Uplynul rok a pár měsíců navrch a všechno je jinak. Druhá sezona v nejlepší basketbalové lize planety se Satoranskému náramně vydařila. Všechny pochybovače (moc jich ostatně nebylo) přesvědčil, že na NBA vážně má. Teď s Washingtonem míří do play-off.

„Byl jsem na hřišti v těžkých situacích. Nenastupoval jsem jen za rozhodnutého stavu, ale když bylo skóre vyrovnané. Díky tomu jsem načerpal spoustu zkušeností a také hodně sebevědomí,“ řekl Satoranský v závěru základní části NBA pro list The Washington Post.

Šanci chytil za pačesy

Ze začátku sezony přitom český reprezentant tolik prostoru nedostával. Pak ale přišel 30. leden největší hvězda Wizards a první rozehrávač John Wall se zranil a a dva měsíce vypadl ze hry. Leckdo prorokoval, že teď to s týmem půjde z kopce. Jenže osvobozený Sato byl proti.

Šestadvacetiletý rodák z Prahy rychle přejal roli hlavního rozehrávače. Nerozhodoval zápasy individuální exhibicí jako ostrostřelec Wall, k výhrám Wizards přispíval jinak skvěle dirigoval hru, rychle a přesně předával míč, zdatně bránil. A zlepšil i zakončení, kvůli kterému byl dřív kritizován.

„Byl jsem přesvědčený, že má na to, aby hrál. A dobře. Jen musel dostat příležitost. Když je někdo druhý nebo třetí rozehrávač v mužstvu, kde na své pozici má jednu z největších a nejlépe placených hvězd, není to lehká pozice. Tomáš najednou dostal důvěru a nadechl se. Ukázal, co v něm je,“ řekl pro Deník bývalý hráč NBA Jiří Welsch.

Mimochodem Welsch držel od roku 2004 český rekord v počtu nastřílených bodů v jednom zápase NBA. Satoranský ho v únoru překonal, když proti Chicagu zaznamenal celkem 25 bodů. I jinak hrál výborně a má značný podíl na tom, že Wizards i bez Walla udrželi postup do vyřazovacích bojů (v noci ze soboty na neděli je čeká zahajovací duel série prvního kola proti Torontu).

Zazáří i v play-off?

„Když se na Tomáše díváte, vidíte, jak do všeho dává maximální úsilí. Ať útočí, brání, trénuje. Vydal se správným směrem,“ chválil českého legionáře washingtonský trenér Scott Brooks. Ten už má k dispozici uzdraveného Walla, Satoranský dal ale trenérovi jasně najevo, že se na něj může kdykoli spolehnout.

Satoranského vytíženost v play-off vedle Walla zřejmě poněkud klesne, pořád by měl mít důležitou roli. „Tomáš je hráč pro play-off. V minutách, které dostane, bude schopný svou hru ještě pozvednout,“ věří Welsch.

Teď na Satoranského a spol. čeká nejlepší celek Východní konference Toronto Raptors. Vyčarují Wizards postup do 2. kola?

Jak hodnotí druhou sezonu Tomáše Satoranského v NBA?
Jiří Zídek starší
Báječná sezona. Jsem pyšný na to, že se Tomáš prosadil mezi nejlepší. Když odcházel do ciziny, nebyl kdovíjaký střelec. Zapracoval ale na sobě a dneska umí i vystřelit. Jinak by se do sestavy Washingtonu nikdy nedostal. Tomášův hlavní problém je v tom, že pochází z malé země. Nikdo ho na hřišti nechce. V podstatě to není tolik o Satoranském, jako o jeho trenérovi. Pokud dostane důvěru i v play-off, nepochybuji, že ji splatí.

Petr Treml
Přestože musel na svou šanci čekat, chopil se jí skvěle. Využil zranění Johna Walla a ukázal svůj kredit. NBA už o něm ví. Dokázal, že umí být dobrým hráčem základní pětky i plnohodnotným náhradníkem. Jeho přednosti vidím v kolektivní hře, není sobec. Hráči NBA myslí často jen na body, on na to, jak připraví nejvýhodnější pozici pro mužstvo. Zlepšil obranu i zakončení, to ale stále zůstává jeho největší slabinou. Přál bych mu, aby i v play-off dostával prostor.

Jiří Welsch
Začátek měl Tomáš podobný jako loni. Mluvil jsem s ním a nebyl spokojený, cítil se trochu frustrovaný. Říkal jsem mu ale, že věci se v NBA mění ze dne na den. John Wall se zranil a Tomáš využil příležitosti, která se mu naskytla. Hrál skvěle a tým vyhrával. Tomáš dělá hráče kolem sebe lepšími. NBA je hodně individuálně zaměřená liga. Washington má skvělé basketbalisty, které on svojí hrou dokázal ještě zvednout. U rozehrávače je týmovost cenná vlastnost.