VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roll: Squashem si vyčistíte hlavu od stresu

Praha /ROZHOVOR/ – Squash je hra, jejíž vznik datujeme již do roku 1830 v Anglii. Squashový kurt byl postavený třeba i na slavném Titanicu. Hraje se v 185 zemích světa, na 50 tisíci kurtech. Podle časopisu Forbes patří mezi nejzdravější sporty světa, vyžaduje především rychlost, postřeh a vytrvalost. O tom, jak si vede v Česku, jsme si povídali s předním trenérem Janem Rollem.

31.7.2014
SDÍLEJ:

TRENÉR Jan Roll dává squashi maximum. Díky tomu patří ke špičkám svého oboru a neminuly jej ani zahraniční nabídky.Foto: ČTK / Ladislav Adámek

Kdo je Jan Roll?Narodil se v roce 1979 v Praze. Jde o absolventa Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra, obor Management sportu. Od roku 2010 je držitelem nejvyšší trenérské licence A na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Od roku 2012 přednáší na témže místě specializaci squash. Jedná se o bývalého juniorského reprezentanta Česka. V seniorské kategorii stále nastupuje v 1. lize mužů za Matxitxako Chrpa. Trénuje extraligový tým žen Fotorobot a další kvalitní české hráče, například Zuzanu Kubáňovou nebo Ondřeje Ertla. V současnosti je také provozním pražského squashového centra Chrpa.

Proč ze všech možných sportů u vás zvítězil právě squash?
Jako malý kluk jsem začínal s fotbalem. V roce 1990 se vrátil strýc z holandské emigrace. On byl první, který mi otevřel svět squashe. Tuhle hru jsem si zamiloval pro její dynamiku, možnost vymýšlet různé odrazy míčku o zeď. Oblíbil jsem si hlasité zvuky, které se z kurtu ozývaly. Navíc mi to hned šlo, takže láska doslova „na první úder".

Věděl jste už při studiu, že se budete věnovat právě squashi?
Když jsem hrál squash poprvé, tedy o letních prázdninách v roce 1992 v Holandsku, chodil jsem do osmé třídy základní školy se specializací na kopanou. V září jsem ale věděl, že s fotbalem je konec a že chci dělat squash závodně.

Jak populární je v Česku squash v současnosti?
V devadesátých letech jsme zažívali opravdový boom. Vyrostlo velké množství squashových center, která byla brzy natřískaná, kluby nabíraly děti do sportovních oddílů, zkrátka zlaté časy. Ty ale netrvají věčně. Původní živelnost nyní nahradil hlubší zájem o sport. Mnohem více hráčů a hráček kvalitně trénuje, účastní se soutěží. Vynikající práci odvádějí trenéři a majitelé squash center, kteří se snaží squashi vrátit to, co jim tato hra dříve poskytovala automaticky a jaksi bez větší námahy.

Co musí squash udělat, aby se o něm více mluvilo?
Squash je vynikající v tom, že se ve velmi krátké době vyřádíte. Vyčistíte si hlavu od každodenního stresu a uděláte strašně moc pro svou kondici. Ne náhodou v USA squash znovu „frčí". Na rozdíl od různých fitness a wellness aktivit, které řečeno s nadsázkou, nabízejí často jen dřinu a diety, umožňuje squash soutěžení, přináší radost a prostě baví lidi bez rozdílů věku a pohlaví.

Jaké klady squash přináší rekreačním hráčům?
Spoustu zábavy, spotřebu velkého množství energie ve velmi krátkém čase, prevenci kardiovaskulárních onemocnění, možnost porazit kolegu z práce a pak ho pozvat na drink, naučit se trefit nechytatelný míček…

Má squash svá specifika a zdravotní rizika?
Squash je specifický právě pro svou energetickou náročnost. V tomto ohledu zaujímá přední příčky žebříčku ze všech sportovních odvětví. Vyžaduje všechny složky sportovní přípravy od rychlosti, vytrvalosti až po sílu a obratnost. Je také velice univerzální. Může ho hrát kdokoliv. Mistrem světa se může stát hráč s výškou ani ne 180 centimetrů stejně jako dvoumetrový kolos. Pochopitelně rizika má podobná jako celá řada ostatních sportů. Je náročný na klouby. Hráči také sdílejí stejný prostor, proto se mohou srazit či praštit raketou. Kvalitní technika pohybu a také trénink kontroly úderů tato rizika překonají.

Jakými sporty je vhodné squash doplňovat, aby hráči odlehčili jednostrannému zatížení svého těla?
Doporučuji plavání, jógu a různá kompenzačně posilovací cvičení.

Máte dvě děti, budou hrát squash?
Chci, aby si squash vyzkoušely, ale nebudu na ně tlačit. Budou mít oproti mně náskok, protože mají možnost začít dříve než já. Pochopitelně bych si přál, aby je squash bavil.

