Zdeněk Vítek začínal svoji trenérskou kariéru u žen, odkud po čtyřech sezonách přešel k mužské reprezentaci. Po dvou letech, jak zněla původní dohoda, končí a vrací se člověk, který to mezi muži velmi dobře zná. Ondřej Rybář právě u nich totiž působil mezi roky 2009 a 2014. Posléze byl šéftrenérem a v poslední době sportovní ředitelem.

„Nechtěli jsme v tuhle chvíli sahat do zahraničí, čímž se okruh kandidátů podstatně zmenšil. Z mého pohledu jsme našli nejlepší možné řešení. Jsem rád, že Ondra tuto nabídku přijal," uvedl pro web biatlonmag.cz prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Staronový kouč mužské reprezentace si nemyslí, že by změny v realizačním týmu byly nějak výrazné. „Kolem týmu jsou pořád lidé, kteří spolu dlouhodobě pracují. Spíš bych řekl, že jsme tým malinko přeskupili a přerozdělili si pracovní činnosti," říká.

Rybář současně zůstane i na postu sportovního ředitele, nezúčastní se ale všech závodů a soustředění, tuto úlohu zastane asistent Aleš Ligaun. „Pro něj to bude velká škola. Má pozice není o každodenní práci se sportovci, ale o nastavení společné filozofie,“ vysvětluje Rybář.

Český biatlon nevyhnutelně čeká generační výměna. S mužskou reprezentací se rozloučil Michal Šlesingr, ještě prodloužit si kariéru rozhodl Ondřej Moravec. Kromě už zkušeného Michala Krčmáře či Jakuba Štvrteckého klepou na dveře biatlonového národního týmu taková jména jako Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík či Ondřej Mánek, který se může pochlubit třemi medailemi z dorosteneckých světových šampionátů.

„Máme mladé kluky s velkým potenciálem, ale potřebují čas. Bylo tak třeba i u Bimba, který se po příchodu z juniorů tři roky rozkoukával,“ potvrzuje Rybář zásobu nadějného mládí a připomíná příklad Michala Krčmáře. 

U žen ke změnám nedošlo. Hlavním trenérem zůstává Nor Egil Gjelland, jenž zatím kvůli omezenému cestování komunikuje pouze na dálku. Ani ženy se ale nevyhnou změnám v kádru.