VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roll: Squashem si vyčistíte hlavu od stresu

Praha /ROZHOVOR/ – Squash je hra, jejíž vznik datujeme již do roku 1830 v Anglii. Squashový kurt byl postavený třeba i na slavném Titanicu. Hraje se v 185 zemích světa, na 50 tisíci kurtech. Podle časopisu Forbes patří mezi nejzdravější sporty světa, vyžaduje především rychlost, postřeh a vytrvalost. O tom, jak si vede v Česku, jsme si povídali s předním trenérem Janem Rollem.

31.7.2014
SDÍLEJ:

TRENÉR Jan Roll dává squashi maximum. Díky tomu patří ke špičkám svého oboru a neminuly jej ani zahraniční nabídky.Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Jan Roll?Narodil se v roce 1979 v Praze. Jde o absolventa Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra, obor Management sportu. Od roku 2010 je držitelem nejvyšší trenérské licence A na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Od roku 2012 přednáší na témže místě specializaci squash. Jedná se o bývalého juniorského reprezentanta Česka. V seniorské kategorii stále nastupuje v 1. lize mužů za Matxitxako Chrpa. Trénuje extraligový tým žen Fotorobot a další kvalitní české hráče, například Zuzanu Kubáňovou nebo Ondřeje Ertla. V současnosti je také provozním pražského squashového centra Chrpa.

Proč ze všech možných sportů u vás zvítězil právě squash?
Jako malý kluk jsem začínal s fotbalem. V roce 1990 se vrátil strýc z holandské emigrace. On byl první, který mi otevřel svět squashe. Tuhle hru jsem si zamiloval pro její dynamiku, možnost vymýšlet různé odrazy míčku o zeď. Oblíbil jsem si hlasité zvuky, které se z kurtu ozývaly. Navíc mi to hned šlo, takže láska doslova „na první úder".

Věděl jste už při studiu, že se budete věnovat právě squashi?
Když jsem hrál squash poprvé, tedy o letních prázdninách v roce 1992 v Holandsku, chodil jsem do osmé třídy základní školy se specializací na kopanou. V září jsem ale věděl, že s fotbalem je konec a že chci dělat squash závodně.

Jak populární je v Česku squash v současnosti?
V devadesátých letech jsme zažívali opravdový boom. Vyrostlo velké množství squashových center, která byla brzy natřískaná, kluby nabíraly děti do sportovních oddílů, zkrátka zlaté časy. Ty ale netrvají věčně. Původní živelnost nyní nahradil hlubší zájem o sport. Mnohem více hráčů a hráček kvalitně trénuje, účastní se soutěží. Vynikající práci odvádějí trenéři a majitelé squash center, kteří se snaží squashi vrátit to, co jim tato hra dříve poskytovala automaticky a jaksi bez větší námahy.

Co musí squash udělat, aby se o něm více mluvilo?
Squash je vynikající v tom, že se ve velmi krátké době vyřádíte. Vyčistíte si hlavu od každodenního stresu a uděláte strašně moc pro svou kondici. Ne náhodou v USA squash znovu „frčí". Na rozdíl od různých fitness a wellness aktivit, které řečeno s nadsázkou, nabízejí často jen dřinu a diety, umožňuje squash soutěžení, přináší radost a prostě baví lidi bez rozdílů věku a pohlaví.

Jaké klady squash přináší rekreačním hráčům?
Spoustu zábavy, spotřebu velkého množství energie ve velmi krátkém čase, prevenci kardiovaskulárních onemocnění, možnost porazit kolegu z práce a pak ho pozvat na drink, naučit se trefit nechytatelný míček…

Má squash svá specifika a zdravotní rizika?
Squash je specifický právě pro svou energetickou náročnost. V tomto ohledu zaujímá přední příčky žebříčku ze všech sportovních odvětví. Vyžaduje všechny složky sportovní přípravy od rychlosti, vytrvalosti až po sílu a obratnost. Je také velice univerzální. Může ho hrát kdokoliv. Mistrem světa se může stát hráč s výškou ani ne 180 centimetrů stejně jako dvoumetrový kolos. Pochopitelně rizika má podobná jako celá řada ostatních sportů. Je náročný na klouby. Hráči také sdílejí stejný prostor, proto se mohou srazit či praštit raketou. Kvalitní technika pohybu a také trénink kontroly úderů tato rizika překonají.

