají zkušené hráčky, které mají chladnou hlavu a Ostrava byla bohužel klidnější.

V posledních dvou kolech základní části se střetnete s Prostějovem a Olomoucí. Na co můžete pomýšlet?
Budeme si přát, aby měly soupeřky špatný den a my získaly nějaký tiebreak. Jeden bod by se nám hodil. Chceme přeci ještě zabojovat o play-off.

Polášková: Spadl mně ze srdce strašný kámen

close PETRA POLÁŠKOVÁ. zoom_in Když Ostrava nemůže, kapitánka pomůže! Takto heslovitě by se dal shrnout výkon Moravanek v utkání na Slavii. Anebo jinak, můžete mít v kádru tři kvalitní Polky, rozhodující balony ale skládá 24letá smečařka Petra Polášková.

Petro, do roku 2014 jste vstoupily prohrou ve Frýdku-Místku a vítězstvím nad Šternberkem. V jakém rozpoložení jste jely do Edenu?
V dobrém, po propadáku ve Frýdku-Místku jsme si spravily chuť se Šternberkem. Věřily jsme tomu, že v Edenu potvrdíme vzrůstající formu.

Pokud se podíváme na tabulku, tak nám předběžně vychází do play-off dvojice Frýdek-Místek Ostrava. Můžete se s ním pasovat?
Ano, jelikož jsme na začátku sezony Frýdek-Místek porazily 3:2 a moc nechybělo k tomu, abychom vyhrály 3:0, tak si na soupeřky věříme.

Čekaly jste, že vás bude tak výrazně zlobit Slavia?
Slavia šla v novém roce nahoru, porazila SG Brno a vyhrála v Přerově. Její trenér mluvil o výkonnostním růstu. Bylo to poznat i na hřišti. Naštěstí jsme ale koncovky zvládly a vyhrály.

Měly jste respekt z výhry Slavie v Přerově?
Říkaly jsme si o tom, respektem bych to ale nenazvala. Na Slavii jsme si věřily. Co je to ale platné, když máme ve hře takové fáze, ve kterých uděláme hodně nevynucených chyb za sebou. Jasně vedeme a najednou je srovnáno. To bychom neměly dopustit.

Tentokrát hrály ve vašem týmu prim Polky, především Agnieszka Starzyk. Jak zapadly do týmu? Jak komunikujete?
Zapadly výborně. Komunikace je sice trochu složitější, ale dá se zvládnout. My umíme nějaká slova polsky a ony česky. Důležité věci, jako balon a síť si spolehlivě řekneme. (směje se)

Pojďme k utkání. Co se stalo na vaší straně po excelentně zvládnutém prvním setu?
Dá se říct, že jsme trochu usnuly na vavřínech a přestaly jsme hrát. Odešel nám hlavně příjem. S tím jsme se potýkaly až do konce utkání.

Čím si to vysvětlujete?
Nechci se na nic vymlouvat. Trojice Vinecká, Smolková a Hanzlová nám dávala eso za esem. V Edenu je veliká hala, orientace je v ní obtížná. Tak možná proto.

Třetí sada i čtvrtý set se rozhodly v koncovce. V čem byla Ostrava lepší, anebo šťastnější?
Chtěla bych říct, že máme pevnější nervy. To bych ale byla hodně odvážná. Vedly jsme přeci vždycky před koncovkou a nechaly se dohonit. Podle mě jsme byly bojovnější a měly větší chuť po vítězství.

Jak veliký kámen ze srdce vám spadl, když jste proměnila mečbol?
Strašný kámen mně spadl. Být to 24:24 tak nevím, co by se dál dělo. Jako kapitánka jsem taky ráda, že jsem mohla svůj tým podržet.

Máte před sebou poslední dvě kola s Přerovem a SG Brno. Co se v nich dá udělat?
Jediné, naplno bodovat!

VC Slavia Praha – TJ Ostrava 1:3 (-18, 17, -23, -23)

Slavia: Smolková, Hanzlová, Vinecká, Ančincová, Janderová, Vašutová, Zoulová, Prokopová, Dušilová.

Ostrava: Valková, Polášková, Zemanová, Michalkiewicz, Starzyk, Nachmilnerová, Elblová, Polášková, Pinková, Przepiórka, Čuboňová, Kukučová.

VK Královo Pole – PVK Olymp 0:3 (-15, -20, -17)

Brno: Toufarová, Vyklická, Širůčková, Marešová, Onderková, Nálezková, Chlumská, Menšíková, Součková, Michalíková, Herbočková.

Olymp: Mudrová, Halbichová, Hodanová, Trnková, Kvapilová, Mlejnková, Dostálová.

Uniqa extraliga volejbalistek

Ostatní výsledky 16. kola: SG Brno – Přerov 0:3, Šternberk – Prostějov 0:3, Frýdek-Místek – Olomouc 3:1.

1. Prostějov 16 16 0 48:6 47
2. Olymp 16 11 5 41:15 39
3. Frýdek-Místek 16 11 5 37:18 34
4. Olomouc 16 10 6 37:21 30
5. KP Brno 16 10 6 32:27 29
6. Ostrava 16 7 9 26:33 21
7. Šternberk 16 6 10 19:32 18
8. Přerov 16 4 12 20:37 13
9. Slavia 16 3 13 16:39 9
10. SG Brno 16 0 16 0:48 0