VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roll: Squashem si vyčistíte hlavu od stresu

Praha /ROZHOVOR/ – Squash je hra, jejíž vznik datujeme již do roku 1830 v Anglii. Squashový kurt byl postavený třeba i na slavném Titanicu. Hraje se v 185 zemích světa, na 50 tisíci kurtech. Podle časopisu Forbes patří mezi nejzdravější sporty světa, vyžaduje především rychlost, postřeh a vytrvalost. O tom, jak si vede v Česku, jsme si povídali s předním trenérem Janem Rollem.

31.7.2014
SDÍLEJ:

TRENÉR Jan Roll dává squashi maximum. Díky tomu patří ke špičkám svého oboru a neminuly jej ani zahraniční nabídky.Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Jan Roll?Narodil se v roce 1979 v Praze. Jde o absolventa Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra, obor Management sportu. Od roku 2010 je držitelem nejvyšší trenérské licence A na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Od roku 2012 přednáší na témže místě specializaci squash. Jedná se o bývalého juniorského reprezentanta Česka. V seniorské kategorii stále nastupuje v 1. lize mužů za Matxitxako Chrpa. Trénuje extraligový tým žen Fotorobot a další kvalitní české hráče, například Zuzanu Kubáňovou nebo Ondřeje Ertla. V současnosti je také provozním pražského squashového centra Chrpa.

Proč ze všech možných sportů u vás zvítězil právě squash?
Jako malý kluk jsem začínal s fotbalem. V roce 1990 se vrátil strýc z holandské emigrace. On byl první, který mi otevřel svět squashe. Tuhle hru jsem si zamiloval pro její dynamiku, možnost vymýšlet různé odrazy míčku o zeď. Oblíbil jsem si hlasité zvuky, které se z kurtu ozývaly. Navíc mi to hned šlo, takže láska doslova „na první úder".

Věděl jste už při studiu, že se budete věnovat právě squashi?
Když jsem hrál squash poprvé, tedy o letních prázdninách v roce 1992 v Holandsku, chodil jsem do osmé třídy základní školy se specializací na kopanou. V září jsem ale věděl, že s fotbalem je konec a že chci dělat squash závodně.

Jak populární je v Česku squash v současnosti?
V devadesátých letech jsme zažívali opravdový boom. Vyrostlo velké množství squashových center, která byla brzy natřískaná, kluby nabíraly děti do sportovních oddílů, zkrátka zlaté časy. Ty ale netrvají věčně. Původní živelnost nyní nahradil hlubší zájem o sport. Mnohem více hráčů a hráček kvalitně trénuje, účastní se soutěží. Vynikající práci odvádějí trenéři a majitelé squash center, kteří se snaží squashi vrátit to, co jim tato hra dříve poskytovala automaticky a jaksi bez větší námahy.

Co musí squash udělat, aby se o něm více mluvilo?
Squash je vynikající v tom, že se ve velmi krátké době vyřádíte. Vyčistíte si hlavu od každodenního stresu a uděláte strašně moc pro svou kondici. Ne náhodou v USA squash znovu „frčí". Na rozdíl od různých fitness a wellness aktivit, které řečeno s nadsázkou, nabízejí často jen dřinu a diety, umožňuje squash soutěžení, přináší radost a prostě baví lidi bez rozdílů věku a pohlaví.

Jaké klady squash přináší rekreačním hráčům?
Spoustu zábavy, spotřebu velkého množství energie ve velmi krátkém čase, prevenci kardiovaskulárních onemocnění, možnost porazit kolegu z práce a pak ho pozvat na drink, naučit se trefit nechytatelný míček…

Má squash svá specifika a zdravotní rizika?
Squash je specifický právě pro svou energetickou náročnost. V tomto ohledu zaujímá přední příčky žebříčku ze všech sportovních odvětví. Vyžaduje všechny složky sportovní přípravy od rychlosti, vytrvalosti až po sílu a obratnost. Je také velice univerzální. Může ho hrát kdokoliv. Mistrem světa se může stát hráč s výškou ani ne 180 centimetrů stejně jako dvoumetrový kolos. Pochopitelně rizika má podobná jako celá řada ostatních sportů. Je náročný na klouby. Hráči také sdílejí stejný prostor, proto se mohou srazit či praštit raketou. Kvalitní technika pohybu a také trénink kontroly úderů tato rizika překonají.

Jakými sporty je vhodné squash doplňovat, aby hráči odlehčili jednostrannému zatížení svého těla?
Doporučuji plavání, jógu a různá kompenzačně posilovací cvičení.

Máte dvě děti, budou hrát squash?
Chci, aby si squash vyzkoušely, ale nebudu na ně tlačit. Budou mít oproti mně náskok, protože mají možnost začít dříve než já. Pochopitelně bych si přál, aby je squash bavil.

Kdy je vhodný věk pro dítě začít se squashem? Jak takové začátky vypadají?
Ideální je začít v pěti až sedmi letech v závislosti na úrovni vývoje dítěte. Zpočátku trénink probíhá ve formě pohybových her ve skupině, děti se učí běhat, skákat, házet, chytat míč. Všeobecná pohybová příprava je později doplňována o dovednosti s raketou. Učí se podávat, umísťovat údery, trefovat terče a podobné dovednosti. V každém případě doporučuji kontaktovat trenéra, který již má zkušenosti s tréninkem dětí.

Jak těžké je živit se trénováním?
Jen trénováním se uživit zatím lze jen velmi obtížně. Proto pracujeme jako provozní squashových center a prodáváme sportovní vybavení.

Jste trenérem předního pražského extraligového týmu žen Fotorobot. Jak došlo k navázání této spolupráce?
S většinou členek týmu jsem se poznal již v juniorské reprezentaci a Zuzanu Kubáňovou jsem trénoval ještě před vznikem této sestavy. A tak když přišla velkorysá nabídka manažera týmu, pana Hrbáčka, neváhal jsem ani na vteřinu. Práce s týmem dává mé práci veliký smysl, výsledky jsou také příjemné.

Jaká je vaše role v týmu jako muže mezi samými ženami?
Měl jsem kliku na skvělé hráčky, které jsou mi blízké i lidsky. Bezvadně si rozumíme a máme společný cíl uspět. Navíc si myslím, že neškodí, když to v týmu trochu jiskří. Bylo by zajímavé, kdyby nějaký mužský extraligový tým angažoval trenérku. Myslím, že by se u nás pár takových kvalitních našlo.

Kolik času věnujete sebevzdělávání v oboru?
Sleduji pravidelně streamované mezinárodní squashové turnaje, často se nechám inspirovat kolegy, kteří sdílejí informace a videa na internetu. Snažím se nevynechat semináře špičkových zahraničních trenérů i hráčů.

Uvažoval jste někdy o zahraničním trenérském angažmá?
Nedávno jsem dostal nabídku pracovat v Austrálii. Lákavá zkušenost, ale v té době se nám narodil druhý syn a starší zrovna nastoupil do první třídy. Ještě tak před deseti lety bych to bral.

Pracoval jste s jedním z nejuznávanějších trenérů světa Australanem Shaunem Moxhamem. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Se Shaunem jsem absolvoval menší seminář již zhruba před osmi lety. Už tehdy mě zaujal svým netradičním přístupem. Řekl bych, že to je asi nejlepší praktický kouč na světě. V uplynulém roce jsme měli možnost ho sledovat během práce v Česku častěji a déle. Jeho metodika je úžasně propracovaná, vše dává jasný smysl. Možná by mohl být méně dogmatický, ale jako trenér dvojnásobného mistra světa Davida Palmera na to má jisté právo. (usmívá se)

Jak se v posledních letech squash změnil?
Patřím k těm, kteří začínali hrát s hliníkovými raketami vážícími více než 200 gramů, počítalo se do devíti bodů se ztrátami, prize-money na největším turnaji byla 10 000 dolarů a squash zde znal jen málokdo. Dnes se hraje s raketami vážícími 130 gramů, počítáme do 11 bodů bez ztrát, prize-money na největším turnaji je 300 000 dolarů a squash zná i u nás každý.

Jak nákladný je squash koníček?
Řekl bych, že squash neprávem bojuje s pověstí elitářského sportu pro bohaté. Tato nálepka možná fungovala před třiceti lety, kdy jsme squash znali jen z románů či seriálů. Dnes tvoří klientelu center hlavně studenti a střední vrstva. Za pronájem squashového kurtu zaplatíte
v průměru kolem 150 korun, v roce 1995 to bylo přes 300. V porovnání s tehdejší průměrnou výplatou to bylo opravdu hodně. Nyní seženete raketu za 1500 korun, kvalitní boty do 2000 a můžete hrát.

Proč je pro laika dobré spolupracovat s trenérem?
Velmi často se mi stává, že mě klient osloví až v momentu, kdy se jeho hra již nezlepšuje. V té době si už ale vytvořil spoustu návyků, které je těžké odstranit. Doslova se s kolegy modlíme, aby hráči přišli dříve, než začnou hrát. Pochopitelně se bez kouče obejdete, ale alespoň jednu dvě lekce rozhodně doporučuji každému, aby se hráč seznámil s pravidly a naučil se zásady správného pohybu a bezpečnosti. Někdy doslova trneme, když pozorujeme urputné amatéry, kteří mají ohromnou sílu, soutěživost, ale minimum kontroly nad svým tělem. Někdy to opravdu připomíná squashovou „zabijačku".

Squashoví hráči často dosahují nejlepších výsledků až ve věku okolo třiceti let. V jiných sportech je tento věk často označován za veteránský. Čím to je?
Je pravda, že u squashistů bývá uváděn vrcholný věk okolo 27 29 let. Řekl bych, že je to tím, že musí dozrát hlavně mentálně. Hra vyžaduje také strategicko-taktické dovednosti, které člověk získá jedině zkušeností. Podle anglického špičkového kouče Johna Miltona platí pravidlo tři krát sedm let pro dozrání hráče: 6 13 let učení, 14 21 zrání a 21 28 let uplatnění.

Jaké schopnosti má mít dobrý hráč?
Na otázku: „čemu vděčíte za své úspěchy?" odpověděl slavný skotský profesionál Peter Nicol jediným slovem „rychlosti". Na další dotazy, zda je to rychlost pohybu, rychlost reakce, či startovní rychlost, odpověděl „všem typům rychlosti". Rychlost je ve squashi skutečně nejcennější pohybová schopnost, která je do velké míry vrozená, ale dá se pochopitelně také rozvíjet.

Kdo je podle vás nejlepším současným squashistou světa?
Egypťan Ramy Ashour, protože je nejrychlejší. A můžete si u něho doplnit všechny druhy rychlosti, které vás napadnou. Bohužel bývá často zraněný.

Co musí český profesionální squash zlepšit?
V současnosti máme pouze tři skutečné a velice kvalitní profesionály. To není mnoho, není to ale málo na to, abychom se pokusili využít jejich zkušeností a předat je našim mladým talentům, kteří přecházejí z juniorských kategorií do seniorských.

V čem se dá inspirovat v zahraničí?
Musíme se naučit hlavně spolupracovat a informace a zkušenosti sdílet. Provozujeme, pravda, individuální sport, to ovšem neznamená heslo „po nás potopa". Naši následovníci mají právo, abychom jim předali to, co jsme se naučili. A my se to skutečně učili hlavně na západ od našich hranic.

Kdy uvidíme squash na olympiádě?
Ještě nikdy jsme nebyli blíže k úspěchu, než při nominaci na olympijské hry 2020. Bohužel to opět nevyšlo. Naděje ale umírá poslední. Squash jednoznačně na olympijské hry patří.

IRENA VANIŠOVÁ

Autor: Redakce

31.7.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních uklízečka do MŠ s anglickým jazykem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Loutkářská č.p. 2324/2, 169 00 Praha 6, kontakt: Janichová Linda, tel.: 777931731, e-mail: prace@foxikovaskolka.cz, úklid budovy školky, pomoc v kuchyni s přípravou svačin, zkušenost z oboru či s prací v mateřských školách vítána. Pracoviště: Smartfox education - mateřská škola s.r.o., Loutkářská, č.p. 2324, 169 00 Praha 69. Informace: Linda Janichová, +420 777 931 731.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 44 256 Kč

Specialisté v oblasti techniky v ostatních oborech Projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 44256 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: ÚJV Řež a.s., Energoprojekt - Na Žertvách 2247/29, Praha 8 - Libeň., Kontaktní osoba: Mahdal Roman, tel.: 724 685 112, 266 173 520, e-mail: nabor@ujv.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, ÚJV, divize EGP má zájem o pracovníka/pracovníky následujících specializací:, - Projektant systémů IO a pomocných systémů (systémy primárního okruhu a navazujících systému v jaderném ostrově), - Projektant bezpečnostních systémů , - Projektant chemicko-technologických systémů (zpracování a nakládání s radioaktivními odpady - RAO)., - Projektant systémů radiační kontroly, Požadavek minimálně 5 let praxe v oboru projekce příslušného zaměření pro reaktory typu VVER., Jazyková znalost anglického jazyka, výhoda znalost českého jazyka., , , Zaměstnanecké výhody:, - Odpovídající mzdové ohodnocení včetně výkonových odměn, - 5 týdnů dovolené a až dva dny zdravotního volna navíc, - Dotované závodní stravování (příspěvek zaměstnavatele v průměru 75 % ceny oběda), - Širokou škálu dalších rozmanitých benefitů (příspěvky na životní/penzijní pojištění, poukazy Flexi Pass na sportovní aktivity, kulturu, nákup zdravotních potřeb, cestování), - Možnost využít specifických odborných kurzů. Pracoviště: Ústav jaderného výzkumu řež a.s., energoprojekt praha, Na žertvách, č.p. 2247, 180 00 Praha 8. Informace: Roman Mahdal, +420 724 685 112,266 173 520.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 50 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Quality Specialist. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na marta.csakvari@sap.com, , - zkušenost s administrací Linux, především s RHEL nebo CentOS, - zkušenosti s Apache, Apache Tomcat, - zkušenost s Windows 2008 nebo 2012 Server a IIS administrace, - network troubleshooting, - znalost PMI framework nebo podobně, - VMWare ESX, - zkušenost s HPSM, Jira a s infrastructure management monitoring tools - ExtraHop, NewRelic, ELK, etc, - scripting v BASH (PowerShell a/nebo Python výhodou), - schopnost číst a psat SQL dotazy - T-sql výhodou, , Zam. výhody: příspěvek na penzijní a životní pojištění, stravenky, 5 dní dovolené navíc, zdravotní péče, 4 dny volna pro charitativní účely. Pracoviště: Concur (czech) s.r.o., Bucharova, č.p. 2817, 158 00 Praha 58. Informace: Marta Csakvari, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Uživatelská znalost PC, Flexibilita, spolehlivost, příjemné vystupování, Krátký/dlouhý týden. Pracoviště: Pompo spol. s r.o. švehlova (p10), Švehlova, č.p. 1391, 102 00 Praha 102. Informace: Gabriela Langmajerová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pražská studentka Ivana Mejdrová získala ocenění za výzkum nových léků.
13

Nositel Nobelovy ceny ocenil studenty. Vědkyně z Prahy uspěla díky boji s viry

Farmářské trhy, ilustrační foto
20

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT