Semkli se v jeden šik, i když měli při zápasech s domácím Rakouskem i Severní Makedonii v hledišti jasnou menšinu, dávali o sobě pořádně vědět. „Když jsem slyšel, jak s námi fanoušci zpívali hymnu, prožíval jsem nepopsatelné pocity,“ vysekl poklonu příznivcům házené, kteří vážili cestu do Vídně, kouč Jan Filip.

Ano, v hledišti se tajil dech a běhal mráz po zádech.

Před zápasy ve vídeňské Stadthalle fanoušci reprezentace jako správní Češi obsadili stánky s pivem, ale vzduchem se linula i vůně slivovice, protože jich hodně přijelo z Moravy.

Už zdálky byl slyšet popěvek: Vysoký jalovec.

A zaplněnou halou poté několikrát zaznělo hromové: Češi!!! Atmosféru umocňoval moderátor převlečený za maskota šampionátu, který je burcoval českými frázemi.

Vidět byla nejen vlajka

s nápisem Žeravice, která je snad na každé vrcholné akci, ale i Napajedla, Vsetín nebo Krmelín, odkud pochází zraněný reprezentant Leoš Petrovský. V útrobách haly šlo potkat i fandy ze Všenor, Mladé Boleslavi, Prahy, Náchoda, Šumperka, Rokycan…

Reprezentanty přijeli podpořit nejen „obyčejní“ fanoušci, ale i jejich extraligoví kolegové. Třeba hranický Michal Indrák, který dorazil s partou kamarádů z Napajedel, ale po úvodním zápase se musel vrátit domů. „Bohužel, v pondělí nám pokračuje příprava, ale kluci tady zůstávají až do konce skupiny,“ hlásil Indrák.

S partou ze Zubří přijel Bohdan Mizera, dvojče brankáře Štěpána, který si před šampionátem odbyl v přípravě proti Slovensku reprezentační premiéru.

Křídelník Miroslav Jurka měl v hledišti manželku Helenu (dříve Štěrbová), také bývalou reprezentantku, Tomáš Babák otce Petra.

Z Plzně dorazili sportovní manažer Jan Štochl i Ondřej Šafránek, který už také nakoukl do národního týmu. „Se spoustu kluků se znám z mládežnických reprezentantů, třeba se Standou Kašpárkem, Zemim (Zemanem), Diddem (Mubenzemem). Pořád udržujeme dobré vzta-hy, jsme kamarádi,“ vysvětloval Šafránek svou účast.

„Potkal jsem i kluky ze Zubří, Nového Veselí a Lovosic. Čechů je ve Vídni dost, ale na Makedonce nemáme, oni to berou úplně jinak,“ dodal. Zkrátka ve Vídni fandila českým házenkářům celá republika.

„Přijela spousta našich fanoušků, byli perfektní. Byli hodně slyšet,“ děkoval kapitán Ondřej Zdráhala.

V neděli odpoledne se jim reprezentanti odvděčili fantastickým obratem s Makedonií.