Plány mají smělé, ze současného formátu Davis Cupu by nezůstal kámen na kameni. Co ITF navrhuje? Soutěž by se už nehrála o čtyřech víkendech během celého roku a po celém světě, ale smrskla by se do jediného týdne a na jedno místo. Osmnáct týmů by se utkalo v rámci tzv. „Světového poháru“. Těžko si představit větší revoluci.

„Naším cílem je vytvořit velké finále sezony, které bude festivalem tenisu a zábavy a přivábí nejlepší tenisty světa,“ ohlásil Haggerty. Za novým formátem stojí kromě ITF investiční skupina Kosmos, kterou založil a řídí známý španělský fotbalista Gerard Piqué.

Kosmos slibuje, že do nového turnaje naláduje tři miliardy dolarů v průběhu 25 let. „To povede k novým investicím do nových generací hráčů,“ uvedl šéf ITF.

Je fakt, že aktuální podoba Davis Cupu je dlouhodobě kritizována. V sezoně zabírá moc času, přední tenisové hvězdy proto zápasy často vynechávají. Pověst soutěže trpí, stejně jako její obchodní potenciál.

NENIČTE KOUZLO DOMÁCÍCH ZÁPASŮ

Davis Cup ale zároveň má své podmanivé kouzlo. To spočívá především v domácím prostředí jeden tým hraje vždy před svými fanoušky. Publikum bývá mnohem bouřlivější než při běžných turnajích, atmosféra je unikátní. To by přenesením Davis Cupu kamsi na neutrální půdu zmizelo.

Není tedy divu, že návrh ITF sklidil ostrou kritiku. „Jsem první, kdo by souhlasil, že Davis Cup potřebuje reformovat. To ale neznamená ho zničit. Esencí tohoto stoletého klání je, že hrajete buď doma, nebo na půdě soupeře,“ řekl pro L‘Equipe francouzský tenista Nicolas Mahut, člen týmu loňských šampionů.

Stačí si vzpomenout na kouzelné zážitky, které v minulých letech přinesly zápasy Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka a spol. před českým publikem v Praze nebo Ostravě. Právě v tom je Davis Cup specifický.

„Když vnímáte názory tenistů, tak hledisko hrát doma je pro ně velice silné. Víc než vyšší startovné,“ řekl Miroslav Černošek, šéf agentury Česká sportovní, jež pořádá daviscupové a fedcupové mače.

Nad návrhem ITF se vznášejí i další otazníky. Kde by se hrálo? Haggerty tvrdí, že zájem projevila celá řada předních měst, a naznačil, že první ročník by se mohl uskutečnit v Asii.

Ve skutečnosti však výběr nebude moc široký. Hrát se bude zřejmě pod širým nebem, neboť vzhledem k vysokému počtu duelů bude potřeba mít k dispozici rozlehlý areál se spoustou kurtů. Záležet tak bude i na počasí a termín je určen na polovinu listopadu.

HLASOVAT SE BUDE V SRPNU

A plánovaný termín konání je další ošemetná věc. Budou elitní hráči chtít na úplném konci sezony, až po Turnaji mistrů, vandrovat kamsi na druhý konec světa a trávit další týden tenisem? „Prodlužovat už tak dlouhou sezonu je špatný nápad,“ upozornil slavný Američan Jim Courier, který jinak ideu změn podporuje.

ITF by revoluci ráda provedla co nejdříve, možná už od roku 2019. Změny ale musí nejprve schválit valná hromada, která se sejde v srpnu. Potřeba bude dvoutřetinová většina hlasů.

„Myslím si, že návrh neprojde,“ řekl Černošek. Jiná věc je, že ITF do budoucna uvažuje i o změně hlasovacích pravidel. Zatím platí, že každá země má jeden hlas, takže dejme tomu Nigérie má stejnou váhu jako USA.

Změny jsou ve vzduchu. Nepřinesou ale víc škody?