Kdy je vhodný věk pro dítě začít se squashem? Jak takové začátky vypadají?
Ideální je začít v pěti až sedmi letech v závislosti na úrovni vývoje dítěte. Zpočátku trénink probíhá ve formě pohybových her ve skupině, děti se učí běhat, skákat, házet, chytat míč. Všeobecná pohybová příprava je později doplňována o dovednosti s raketou. Učí se podávat, umísťovat údery, trefovat terče a podobné dovednosti. V každém případě doporučuji kontaktovat trenéra, který již má zkušenosti s tréninkem dětí.

Jak těžké je živit se trénováním?
Jen trénováním se uživit zatím lze jen velmi obtížně. Proto pracujeme jako provozní squashových center a prodáváme sportovní vybavení.

Jste trenérem předního pražského extraligového týmu žen Fotorobot. Jak došlo k navázání této spolupráce?
S většinou členek týmu jsem se poznal již v juniorské reprezentaci a Zuzanu Kubáňovou jsem trénoval ještě před vznikem této sestavy. A tak když přišla velkorysá nabídka manažera týmu, pana Hrbáčka, neváhal jsem ani na vteřinu. Práce s týmem dává mé práci veliký smysl, výsledky jsou také příjemné.

Jaká je vaše role v týmu jako muže mezi samými ženami?
Měl jsem kliku na skvělé hráčky, které jsou mi blízké i lidsky. Bezvadně si rozumíme a máme společný cíl uspět. Navíc si myslím, že neškodí, když to v týmu trochu jiskří. Bylo by zajímavé, kdyby nějaký mužský extraligový tým angažoval trenérku. Myslím, že by se u nás pár takových kvalitních našlo.

Kolik času věnujete sebevzdělávání v oboru?
Sleduji pravidelně streamované mezinárodní squashové turnaje, často se nechám inspirovat kolegy, kteří sdílejí informace a videa na internetu. Snažím se nevynechat semináře špičkových zahraničních trenérů i hráčů.

Uvažoval jste někdy o zahraničním trenérském angažmá?
Nedávno jsem dostal nabídku pracovat v Austrálii. Lákavá zkušenost, ale v té době se nám narodil druhý syn a starší zrovna nastoupil do první třídy. Ještě tak před deseti lety bych to bral.

Pracoval jste s jedním z nejuznávanějších trenérů světa Australanem Shaunem Moxhamem. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Se Shaunem jsem absolvoval menší seminář již zhruba před osmi lety. Už tehdy mě zaujal svým netradičním přístupem. Řekl bych, že to je asi nejlepší praktický kouč na světě. V uplynulém roce jsme měli možnost ho sledovat během práce v Česku častěji a déle. Jeho metodika je úžasně propracovaná, vše dává jasný smysl. Možná by mohl být méně dogmatický, ale jako trenér dvojnásobného mistra světa Davida Palmera na to má jisté právo. (usmívá se)

Jak se v posledních letech squash změnil?
Patřím k těm, kteří začínali hrát s hliníkovými raketami vážícími více než 200 gramů, počítalo se do devíti bodů se ztrátami, prize-money na největším turnaji byla 10 000 dolarů a squash zde znal jen málokdo. Dnes se hraje s raketami vážícími 130 gramů, počítáme do 11 bodů bez ztrát, prize-money na největším turnaji je 300 000 dolarů a squash zná i u nás každý.

Jak nákladný je squash koníček?
Řekl bych, že squash neprávem bojuje s pověstí elitářského sportu pro bohaté. Tato nálepka možná fungovala před třiceti lety, kdy jsme squash znali jen z románů či seriálů. Dnes tvoří klientelu center hlavně studenti a střední vrstva. Za pronájem squashového kurtu zaplatíte
v průměru kolem 150 korun, v roce 1995 to bylo přes 300. V porovnání s tehdejší průměrnou výplatou to bylo opravdu hodně. Nyní seženete raketu za 1500 korun, kvalitní boty do 2000 a můžete hrát.

Proč je pro laika dobré spolupracovat s trenérem?
Velmi často se mi stává, že mě klient osloví až v momentu, kdy se jeho hra již nezlepšuje. V té době si už ale vytvořil spoustu návyků, které je těžké odstranit. Doslova se s kolegy modlíme, aby hráči přišli dříve, než začnou hrát. Pochopitelně se bez kouče obejdete, ale alespoň jednu dvě lekce rozhodně doporučuji každému, aby se hráč seznámil s pravidly a naučil se zásady správného pohybu a bezpečnosti. Někdy doslova trneme, když pozorujeme urputné amatéry, kteří mají ohromnou sílu, soutěživost, ale minimum kontroly nad svým tělem. Někdy to opravdu připomíná squashovou „zabijačku".