Jakými sporty je vhodné squash doplňovat, aby hráči odlehčili jednostrannému zatížení svého těla?
Doporučuji plavání, jógu a různá kompenzačně posilovací cvičení.

Máte dvě děti, budou hrát squash?
Chci, aby si squash vyzkoušely, ale nebudu na ně tlačit. Budou mít oproti mně náskok, protože mají možnost začít dříve než já. Pochopitelně bych si přál, aby je squash bavil.

Kdy je vhodný věk pro dítě začít se squashem? Jak takové začátky vypadají?
Ideální je začít v pěti až sedmi letech v závislosti na úrovni vývoje dítěte. Zpočátku trénink probíhá ve formě pohybových her ve skupině, děti se učí běhat, skákat, házet, chytat míč. Všeobecná pohybová příprava je později doplňována o dovednosti s raketou. Učí se podávat, umísťovat údery, trefovat terče a podobné dovednosti. V každém případě doporučuji kontaktovat trenéra, který již má zkušenosti s tréninkem dětí.

Jak těžké je živit se trénováním?
Jen trénováním se uživit zatím lze jen velmi obtížně. Proto pracujeme jako provozní squashových center a prodáváme sportovní vybavení.

Jste trenérem předního pražského extraligového týmu žen Fotorobot. Jak došlo k navázání této spolupráce?
S většinou členek týmu jsem se poznal již v juniorské reprezentaci a Zuzanu Kubáňovou jsem trénoval ještě před vznikem této sestavy. A tak když přišla velkorysá nabídka manažera týmu, pana Hrbáčka, neváhal jsem ani na vteřinu. Práce s týmem dává mé práci veliký smysl, výsledky jsou také příjemné.

Jaká je vaše role v týmu jako muže mezi samými ženami?
Měl jsem kliku na skvělé hráčky, které jsou mi blízké i lidsky. Bezvadně si rozumíme a máme společný cíl uspět. Navíc si myslím, že neškodí, když to v týmu trochu jiskří. Bylo by zajímavé, kdyby nějaký mužský extraligový tým angažoval trenérku. Myslím, že by se u nás pár takových kvalitních našlo.

Kolik času věnujete sebevzdělávání v oboru?
Sleduji pravidelně streamované mezinárodní squashové turnaje, často se nechám inspirovat kolegy, kteří sdílejí informace a videa na internetu. Snažím se nevynechat semináře špičkových zahraničních trenérů i hráčů.

Uvažoval jste někdy o zahraničním trenérském angažmá?
Nedávno jsem dostal nabídku pracovat v Austrálii. Lákavá zkušenost, ale v té době se nám narodil druhý syn a starší zrovna nastoupil do první třídy. Ještě tak před deseti lety bych to bral.

Pracoval jste s jedním z nejuznávanějších trenérů světa Australanem Shaunem Moxhamem. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Se Shaunem jsem absolvoval menší seminář již zhruba před osmi lety. Už tehdy mě zaujal svým netradičním přístupem. Řekl bych, že to je asi nejlepší praktický kouč na světě. V uplynulém roce jsme měli možnost ho sledovat během práce v Česku častěji a déle. Jeho metodika je úžasně propracovaná, vše dává jasný smysl. Možná by mohl být méně dogmatický, ale jako trenér dvojnásobného mistra světa Davida Palmera na to má jisté právo. (usmívá se)

Jak se v posledních letech squash změnil?
Patřím k těm, kteří začínali hrát s hliníkovými raketami vážícími více než 200 gramů, počítalo se do devíti bodů se ztrátami, prize-money na největším turnaji byla 10 000 dolarů a squash zde znal jen málokdo. Dnes se hraje s raketami vážícími 130 gramů, počítáme do 11 bodů bez ztrát, prize-money na největším turnaji je 300 000 dolarů a squash zná i u nás každý.

