VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roll: Squashem si vyčistíte hlavu od stresu

Praha /ROZHOVOR/ – Squash je hra, jejíž vznik datujeme již do roku 1830 v Anglii. Squashový kurt byl postavený třeba i na slavném Titanicu. Hraje se v 185 zemích světa, na 50 tisíci kurtech. Podle časopisu Forbes patří mezi nejzdravější sporty světa, vyžaduje především rychlost, postřeh a vytrvalost. O tom, jak si vede v Česku, jsme si povídali s předním trenérem Janem Rollem.

31.7.2014
SDÍLEJ:

TRENÉR Jan Roll dává squashi maximum. Díky tomu patří ke špičkám svého oboru a neminuly jej ani zahraniční nabídky.Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Jan Roll?Narodil se v roce 1979 v Praze. Jde o absolventa Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra, obor Management sportu. Od roku 2010 je držitelem nejvyšší trenérské licence A na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Od roku 2012 přednáší na témže místě specializaci squash. Jedná se o bývalého juniorského reprezentanta Česka. V seniorské kategorii stále nastupuje v 1. lize mužů za Matxitxako Chrpa. Trénuje extraligový tým žen Fotorobot a další kvalitní české hráče, například Zuzanu Kubáňovou nebo Ondřeje Ertla. V současnosti je také provozním pražského squashového centra Chrpa.

Proč ze všech možných sportů u vás zvítězil právě squash?
Jako malý kluk jsem začínal s fotbalem. V roce 1990 se vrátil strýc z holandské emigrace. On byl první, který mi otevřel svět squashe. Tuhle hru jsem si zamiloval pro její dynamiku, možnost vymýšlet různé odrazy míčku o zeď. Oblíbil jsem si hlasité zvuky, které se z kurtu ozývaly. Navíc mi to hned šlo, takže láska doslova „na první úder".

Věděl jste už při studiu, že se budete věnovat právě squashi?
Když jsem hrál squash poprvé, tedy o letních prázdninách v roce 1992 v Holandsku, chodil jsem do osmé třídy základní školy se specializací na kopanou. V září jsem ale věděl, že s fotbalem je konec a že chci dělat squash závodně.

Jak populární je v Česku squash v současnosti?
V devadesátých letech jsme zažívali opravdový boom. Vyrostlo velké množství squashových center, která byla brzy natřískaná, kluby nabíraly děti do sportovních oddílů, zkrátka zlaté časy. Ty ale netrvají věčně. Původní živelnost nyní nahradil hlubší zájem o sport. Mnohem více hráčů a hráček kvalitně trénuje, účastní se soutěží. Vynikající práci odvádějí trenéři a majitelé squash center, kteří se snaží squashi vrátit to, co jim tato hra dříve poskytovala automaticky a jaksi bez větší námahy.

Co musí squash udělat, aby se o něm více mluvilo?
Squash je vynikající v tom, že se ve velmi krátké době vyřádíte. Vyčistíte si hlavu od každodenního stresu a uděláte strašně moc pro svou kondici. Ne náhodou v USA squash znovu „frčí". Na rozdíl od různých fitness a wellness aktivit, které řečeno s nadsázkou, nabízejí často jen dřinu a diety, umožňuje squash soutěžení, přináší radost a prostě baví lidi bez rozdílů věku a pohlaví.

Jaké klady squash přináší rekreačním hráčům?
Spoustu zábavy, spotřebu velkého množství energie ve velmi krátkém čase, prevenci kardiovaskulárních onemocnění, možnost porazit kolegu z práce a pak ho pozvat na drink, naučit se trefit nechytatelný míček…

Má squash svá specifika a zdravotní rizika?
Squash je specifický právě pro svou energetickou náročnost. V tomto ohledu zaujímá přední příčky žebříčku ze všech sportovních odvětví. Vyžaduje všechny složky sportovní přípravy od rychlosti, vytrvalosti až po sílu a obratnost. Je také velice univerzální. Může ho hrát kdokoliv. Mistrem světa se může stát hráč s výškou ani ne 180 centimetrů stejně jako dvoumetrový kolos. Pochopitelně rizika má podobná jako celá řada ostatních sportů. Je náročný na klouby. Hráči také sdílejí stejný prostor, proto se mohou srazit či praštit raketou. Kvalitní technika pohybu a také trénink kontroly úderů tato rizika překonají.

Jakými sporty je vhodné squash doplňovat, aby hráči odlehčili jednostrannému zatížení svého těla?
Doporučuji plavání, jógu a různá kompenzačně posilovací cvičení.

Máte dvě děti, budou hrát squash?
Chci, aby si squash vyzkoušely, ale nebudu na ně tlačit. Budou mít oproti mně náskok, protože mají možnost začít dříve než já. Pochopitelně bych si přál, aby je squash bavil.

Kdy je vhodný věk pro dítě začít se squashem? Jak takové začátky vypadají?
Ideální je začít v pěti až sedmi letech v závislosti na úrovni vývoje dítěte. Zpočátku trénink probíhá ve formě pohybových her ve skupině, děti se učí běhat, skákat, házet, chytat míč. Všeobecná pohybová příprava je později doplňována o dovednosti s raketou. Učí se podávat, umísťovat údery, trefovat terče a podobné dovednosti. V každém případě doporučuji kontaktovat trenéra, který již má zkušenosti s tréninkem dětí.

Jak těžké je živit se trénováním?
Jen trénováním se uživit zatím lze jen velmi obtížně. Proto pracujeme jako provozní squashových center a prodáváme sportovní vybavení.

Jste trenérem předního pražského extraligového týmu žen Fotorobot. Jak došlo k navázání této spolupráce?
S většinou členek týmu jsem se poznal již v juniorské reprezentaci a Zuzanu Kubáňovou jsem trénoval ještě před vznikem této sestavy. A tak když přišla velkorysá nabídka manažera týmu, pana Hrbáčka, neváhal jsem ani na vteřinu. Práce s týmem dává mé práci veliký smysl, výsledky jsou také příjemné.

Jaká je vaše role v týmu jako muže mezi samými ženami?
Měl jsem kliku na skvělé hráčky, které jsou mi blízké i lidsky. Bezvadně si rozumíme a máme společný cíl uspět. Navíc si myslím, že neškodí, když to v týmu trochu jiskří. Bylo by zajímavé, kdyby nějaký mužský extraligový tým angažoval trenérku. Myslím, že by se u nás pár takových kvalitních našlo.

Kolik času věnujete sebevzdělávání v oboru?
Sleduji pravidelně streamované mezinárodní squashové turnaje, často se nechám inspirovat kolegy, kteří sdílejí informace a videa na internetu. Snažím se nevynechat semináře špičkových zahraničních trenérů i hráčů.

Uvažoval jste někdy o zahraničním trenérském angažmá?
Nedávno jsem dostal nabídku pracovat v Austrálii. Lákavá zkušenost, ale v té době se nám narodil druhý syn a starší zrovna nastoupil do první třídy. Ještě tak před deseti lety bych to bral.

Pracoval jste s jedním z nejuznávanějších trenérů světa Australanem Shaunem Moxhamem. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Se Shaunem jsem absolvoval menší seminář již zhruba před osmi lety. Už tehdy mě zaujal svým netradičním přístupem. Řekl bych, že to je asi nejlepší praktický kouč na světě. V uplynulém roce jsme měli možnost ho sledovat během práce v Česku častěji a déle. Jeho metodika je úžasně propracovaná, vše dává jasný smysl. Možná by mohl být méně dogmatický, ale jako trenér dvojnásobného mistra světa Davida Palmera na to má jisté právo. (usmívá se)

Jak se v posledních letech squash změnil?
Patřím k těm, kteří začínali hrát s hliníkovými raketami vážícími více než 200 gramů, počítalo se do devíti bodů se ztrátami, prize-money na největším turnaji byla 10 000 dolarů a squash zde znal jen málokdo. Dnes se hraje s raketami vážícími 130 gramů, počítáme do 11 bodů bez ztrát, prize-money na největším turnaji je 300 000 dolarů a squash zná i u nás každý.