Squashoví hráči často dosahují nejlepších výsledků až ve věku okolo třiceti let. V jiných sportech je tento věk často označován za veteránský. Čím to je?
Je pravda, že u squashistů bývá uváděn vrcholný věk okolo 27 29 let. Řekl bych, že je to tím, že musí dozrát hlavně mentálně. Hra vyžaduje také strategicko-taktické dovednosti, které člověk získá jedině zkušeností. Podle anglického špičkového kouče Johna Miltona platí pravidlo tři krát sedm let pro dozrání hráče: 6 13 let učení, 14 21 zrání a 21 28 let uplatnění.

Jaké schopnosti má mít dobrý hráč?
Na otázku: „čemu vděčíte za své úspěchy?" odpověděl slavný skotský profesionál Peter Nicol jediným slovem „rychlosti". Na další dotazy, zda je to rychlost pohybu, rychlost reakce, či startovní rychlost, odpověděl „všem typům rychlosti". Rychlost je ve squashi skutečně nejcennější pohybová schopnost, která je do velké míry vrozená, ale dá se pochopitelně také rozvíjet.

Kdo je podle vás nejlepším současným squashistou světa?
Egypťan Ramy Ashour, protože je nejrychlejší. A můžete si u něho doplnit všechny druhy rychlosti, které vás napadnou. Bohužel bývá často zraněný.

Co musí český profesionální squash zlepšit?
V současnosti máme pouze tři skutečné a velice kvalitní profesionály. To není mnoho, není to ale málo na to, abychom se pokusili využít jejich zkušeností a předat je našim mladým talentům, kteří přecházejí z juniorských kategorií do seniorských.

V čem se dá inspirovat v zahraničí?
Musíme se naučit hlavně spolupracovat a informace a zkušenosti sdílet. Provozujeme, pravda, individuální sport, to ovšem neznamená heslo „po nás potopa". Naši následovníci mají právo, abychom jim předali to, co jsme se naučili. A my se to skutečně učili hlavně na západ od našich hranic.

Kdy uvidíme squash na olympiádě?
Ještě nikdy jsme nebyli blíže k úspěchu, než při nominaci na olympijské hry 2020. Bohužel to opět nevyšlo. Naděje ale umírá poslední. Squash jednoznačně na olympijské hry patří.

IRENA VANIŠOVÁ

Autor: Redakce

31.7.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 25 000 Kč

Právní asistenti asistent vykonavatele soudního exekutora. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu : Praha, Všenory, Černošice a okolí, podmínkou ŘP skupiny B, čistý trestní rejstřík, fyzická zdatnost, časová flexibilita. Pracoviště: Admin services cz s.r.o., Radlická, č.p. 2485, 150 00 Praha 5. Informace: Jaroslav Opp, .

Gastronomie - Číšník se hledá do Kozlovny Tylák 32 000 Kč

Číšník se hledá do konceptní Kozlovny Tylák na metru I.P. Pavlova na krátký a dlouhý týden s praxí, uměním rozpočítat lidi u stolu a slušným vystupováním k hostům. Výdělek 32.000 Kč.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme do našeho domova seniorů pomocnou sílu do kuchyně na plný úvazek. Práce na krátký a dlouhý týden v příjemném a přátelském kolektivu. Nabízíme jistotu stálého zaměstnání, vstřícný přístup. Podnikové stravování je samozřejmostí. Požadujeme čistý trestní rejstřík a zodpovědný přístup k práci. Podnikové stravování, přátelský kolektiv.. Pracoviště: Domov seniorů vysočany s.r.o. - 001, Bassova, č.p. 32, 190 00 Praha 9. Informace: Lucie Trnková, +420 775 560 565.

Obchod - Realitní makléř/makléřka 50 000 Kč

Buďte pánem svého času, svobodně podnikejte, mějte neomezené příjmy a plňte si své sny. Nabíráme nové kolegy. Nabízíme exklusivní podmínky, podíly 80%, podporu až 30.000 Kč, služební automobil k zapůjčení, motiv. provizní systém, možnost profesního růstu, žádné poplatky, výhodné volání. Top proškolení i certifikace zdarma. Vaším úkolem bude zajistit zprostředkovávání prodeje, či pron. nemovitostí v dané lokalitě, vedení obch. jednání a poradenská činnost.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slůňata Max a Rudi si užívají koupel se sprško
3

Oblíbené sloní mládě Max váží skoro tři čtvrtě tuny. Už mu rostou i kly

Bohuslav Sobotka poskytl 22. března 2018 v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
10

Konec Sobotky v politice. Soupeři oceňují jeho slušnost i férovost

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT