Kdo je Kamila Rousová?Narodila se 14. 7. 1988 v Brně. Je mlýnovou spojkou Dragonu Brno i české reprezentace. S Dragonem získala čtyři extraligové bronzy. Mezi její největší reprezentační úspěchy patří třetí místo z mistrovství Evropy divize A v Lotyšsku 2011. Ještě více si váží bronzu z evropského šampionátu divize A v Praze, které se hrálo v roce 2013. Byla zvolena nejlepší ragbistkou Dragonu Brno 2012.
Kamilo, loni jste se mezi nominované nedostala. Překvapilo vás letošní postavení ve čtyřce nejlepších?
Ano, svou nominaci jsem nečekala. Je to pro mě veliká čest. I když si myslím, že bych mezi favoritkami být neměla.
A kdo mezi ně patří?
Stoprocentně patří mezi favoritky Klára Hladilová a Pája Čuprová. To jsou dvě nejlepší české ragbistky současnosti, vůdčí osobnosti svých klubů i reprezentace. Bez nich by se hrálo všem daleko hůř.
Proč je v TOP 4 Eva Korniová?
Evička je strašně rychlá. Je to výborná koncová hráčka.
A Kamila Rousová?
Já nevím. (směje se) Nemyslím si, že bych byla zrovna rychlá. Mám snad už nějaké zkušenosti. Nerada se hodnotím, ale pokud naléháte, tak si myslím, že u hry docela přemýšlím. Snad ani technicky nejsem špatná. Hodně se soustředím třeba na techniku přihrávky a podobně.
Pomohlo vám k nominaci vyhlášení nejlepší brněnskou ragbistkou roku 2012?
Je to možné. Mojí největší předností v Dragonu je asi to, že jsem jeho lídrem. Snažím se holky motivovat a dostat z nich to nejlepší.
A tak jim říct i nepopulární věci…
Tak jsem vychovaná. Říkám to, co si myslím. Věci příjemné i ty horší. Všechny, o nichž si myslím, že je nutné je vyslovit.
To asi nebudete moc oblíbená?
Nevím o tom, že bych byla neoblíbená. (směje se) Nechci být ale nějakým katem. Někomu pořád říkat, jak dělá věci špatně. Snažím se i chválit. Sama si ovšem cením lidí, kteří jsou schopni mně říct kritiku, pravdu. Ti jsou pro mě oblíbení.
Když jste s děvčaty v roce 2008 zakládaly v Brně ragbyový oddíl, dovedly jste si představit, co to obnáší?
Nám to hrozně usnadnil Dragon, takže jsme nemusely zakládat oddíl, ale jen ženský tým. V Brně v té době hrála ragby jenom Máca Pelikánová. Protože byla jediná, tak nastupovala v Praze za Spartu.
Chtěla byste zmínit nějaké jméno, které se zasloužilo o zrod ženského ragby v Brně?
Ano, jde o Milana Buryánka, který se nás ujal. Jestli dneska něco umíme, tak je to jeho zásluha.
Jak vnímáte postavení Dragonu oproti pražským klubům? Jak je to například s možností děvčat jezdit na reprezentační srazy?
Necítíme se nějak odstrkované. Loňská reprezentační příprava byla spravedlivě rozdělena mezi Prahu a Brno. Jeden z trenérů nároďáku působil v Praze a kontroloval tamní hráčky a druhý v Brně. Horší je to s děvčaty například v Havířově, kde se objevují talenty jako Nela Veselá nebo Dominika Dohnalová. Ty to mají komplikované.
Dragon se dlouhodobě umisťuje v české extralize na bronzové pozici. Nebojíte se nálepky „věčně třetí"?
Nebojíme, podle mě naše bronzová doba brzy skončí a snad ji letos zlomíme. Vaše spoluhráčka Eva Korniová řekla, že chce končit, až získáte titul. Jak dlouho bude ještě hrát?
(směje se) No tak já doufám, že neskončí. Snad ale vyhrajeme už letos. Máme kvalitní tým, který si musí jen více věřit. Už v minulosti jsme mohly Spartu a Petrovice porazit, ale chyběla nám špetka vůle. Ragbyově jsme srovnatelné.
Nechybí vám k předhonění Pražanek jen to přemluvit Čuprovou, aby hostovala v Dragonu?
Už jsme se o to snažily. Pája za nás v minulosti hrála. Samozřejmě by nám pomohla. Je to ale Vyškovačka tělem i duší, a tak víme, že si musíme všechno vybojovat samy.
Pojďme k reprezentaci. Loňský rok byl pro vás abnormálně úspěšný. Souhlasíte?
