No a pak vejdu a má paní žmoulá v ruce těsně před ložnicí žlutou kartu a vytahuje už, už… To se pak člověk rychle rozhodne začít sportovat, tím spíš, že má z titulu své funkce sportovního redaktora k brankám, bodům a sekundám nějak blízko, a když jde položit vrcholovému sportovci otázku, zda jeho tým neodešel v závěru po fyzické stránce a po cestě přes hřiště třikrát odpočívá, není to ideální.

Co ale se mnou? S míčovými sporty nelze začít, při nich musíte vydržet běhat, jinak se nemusíte ani převlékat. Jít sám do nějakého pražského parku a začít tam klusat nelze bez pomoci drába. Stejně tak třeba do posilovny. A navíc, k čemu je člověku veliký biceps? Plavání je skvělé, ukažte mi ale na toho, jenž v bazénu zhubl? Když pak z něj vylezu a ostatní se plácají někde dole zcela bez vody, podruhé mě tam už nechtějí pustit. Proto jsem se po poradě s odborníkem rozhodl pro HEAT.

Co je to HEAT?
Zkratka HEAT představuje začáteční písmena čtyř anglických slov – HIGH ENERGY AEROBIC TRAINING. Ta se dají volně přeložit jako aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Jeho význam lze ale vysvětlit  pouze jedním slovem, a tím je CHŮZE. Kondiční chůze na pásu v doprovodu skupiny lidí a instruktora, který v případě, že by se mi už nechtělo, bude simulovat pozici drába a z pásu mě prostě nepustí. On by mě asi pustil. Jak je ale známo, z vyčerpání, stejně jako z jakýchkoliv jiných stavů, přecházejí muži plynule k ješitnosti. A tak mě stačí jemně popostrčit a překonám úplně všechno. Tedy snad…

Z tohoto důvodu jsem začal hledat na internetu nějaký ten HEAT. Sportovní halu Lužiny v Bellušově ulici 1877 mám nedaleko bydliště, což jsem zjistil pomocí adresy www.fitnessbalance.cz. Ani cena 140 korun za hodinu mi nepřišla nepřekonatelná. Tamní Fitness Balance nabízí pochopitelně i permanentky. Dát ale bez jakékoliv zkušenosti 560 korun za pět lekcí, 1400 korun za třináct, anebo dokonce 2800 korun za dvacet sedm mi přišlo ne úplně šťastné.

Recepci jsem objevil snadno. Hala už pamatuje své, ale prostory HEATu prošly zjevně rekonstrukcí. Slečna v recepci se na mě hezky usmála a mile mě přivítala. Pouhým okem vytušila, že nejsem nikterak nadšený z představy zapojit se po cca deseti letech nečinnosti do sportovního kolotoče a shazovat v potu tváře těch třicet kilo tuku, které jsem si nastřádal v domnění, že dorazí opravdu krušná zima.

Platím a dostávám klíček od skříňky. Jestli jsem hovořil o tom, že prošly prostory obnovou, nemohu pochopit, kdo navrhoval skříňky. Umístit do jedné z nich bundu, svetr, kalhoty a boty je zhola nemožné.

Převlečen, vybaven půllitrovou vodou, kterou místní prodávají za pouhých 10 korun, jdu k pásu. I zde narážím na představu architekta, že chodí cvičit pouze štíhlí lidé. Snaha protáhnout se mezi pásy mi bere poslední zbytky sebevědomí. Na něm samotném už mám ale dost prostoru.

A jdeme cvičit. Toho jsem se bál nejvíc. Překvapivě ale přicházejí už samá pozitiva. První spatřuji v osobě instruktorů. Na Lužinách můžete najít čtyři. Dvě krásná děvčata Kateřinu Kinclovou a Evu  Škubalovou, a dva pořádné chlapy Tomáše Pomra a Daniela Pfeffera, který vede mou hodinu. Daniel je v civilu extraligový volejbalista ČZU Praha, dá se tedy říct, že je špičkovým sportovcem. Já mohu dodat, že i trpělivým instruktorem. Nastavit pás u tak nemotorného člověka, jako jsem já, je totiž alchymie. Chvíli mně ujíždí, chvíli brzdí. Konečně se to ale daří. „Nejdeme žádné závody," upozorňuje Pfeffer, a pak vše spustí.

Když už kráčíme asi týden, všímám si osazenstva místnosti. Tvoří ho deset lidí obou pohlaví, všeho věku, všech váhových kategorií. Chtěl jsem ještě napsat, že všech ras, ale to bych lhal. A jinak pánové. Nalevo krásná děvčata, napravo neméně krásná. Přímo vedle mě jeden stejně tlustý pán jako já.  Tedy estetično, estetično a konec depresí.

Ještě ke kladům. Na HEATu je povolena konverzace, čehož lidé především před a po něm hojně využívají. To je veliký rozdíl dejme tomu od posilovny, ze které jsem před deseti lety prchnul. Tam se funí a heká, nikdo si ale nepovídá. Na HEATu je například zcela relevantní otázka, jež by byla jinde nepatřičná: „Slečno, jak prosím držíte prsa při tomto stylu chůze?"

A tak jdeme, jdeme a zase jdeme. Chvíli pomaloučku, déle rychleji, chvíli s držením, pak bez něj. Dlouhými kroky, krátkými… Pozor kopec! A pak padají speciální výrazy. Vybírám jen ty nejzajímavější pokyny páně instruktora, jenž říká: „Vydýcháme se při zrychlení. – A to je poslední skladba, při níž jdeme z kopce. – Jděte tak, abyste měli z chůze radost. – Poslouchejte řeč svého těla." K nim bych měl několik drobných poznámek. Poslední, kdo se vydýchal při zrychlení, byl Emil Zátopek. Čtyři olympijská zlata ale nevlastním. – Pás nesměřoval ani jednou směrem dolů, sklepení totiž HEATu nepatří. – Člověk, pro něhož je doposavad největším denním výšlapem cesta na záchod, padne stěží na znak z možnosti hodinové chůze. – No a tělo? To křičí od začátku jediné: Slez!

Za to, jak jsem zdevastovaný, ale můj trenér nemůže. A on naštěstí konečně říká stop. Teď přijde na řadu protažení. Při něm zjišťuji, že existují svaly, které jsem před HEATem stoprocentně neměl. Taky už nemám zhruba dva litry potu.

Konečně odměna, a tou je pro mě doslova slast ve sprše, jež přišla zaslouženě po skvělém sportovním výkonu. I sprchu musím pochválit, vejde se do ní hroch, přímo přeplněný endorfiny.

Proto bych chtěl udělit, tak jak se to dělá ve škole, HEATu na Lužinách krásnou DVOJKU. Za vstřícnost instruktorů, jejich laskavost, individuální přístup, i za to, že vám neslibují zázračné úbytky na váze (viz. rozhovor s Tomášem Pomrem), bych dal čistou JEDNIČKU. Za malé šatny a nedostatek prostoru mezi pásy ale musím slevit.

Závěrem. I druhý den se probouzím ve stavu, ve kterém jsem schopný vstát a vyrazit do práce. Ba co víc, jde se mi lépe. Rozhodl jsem se proto pořídit si permanentku na Lužiny. A vy mi prosím držte palce, abych do konce roku 2013 s pomocí tamních instruktorů nějaké to kilko shodil. Chtělo by to takových deset. Aj, jaj, jaj…

Slovo odborníka, instruktora HEATu Tomáše Pomra

"Muka" pominula a mě pochopitelně zajímal názor odborníka. Proto jsem si přisedl ke třiatřicetiletému instruktorovi lužinského HEATu Tomáši Pomrovi, který mně trpělivě zodpověděl všechny otázky.

Tomáši, jak jste se dostal k HEATu?
Vyprávěla mi o něm moje maminka, která na něj chodila. Já v té době hrál volejbal, a tak jsem se její aktivitě maličko smál. Máma se ale nedala, já si šel HEAT vyzkoušet a chytil mě natolik, že jsem skončil s volejbalem a už chodím jenom po pásu (směje se).

Čím je pro vás HEAT?
Pro mě jde o jistou drogu. Po každé hodině mám euforické pocity. Cítím, jak ze mě endorfiny doslova stříkají. To jsem například po volejbale nikdy nezažil. Ze sportovní stránky mě pak fascinuje filosofie HEATu. To, že ho může dělat každý a každý si v hodině může jít svou cestou. Nejde nikdy o závod, snad jen o závod sám se sebou.

Doporučená denní dávka zdravého dospělého jedince je deset tisíc kroků. Kolik jich ujdu na HEATu?
To je takový ideál, který se pomalu nikomu nepodaří při zaměstnání splnit. U nás uděláte během jedné lekce zhruba polovinu doporučených kroků. Vycházíme z toho, že je chůze tím nejzákladnějším lidským pohybem. Je také nejzdravější, jelikož je při ní celé tělo kompletně zapojené, všechny jeho svaly.

Jak moc důležitá je pozice instruktora?
Ten slouží k tomu, aby klienty tlačil do správné chůze, optimálního držení těla. Měl by je popostrkovat do správného dýchání a měl by odhadnout jejich sílu. Vědět, čeho chtějí dosáhnout. Pokud chcete například hubnout, tak byste neměl chodit úplně na doraz. Jinak je na HEATu hezké i to, že si lidé do jisté míry dělají sami sobě trenéra.

Má HEAT nějaké zápory?
Moji kamarádi často poukazují na to, že chodíme v sále, místo toho, abychom vyrazili třeba do lesa. Mají samozřejmě pravdu, kolik se jich ale pravidelně prochází přírodou? Jiné zápory, než to, že jsme zavření v tělocvičně, nevidím. HEAT je šetrný ke kloubům, na rozdíl třeba od běhu. Má výborný vliv na kardiovaskulární systém, na krevní oběh, dýchání. Doporučují ho lidem po srdečních operacích. Najdete zde klienty s roztroušenou sklerózou, kteří se na pásu dobře rozhýbávají. Výborně se při něm dá hubnout, díky čemuž ho řada lidí vyhledává.

Má pás váhové omezení?
Má, ale ještě jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někoho neunesl. A to už k nám přišli pořádní pořízci.

Jaké nejmladší a nejstarší sportovce jste přivítali?
Chodí k nám i malé děti. Pokud nemají maminky hlídání, tak přijdou s třeba desetiletými potomky. Jinak máme samozřejmě pro maminky připravené hodiny s hlídáním. Vrátím se ale k otázce. Máme zde také pětasedmdesátileté klienty.

Jak jsou na tom gravidní?
Pro takové ženy není problém chodit do vysokého stádia těhotenství. Do jak velkého je těžké říct, to záleží vždycky případ od případu, a na poradě s lékařem.

Pojďme k hubnutí. Kolik času bych měl HEATu obětovat?
Minimálně dvě hodiny týdně, doporučoval bych ale raději tři.

Jsem schopný zhubnout pouze při dvou hodinách HEATu?
Ještě byste měl, pokud je to nutné, změnit jídelníček. Klientovi zde můžeme zprostředkovat setkání s výživovým poradcem, který je také členem našeho týmu. Pro doplnění je vhodné navštívit i nějaký druh posilovací hodiny, které rovněž nabízíme.

Co se stane, když budu cvičit, ale nezměním jídelníček?
Rozhodně se vám zvýší fyzická kondice. A to velmi rychle. Po čtyřech, pěti hodinách už budete úplně jinak mašírovat s nákupem nebo do schodů. Budete i hubnout, ale daleko pomaleji, než byste mohl a než byste si přál.