Ani v ní ale Pražanky prozatím nestojí na příčce, kterou by si přály. Mrzí je především listopadová porážka 0:3 z Olomouce, která je odsunula na třetí místo tabulky. Nyní ale nastal čas odvety. Už dnes (9. ledna) v 17 hodin zavítá na palubovku Olympu (Přípotoční 300) druhé Hanačky. Pokud domácí výběr uspěje, vystřídá své soupeřky na stříbrné pozici.

Ale nepředbíhejme, vraťme se do chvíle, kdy 21leté libero, Veronika Dostálová, dostala pozvánka, která jí opravňovala k pobytu na kladenském soustředění české reprezentace.


Kdo je Veronika Dostálová?

Narodila se 7. 4. 1992 v Praze.

Ve své kariéře vystřídala dva kluby, 2002-2007 Studio Sport, 2007- ? PVK Olymp Praha.

Mezi její největší oddílové úspěchy patří dvě ženská extraligová stříbra. Zlato z extralig juniorek i kadetek.

V české ženské reprezentaci je od srpna 2012. Sehrála v ní na 30 utkání. Zúčastnila se Světové ligy a evropského šampionátu. Hrála na mistrovství Evropy juniorek 2010, kde slavila bronz. Na mistrovství Evropy do osmnácti let v beachvolejbale získala v roce 2009 stříbro.

Veroniko, čekala jste, že po vašem vystoupení ve Světové lize i na evropském šampionátu přijde další pozvánka?
Doufala jsem v to. Trenér Parisi mě využíval jako přihrávající smečařku a dával mi příležitost v každém utkání, takže mi asi věřil.

Byla jste ráda, že se vám, při neúčasti Jášové, otevřela cesta na libero?
Pro mě je reprezentace absolutním vrcholem, libero hraju v extralize už pátý rok, a tak mě samozřejmě důvěra Carla Parisiho potěšila.

Těšila jste se vůbec na sraz, který vás připravil o vánoční svátky? (trenér Parisi dal hráčkám volno pouze na Štědrý den odpoledne a na Boží hod během dne, pozn. redakce)
Reprezentace je vrchol a já pozvánku neodmítám ani na Štědrý den. A už jsem se také těšila na holky, které jsem tři měsíce neviděla, i na jiné, dost náročné tréninky.

Jak jste využila hektické dny volna? Přišel čas na pohádky a cukroví?
Na cukroví se najde čas vždycky. (směje se) Nejdůležitější byl odpočinek a pohoda doma s rodinou.

Jak probíhal sraz? Na co kladl kouč Parisi největší důraz?
Největší důraz se kladl na sehrávání týmu. Na takhle krátkém soustředění není moc času věnovat se ještě individuálním činnostem.

Věděla jste od začátku, že se na kvalifikaci podíváte?
Na srazu se nás sešlo jen čtrnáct. V ženské reprezentaci už jsem měla za sebou rok a půl a vím, že trenér Parisi sází na hráčky, které ho přesvědčily, že je pro ně reprezentace prioritou. Takže po prvním tréninku už věděla většina z nás, že pojede.

V přípravě jste se utkaly s Turkyněmi a dvakrát prohrály. Co vám zápasy napověděly?
Myslím, že bylo dobré sehrát tato dvě utkání. Především kvůli pocitu zápasu, i když se na tréninku dělají herní cvičení i na body, není to stejné jako v zápasu. Sice jsme v obou utkáních prohrály, ale v každém šlo najít pozitivní věci. Především po druhém duelu, který jsme prohrály až v tiebreaku, nás trenér chválil.

Jaká se na Kladně vytvořila parta?
Se všema holkama jsme se už na soustředěních potkaly, takže parta byla skvělá. Po delší době jsme se zase rády viděly. Náš tým hodně omladil a myslím, že se tak ještě stmelil.

Cítily jste šanci poprat se o postup na světový šampionát do Itálie?
Do Bulharska jsme samozřejmě odjížděly s tím, že budeme bojovat o postup. Papírově byla naše skupina nejtěžší, a proto si velmi ceníme jednoznačných vítězství nad Běloruskem i Slovenskem. Porazit Bulharky na jejich půdě je však těžký úkol pro každý tým.

Jak na vás organizačně zapůsobila bulharská kvalifikace?
Největším plusem této akce bylo umístění hotelu, který byl součástí haly. Takže jsme na hřiště chodily rovnou v teniskách. Co se týče organizace, tak jsme si nemohly na nic stěžovat. Ale bohužel návštěvnost, kromě sobotního utkání s domácími, nebyla velká. Takže byl velký rozdíl hrát v pátek úplně v tichu a v sobotu v hluku, kdy není slyšet ani vlastní slovo. Jen to jídlo bylo, no zkrátka bulharské. (směje se)

K prvnímu duelu jste nastoupily proti Bělorusku. To byl asi dobrý soupeř na rozehrání?
Myslím, že Bělorusko není lehkým soupeřem. Důkladně jsme se na utkání připravily již na videu a podařilo se nám dodržet stanovenou taktiku. Přehrály jsme soupeřky ve všech činnostech.

Zvedla vám výhra sebevědomí před zápasem s domácími?
Výhra byla důležitá, a samozřejmě jsme za ní byly rády. I kvůli poměru 3:0. Ale věděly jsme, že druhý den nás čeká jiný tým, soupeř, kterého známe a vždy jsme s ním hrály těžká utkání.

Proč se nepodařilo ho porazit?
Asi rozhodla výhoda domácího prostředí. Přeci jen se v něm hraje vždy lépe. Bulharky měly podporu fanoušků, skvěle servírovaly a dokázaly nás ubránit.

Co si české hráčky říkaly po utkání? Věřily stále v postup z druhého místa?
Věděly jsme, že zápas se Slovenkami musíme vyhrát 3:0, pak teprve můžeme přemýšlet o postupu. Po prohře 0:3 s Bulharkami jsme ještě věřily, protože i v ostatních skupinách vyhrávaly favoritky vše 3:0.

Co vedlo k výhře nad Slovenkami?
Do zápasu jsme šly s tím, že potřebujeme vyhrát 3:0, vždyť ještě šlo o postup. Chtěly jsme si také spravit chuť po prohře a zakončit turnaj vítězstvím. Do střetnutí jsme nastoupily dobře a věřily jsme si. O koncovku prvního setu jsme musely bojovat, ale pak už jsme své soupeřky přehrály.

Jaké převažovaly pocity po utkání? Na jednu stranu přišla výhra, na druhou stranu vypadnutí.
Samozřejmě by nálada vypadala jinak, kdyby se postoupilo, ale i to patří ke sportu a bohužel nám zase nepřálo štěstí. Takže se potvrdilo pravidlo, že si vše musíme uhrát samy, protože ostatní nám nepomůžou.

Jak jste byla spokojena se svými výkony?
Byly to moje první zápasy v reprezentaci na postu libera. Byla to pro mě velká zkušenost. Utkání s Běloruskem a Slovenskem mi vyšla lépe, než to s Bulharskem. Vím, kde se můžu ještě zlepšovat.

Dařilo se na akci vašim dvěma kamarádkám z Olympu?
Holky se na hřiště bohužel moc nedostaly, ale myslím si, že všechna jejich střídání byla povedená.

Co řekl českému výběru po kvalifikaci kouč Parisi?
To, že je spokojený s naší prací a s přístupem k reprezentaci. Lituje ale, že nám o kousek utekl postup na mistrovství světa, které se koná právě v Itálii, ale rád by u české reprezentace zůstal.

Široká veřejnost zatím neví, zda bude pokračovat. Vědí to najisto české reprezentantky?
Bohužel, ani my to zatím nevíme. Jen doufáme, že jednání mezi svazem a Carlem dopadne pozitivně a domluví se na pokračování.

Přála byste si i vy, aby zůstal?
Ano. Myslím, že je pro nás velkým přínosem. Je všeobecně známo, že italští trenéři jsou špičkoví, mnoho jich působí u evropských reprezentací i klubových celků.

Jak moc jste se po návratu těšila na Uniqa extraligu?
Je to všechno nějak moc rychlé, ale teď se už těším.

Je dobře, že začínáte hned s největšími soupeřkami na stříbro?
Olomouc je každý rok velmi těžký soupeř, ale my už bychom si jednou rády sáhly na zlato.

Jak vzpomínáte na poslední vzájemný duel na Hané?
My už jsme tam hrály? Na to už jsem úplně zapomněla.

Přesto jistě znáte největší sílu Hanaček?
Oproti loňsku Olomouc posílila. Především na postu univerzální hráčky, kde je Jana Napolitano, výborně hraje také nahrávačka Tinklová.

Co je potřeba udělat, aby se neopakoval poslední výkon i výsledek z Hané?
Musíme více bojovat a nesložit se, když nesložíme míč na zem.

Váš tip na výsledek zápasu?
Netroufám si ho odhadovat, ale samozřejmě věřím v naše vítězství.