Ano, třetí místo na mistrovství Evropy druhé výkonnostní divize je úspěch. Čekalo se, že můžeme skončit třeba i sedmé. Medaile zacinkala proto, že jsme porazily všechny týmy, které nás v minulosti jasně přehrávaly. Největší úspěch je ale to, že jsme se měřily s těžkými soupeřkami. Na začátku jsme zvítězily nad Švýcarkami, pak o kousek prohrály s Belgičankami, které celý turnaj vyhrály. Švédky nás přetlačily až v poslední minutě. Finále nám tak uteklo jenom o kousek.
Ale uteklo…
Hrát ho a postoupit tak mezi elitu by bylo krásné. Samozřejmě nás to mrzí. I když bychom asi hned spadly a dostávaly výprasky, tak bychom získaly neuvěřitelně cenné zkušenosti. Snad příště…
Loňský rok je z hlediska českého ženského ragby zajímavý i z toho důvodu, že byl založen národní tým o patnácti hráčkách.
Ano, to jsem jako pomalejší hráčka docela přivítala. (směje se)
Jaké byly zkušenosti ze dvou porážek se Švýcarkami?
Poučné. Z obou zápasů si musíme vzít to, že jsme měly na to Švýcarky porazit. V určitých úsecích hry jsme jim byly rovnocennými soupeřkami, a to hlavně ve Švýcarsku, kde jsme se držely třicet minut a byly jen kousek od poležení pětky. Pak se to ale zlomilo. Může za to nejspíš horší fyzička a podobné faktory. V červnu se hraje další střetnutí a já jsem přesvědčená, že konečně vyhrajeme.
Váš partner Jan Tieber hraje ragby za Scarborough R.U.F.C. v Anglii. Neuvažujete o tom, že byste následovala jeho kroky?
V posledních dvou letech jsem byla v Anglii během prázdnin a poznala i tamní ženské ragby. To je zaměřené hlavně na patnáctky. Byla by to pro mě velká zkušenost. Problém je v tom, že zrovna ve Scarborough ženy nehrají. Kdyby ale byla ta možnost a našla bych v Anglii práci, tak bych to ráda zkusila.
Jaká byla vaše prozatímní anglická ragbyová zkušenost?
Trénovala jsem v ženském oddílu Hull R.U.F.C. To je tým ze severu Anglie a má ve svém středu samé skvěle fyzicky připravené holky. Hrají extrémně tvrdé ragby, které není moc chytré. Spoléhají se na hru roje, to není moje představa o tom, jak hrát pěkné ragby. Zúročení takových zkušeností v reprezentaci by však bylo přínosné.
Je daleko doba, kdy české hráčky vyrazí do světa na zkušenou?
No tak nejlepší patnáctkové ženské ragby se hraje na Novém Zélandu a pak právě v Anglii. Tam by se podle mě dokázaly bez problémů uplatnit hráčky jako Pája Čuprová nebo Bára Bendová. Prostě ty naše největší talenty.
Tipy Kamily Rousové
Ragbista roku
„Jsem pro Miroslava Němečka, který s ragby slaví bezkonkurenčně největší úspěchy."
Ragbistka roku
„Nejlepší je pro mě stále Pája Čuprová, která má dar od Boha a v ragby umí snad všechno."
Trenér roku
„V nominaci mně chybí trenér národního týmu žen Oto Hejmala, který ženské ragby za několik let neuvěřitelně zvedl a je jeho velikou zásluhou, kam až v amatérských podmínkách dospělo."
Reprezentant/ka roku
„Jmenovala bych Kláru Hladilovou, na kterou byl v roce 2013 vytvořen jako na kapitánku týmu, který čekal domácí šampionát veliký tlak a ona ho ustála."
7´s ragbista
„Vakhtang Pailodze je skvělým sedmičkářem. Výborně mu to myslí, je rychlý i mrštný."
Talent roku (hráč do 21 let)
„Za výkony na domácím mistrovství Evropy dvacetiletých ocenění zaslouží sparťan Marek Loutocký."
Talent roku (hráčka do 21 let)
„Rozhodně Alexandra Zítková, to je takový talent… Větší jsem ještě neviděla."
Rozhodčí roku
„Pro mě je jednička Jaroslav Bednařík, který dokonale ví, jak s ženami na hřišti komunikovat."
Osobnost roku
„Nejlepším českým ragbistou všech dob je pro mě slávista Honza Macháček."
Akce roku
„Mistrovství Evropy žen divize A v Praze, které bylo výborně zorganizované. Sešla se na něm spousta fanoušků, kteří nás skvěle povzbuzovali. No a dostavil se i úspěch."
Tým roku
„Jmenuji Říčany, kde se skvěle starají o mládež. Už tříleté děti tam běhají se šiškou po hřišti."