Jak nákladný je squash koníček?
Řekl bych, že squash neprávem bojuje s pověstí elitářského sportu pro bohaté. Tato nálepka možná fungovala před třiceti lety, kdy jsme squash znali jen z románů či seriálů. Dnes tvoří klientelu center hlavně studenti a střední vrstva. Za pronájem squashového kurtu zaplatíte
v průměru kolem 150 korun, v roce 1995 to bylo přes 300. V porovnání s tehdejší průměrnou výplatou to bylo opravdu hodně. Nyní seženete raketu za 1500 korun, kvalitní boty do 2000 a můžete hrát.

Proč je pro laika dobré spolupracovat s trenérem?
Velmi často se mi stává, že mě klient osloví až v momentu, kdy se jeho hra již nezlepšuje. V té době si už ale vytvořil spoustu návyků, které je těžké odstranit. Doslova se s kolegy modlíme, aby hráči přišli dříve, než začnou hrát. Pochopitelně se bez kouče obejdete, ale alespoň jednu dvě lekce rozhodně doporučuji každému, aby se hráč seznámil s pravidly a naučil se zásady správného pohybu a bezpečnosti. Někdy doslova trneme, když pozorujeme urputné amatéry, kteří mají ohromnou sílu, soutěživost, ale minimum kontroly nad svým tělem. Někdy to opravdu připomíná squashovou „zabijačku".

Squashoví hráči často dosahují nejlepších výsledků až ve věku okolo třiceti let. V jiných sportech je tento věk často označován za veteránský. Čím to je?
Je pravda, že u squashistů bývá uváděn vrcholný věk okolo 27 29 let. Řekl bych, že je to tím, že musí dozrát hlavně mentálně. Hra vyžaduje také strategicko-taktické dovednosti, které člověk získá jedině zkušeností. Podle anglického špičkového kouče Johna Miltona platí pravidlo tři krát sedm let pro dozrání hráče: 6 13 let učení, 14 21 zrání a 21 28 let uplatnění.

Jaké schopnosti má mít dobrý hráč?
Na otázku: „čemu vděčíte za své úspěchy?" odpověděl slavný skotský profesionál Peter Nicol jediným slovem „rychlosti". Na další dotazy, zda je to rychlost pohybu, rychlost reakce, či startovní rychlost, odpověděl „všem typům rychlosti". Rychlost je ve squashi skutečně nejcennější pohybová schopnost, která je do velké míry vrozená, ale dá se pochopitelně také rozvíjet.

Kdo je podle vás nejlepším současným squashistou světa?
Egypťan Ramy Ashour, protože je nejrychlejší. A můžete si u něho doplnit všechny druhy rychlosti, které vás napadnou. Bohužel bývá často zraněný.

Co musí český profesionální squash zlepšit?
V současnosti máme pouze tři skutečné a velice kvalitní profesionály. To není mnoho, není to ale málo na to, abychom se pokusili využít jejich zkušeností a předat je našim mladým talentům, kteří přecházejí z juniorských kategorií do seniorských.

V čem se dá inspirovat v zahraničí?
Musíme se naučit hlavně spolupracovat a informace a zkušenosti sdílet. Provozujeme, pravda, individuální sport, to ovšem neznamená heslo „po nás potopa". Naši následovníci mají právo, abychom jim předali to, co jsme se naučili. A my se to skutečně učili hlavně na západ od našich hranic.

Kdy uvidíme squash na olympiádě?
Ještě nikdy jsme nebyli blíže k úspěchu, než při nominaci na olympijské hry 2020. Bohužel to opět nevyšlo. Naděje ale umírá poslední. Squash jednoznačně na olympijské hry patří.

IRENA VANIŠOVÁ

Autor: Redakce

31.7.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Číšník, servírka 40 000 Kč Moderní restaurace u Václavského náměstí přijme číšníka nebo servírku na HPP. Nadstandardní platové ohodnocení 40.000 Kč, náborový příspěvek 10.000 Kč. Krátký/dlouhý týden. Nástup možný ihned. CV zasílejte prostřednictvím žlutého tlačítka "Odpovědět na inzerát" nebo volejte na tel.: Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci DISPONENT. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: odpovídá za 100% vykrytí skladu zalistovaným sortimentem, pod podmínkou maximální čerstvosti, objednává zboží u dodavatelů, zajišťuje rychlou obratovost a nízký stav zboží na skladě, v budoucnu možná práce ve skladu na nižších vedoucích pozicích, ochota práce na směnný provoz (momentálně je jednosměnný), , Požadujeme: střední školu ukončenou maturitou, praxe v oboru (rychloobrátkové zboží) min.1 rok, komunikativní znalost NJ nutná, cílevědomost, samostatnost, dobré komunikační schopnosti, , Nabízíme: příjemné pracovní prostředí na centrále v Praze 10, odpovídající platové ohodnocení dle zkušeností a kvalifikace, perspektivu a možnost budování kariéry v mezinárodní firmě. Pracoviště: Norma, k.s., Tiskařská, č.p. 599, 108 00 Praha 108. Informace: -, . Výroba - Výroba Správci objektů 15 750 Kč Správci objektů školník, domovník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15750 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Radlická č.p. 115/140, Radlice,, 150 00 Praha 5, kontakt: Sokol Lumír Mgr., tel.: 251550501, e-mail: reditelna@zsradlicka.cz, , Zam. výhody: podnikové stravování, 25 dnů dovolená, umístění dítěte v MŠ, ZŠ, od jara 2019 možnost služ. bytu. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola praha 5 - radlice, radlická 140/115, příspěvková organizace, Radlická, č.p. 115, 150 00 Praha 5. Informace: Lumír Sokol, +420 251 550 501. Stavebnictví - Hledáme traťové dělníky - svářeče 30 400 Kč Hledáme mistry Hledáme traťové dělníky - svářeče pro práce na železničním svršku pro provozovny Praha 10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Praha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13.plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baník Ostrava - Sparta Praha
50

Sparta porazila Baník. Vypjatý souboj rozhodl v závěru Tetteh

Baník Ostrava - Sparta Praha
50

Sparťané skončili v Ostravě za ostnatými dráty

Budeme se lepšit, pochvaluje si Djuranovič. V Dukle prý zavládl nový duch

Nedělní vítězství Dukly nad Libercem bylo důležité nejen pro tým, který získal vůbec první body v letošním ročníku FORTUNA:LIGY, ale i pro něj. Uroš Djuranovič totiž odehrál dvaasedmdesát minut, nejvíc v sezoně, a úvodní brankou se postaral o vedení, o které Pražané už nepřišli.

Sparty? Už ne takové party

Společné obědy, vzájemné fandění. Taková byla Sparta několik let zpátky. Hokejisté i fotbalisté spolu „pekli“, občas sedli na kávu nebo pivo a rádi si místo kopaček nazuli brusle či naopak. Ne všechny tradice se ale daří držet až dodnes.

Ševci v euforii. Po výhře v Ďolíčku vede Fastav Zlín ligu

Neúspěšná série Bohemians proti Zlínu, jež trvala jedenáct utkání a čtyřiadvacet let, se v pátek večer ještě o něco protáhla. V páteční předehrávce osmého kola FORTUNA:LIGY svěřenci Michala Bílka zvítězili v pražských Vršovicích 1:0 a minimálně do zítřka budou v čele tabulky. Pomohla jim i neproměněná penalta domácího záložníka Martina Haška.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT