Doufá, že se něco podobného tentokrát nezopakuje. Poprvé je v české metropoli a diváky pobaví v turnaji Prague Open 2007 v hale Oáza. „Chci se rozehrát před nadcházející sezonou, a proto jsem rád přijal nabídku Petra Korbela,“ povídal, jak se do Krče dostal.

Před dnešní kvalifikací vyrazil do historického centra, aby nasál atmosféru města. „Často jsem v Praze přestupoval na letišti a slyšel, jak je krásná a zajímavá. A skutečnost nelhala,“ chválil. Památky si prohlížel nikým nerušen. Nepoznán. Ač byl prvním hráčem světa, je úřadujícím trojnásobným mistrem Evropy a vicemistrem světa.

Prvotřídní hvězdou, ale nikoli masovou celebritou.

„Jsem rád, že mě lidé nezastavují a pořád nefotí. Odvrácenou stranu popularity bych nesnesl,“ konstatuje. Ale v Číně, Mekce stolního tenisu, je známou osobou. „Tam jsem velkou hvězdou,“ přikývne.

Byl by ale rád, aby se o stolní tenisu víc vědělo. „Je to skutečně masový sport, ale má malou prezentaci,“ lituje.

Odmalička v něm dřímal talent. „Chci být nejlepší na světě,“ roztruboval kolem sebe.

Otec si synova umění všiml a podporoval ho, jak se dalo. Dostal ho do sportovního centra a později do Moskvy. V šestnácti poslal Vladimira do Německa. „To byl zlomový okamžik,“ vzpomíná 31letý hráč.

V Mnichově se naučil starat sám o sebe a pílí zužitkoval ideální tréninkové podmínky.

Výsledek: 21 medailí z juniorských šampionátů! Později se stal v Düsseldorfu extratřídou mezi dospělými. „Jeho blok a bekhendový topspin jsou famózní údery,“ říkají odborníci. Stolní tenis je pro něho snídaní, obědem i večeří. Dokázal však vystudovat i sportovní institut s a manželkou Natašou mají dva syny.

Sedmiletý Viktor se asi nepotatí, i když si rád zapinká. „Je o hlavu větší než vrstevníci, takže pro stolní tenis nebude mít předpoklady,“ odhaduje.

Kde je vlastně doma? Žil v Sovětském svazu, po jeho rozpadu v Bělorusku, pak v Německu, teď bydlí v Belgii.

„Domov je tam, kde je rodina,“ říká. „Cítím se víc jako Evropan než Bělorus,“ zamyslí se Samsonov.

Vladi Samsonov
narozen: 17. dubna 1976
styl hry: oboustranný útok
úspěchy: OH – 2x 5. Sydney
2000 a Atlanta 1996;MS–2.
Manchester 1997, 5. Ósaka
2001;ME– 3x 1. Eindhoven 1998,
Courmayeur 2003 a Aarhus 2005