Jak nákladný je squash koníček?
Řekl bych, že squash neprávem bojuje s pověstí elitářského sportu pro bohaté. Tato nálepka možná fungovala před třiceti lety, kdy jsme squash znali jen z románů či seriálů. Dnes tvoří klientelu center hlavně studenti a střední vrstva. Za pronájem squashového kurtu zaplatíte
v průměru kolem 150 korun, v roce 1995 to bylo přes 300. V porovnání s tehdejší průměrnou výplatou to bylo opravdu hodně. Nyní seženete raketu za 1500 korun, kvalitní boty do 2000 a můžete hrát.

Proč je pro laika dobré spolupracovat s trenérem?
Velmi často se mi stává, že mě klient osloví až v momentu, kdy se jeho hra již nezlepšuje. V té době si už ale vytvořil spoustu návyků, které je těžké odstranit. Doslova se s kolegy modlíme, aby hráči přišli dříve, než začnou hrát. Pochopitelně se bez kouče obejdete, ale alespoň jednu dvě lekce rozhodně doporučuji každému, aby se hráč seznámil s pravidly a naučil se zásady správného pohybu a bezpečnosti. Někdy doslova trneme, když pozorujeme urputné amatéry, kteří mají ohromnou sílu, soutěživost, ale minimum kontroly nad svým tělem. Někdy to opravdu připomíná squashovou „zabijačku".

Squashoví hráči často dosahují nejlepších výsledků až ve věku okolo třiceti let. V jiných sportech je tento věk často označován za veteránský. Čím to je?
Je pravda, že u squashistů bývá uváděn vrcholný věk okolo 27 29 let. Řekl bych, že je to tím, že musí dozrát hlavně mentálně. Hra vyžaduje také strategicko-taktické dovednosti, které člověk získá jedině zkušeností. Podle anglického špičkového kouče Johna Miltona platí pravidlo tři krát sedm let pro dozrání hráče: 6 13 let učení, 14 21 zrání a 21 28 let uplatnění.

Jaké schopnosti má mít dobrý hráč?
Na otázku: „čemu vděčíte za své úspěchy?" odpověděl slavný skotský profesionál Peter Nicol jediným slovem „rychlosti". Na další dotazy, zda je to rychlost pohybu, rychlost reakce, či startovní rychlost, odpověděl „všem typům rychlosti". Rychlost je ve squashi skutečně nejcennější pohybová schopnost, která je do velké míry vrozená, ale dá se pochopitelně také rozvíjet.

Kdo je podle vás nejlepším současným squashistou světa?
Egypťan Ramy Ashour, protože je nejrychlejší. A můžete si u něho doplnit všechny druhy rychlosti, které vás napadnou. Bohužel bývá často zraněný.

Co musí český profesionální squash zlepšit?
V současnosti máme pouze tři skutečné a velice kvalitní profesionály. To není mnoho, není to ale málo na to, abychom se pokusili využít jejich zkušeností a předat je našim mladým talentům, kteří přecházejí z juniorských kategorií do seniorských.

V čem se dá inspirovat v zahraničí?
Musíme se naučit hlavně spolupracovat a informace a zkušenosti sdílet. Provozujeme, pravda, individuální sport, to ovšem neznamená heslo „po nás potopa". Naši následovníci mají právo, abychom jim předali to, co jsme se naučili. A my se to skutečně učili hlavně na západ od našich hranic.

Kdy uvidíme squash na olympiádě?
Ještě nikdy jsme nebyli blíže k úspěchu, než při nominaci na olympijské hry 2020. Bohužel to opět nevyšlo. Naděje ale umírá poslední. Squash jednoznačně na olympijské hry patří.

IRENA VANIŠOVÁ

Autor: Redakce

31.7.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy Referent/ka 16 000 Kč

Odborní pracovníci hospodářské správy Referent/ka hospodářské správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: , 28.pluku 1533/29b, 100 00 Praha 10 - Vršovice , , Požadujeme: , státní občanství ČR, velmi dobrá znalost výpočetní techniky, praxe ve správě majetku státu výhodou, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, dobré komunikační vlastnosti, trestní a morální bezúhonnost , , Nabízíme: , - jistota stabilního zaměstnání , - 5 týdnů dovolené , - 5 dnů indispozičního volna , - příjemné pracovní prostředí , - stravenky , - možnosti dalšího osobního rozvoje a vzdělávání , - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce , , K přihlášce k účasti ve VŘ přiložte: , - strukturovaný profesní životopis , - souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů , , Náplň práce: , - sledování a vyhodnocování technického stavu majetku , - zajišťování evidence majetku, spolupráce s účtárnou soudu , - zajišťování oprav a údržby vnitřního vybavení a ostatního majetku , - dohled a kontrola dodavatelů zboží a služeb , - zajišťování nákupu kancelářského a ostatního materiálu , - vedení skladového hospodářství , - vedení evidence a provádění inventarizace majetku , - zástup informatika soudu , , Strukturovaný profesní životopis zasílejte na e-mailovou adresu.. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: Lukáš Bernat, +420 251 443 243.

Služby - Brigáda 100 Kč hod. ruční mytí aut 20 000 Kč

Brigáda ihned Dobrý den, přijmeme na naší pobočku v Uhříněvsi Praha 10, brigádníka na čištění interiéru vozu - luxování - čištění plastů a oken, výplata každý večer, pracovní doba od 8:00 do 19:00hod., mzda 100 Kč/hod. Více info po tel., možnost i stálého zaměstnání, spěchá!

Gastronomie - Výčepního a servírku 30 000 Kč

Výčepního/barmana a servírku/číšníka hledá do svého týmu Šalanda Karlín - Praha 8. Nabízíme měsíční výdělek od 30.000 Kč + bonusy, věrnostní příplatky, zázemí stabilního zaměstnavatele, práci v přátelském kolektivu. Pro více informací pište, nebo zasílejte životopisy na

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 22 000 Kč

Strojírenští technici přípravy a realizace investic, inženýringu Projektový technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Tvorba projektové dokumentace v oboru chladírenských technologií pro supermarkety, hypermarkety, diskontní prodejny a sklady potravin, Účast na zajímavých projektech pro naše zahraniční zákazníky, Navrhování chladicích systémů a příprava technické dokumentace, Vytváření cenových nabídek, Komunikace se zákazníky, Požadujeme:, SŠ nebo VŠ technického směru (obor chlazení, klimatizace, TZB, elektro apod.), Aktivní znalost NJ nebo AJ, Technické myšlení, Samostatnost a proaktivní přístup k práci, Nabízíme:, Zázemí mezinárodní expandující společnosti, Různorodou a perspektivní práci, Odborné zaškolení od kolegů v ČR a v Rakousku, Možnost profesního růstu, Atraktivní mzdové ohodnocení, Věrnostní prémie dle odpracované doby, Smlouvu na dobu neurčitou, Flexibilní pracovní dobu, Možnosti dalšího vzdělávání (jazykové kurzy), Dotované stravování, 5 týdnů placené dovolené, Příspěvky na sportovní akce, Zdarma očkování proti chřipce, Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, Nástup: dohodou, Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková (388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com). Pracoviště: Hauser spol. s r.o. - 002, Jankovcova, č.p. 1330, 170 00 Praha 7. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace stanice metra D Nemocnice Krč
24

Metro D na Žižkov a do Vysočan má být zakresleno do Metropolitního plánu

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT