Výsledky sparťanského turnaje Elitní sérieZákladní skupiny: Sparta – Říčany 41:0, Vyškov – Říčany 45:0, Vyškov – Sparta 12:35, Petrovice – Havířov 40:0, Dragon – Havířov 43:0, Dragon – Petrovice 7:28.
O umístění: Havířov – Říčany 14:24, Dragon – Vyškov 19:21, Petrovice – Sparta 5:31.

 „Holky se Sparty asi trochu bojí. Celý turnaj z nich čiší jistota, která se před finále někam ztratí. Pokud chtějí uspět, musí být přímočařejší, ne alibisticky odevzdávat míče do stran," vysvětloval zaskakující kouč Petrovic Eduard Krützner, který našel pro vítězný tým pouze slova chvály:

 „Sparta má velmi dobře vymyšlený systém, který léty zdokonaluje. Má dva jasné lídry Kláru Hladilovou a Věru Samkovou, které si ostatní dirigují," všiml si. Pak ale našel naději i pro svůj celek.

 „S každým se dá hrát. Ve finále holky položily chytrou první pětku. Poté ale dvakrát zaváhaly. Jednu chybu vidím ve špatném pochopení pravidel a druhou technickou. Kdyby Sparta rychle nevyrovnala, znervózněla by a měla by problémy," doplnil Krützner.

Trenér vítězek Zdeněk Albrecht mohl být spokojený, jeho tým plní všechna jeho přání.

 „Chceme, aby se ostatní báli už jenom, když zaslechnou slovo Sparta," objasnil, poté přidal svůj názor na vývoj finále.

 „Proti Petrovicím jsem holkám věřil. Viděl jsem, že jsou maličko nervózní, což je vždy dobré," přidal zajímavý postřeh a už si mnul ruce při pojmenovávání hlavních důvodů 'rudého koncertu'.

 „Kdo nastoupil, hrál přesně, jak jsem chtěl. Pressoval vysoko na půlce soupeřek," těšilo Albrechta, jenž doplnil:

 „Jedeme nyní na vítězné vlně, ztrácíme pouze jediný bod. Plány jsou jasné. Po příštím turnaji bychom byli rádi v čele soutěže."

Pořadí Elitní série

1. RK Petrovice 66 bodů
2. RC Sparta Praha 65
3. RC Dragon Brno 47
4. JIMI RC Vyškov 44
5. RC Mountfield Říčany 32
6. RC Havířov 18

Hladilová: Máme vyrovnané týmy. Stačí málo a může se finále otočit

KLÁRA HLADILOVÁ.Co nikdy nesmíte udělat, pokud chcete dobře vycházet se sparťanskou kapitánkou Klárou Hladilovou? Pochválit ji. To si už podruhé 'dovolil' její kouč Zdeněk Albrecht a vždycky slízl vyčítavé pohledy. „Dobře hrály všechny holky, nejlepší ale byla opět Klára Hladilová," řekl lodivod. „Ach, ten trenér," reagovala Klára. „K ostatním je to strašně nespravedlivé. Hrajeme spolu, trénujeme a já dobře vidím, že pokroky udělaly všechny moje spoluhráčky."

Kláro, Sparta se zdá být ve veliké pohodě. Souhlasíte?
Přesně tak. V týmu máme zkušené hráčky, daří se nám, všechny důvody pro to být v pohodě.

Probíhala příprava na domácí turnaj precizněji než obvykle?
Po turnaji v Brně jsme měly několik hráček zraněných. Pauza ale byla poměrně dlouhá, aby se daly všechny dohromady. Navíc jsme mezi sebe povolaly i holky z Prague's Cats a všechno bylo fajn.

První zápas jste odehrály s Říčany a nezaváhaly. Jak se vám jevily soupeřky?
Říčany nehrají špatně, zatím ale jde spíše o tým na rozehrání. V takový moment se ukáže, jak je dobré, že za nás mohou nastoupit holky z Prague's Cats. Základní sestava se šetří na rozhodující utkání.

Cesta do finále vedla přes Vyškov. V čem jste byly lepší?
Hrajeme kolektivněji. Dokázaly jsme Vyškov dostat pod stálý tlak. Díky němu se nedokázaly prosadit jeho výrazné individuality, což rozhodlo.

Okukovaly jste své finálové soupeřky z Petrovic?
Viděly jsme je. Proti Brnu ale nenastoupila jejich klíčová hráčka Eva Korniová. Takže byla naše studie polovičatá.

Finále bylo dle výsledku jednoznačné. Šlo o jednoduchou výhru?
Ani v nejmenším. Finále bylo hlavně fyzicky náročné. O všem rozhodl konec první půle, kdy jsme položily dvě pětky za sebou a soupeřky psychicky odešly.

Mohou vám Petrovice stále konkurovat?
Máme vyrovnané týmy. Stačí málo a může se finále otočit. Nesmíme zapomínat ani na Dragon Brno, který má výbornou sestavu.

Trenér pochválil vás. Koho ocení kapitánka?
Celý náš roj, měly jsme hezké mlýny. Pochválím i duo Hlaváčová, Šimánková.

Říčany se zabydlují mezi elitou

ŽENY tradičního oddílu RC Mountfield Říčany.Už půl roku čeří vody Elitní série ženský ragbyový tým Říčan. Na podzim se dokázal zachránit mezi smetánkou, když za sebou nechal tradiční účastníky nejvyšší soutěže Prague's Cats a Přelouč. Po dvou jarních turnajích si pro změnu vybudoval čtrnáctibodový náskok na Havířov a jeho záchrana se zdá být jistá.

 „Začátky mezi nejlepšími nebyly snadné," přiznává mlýnová spojka Říčan Martina Nejezchlebová.

 „Elitní sérii hrají holky, které mají na rozdíl od nás hodně zkušeností, byly s ragby ve světě, jsou to reprezentantky," vypočítává rozdíly mezi soutěžemi dvaatřicetiletá žena, která v záchranu přesto věřila.

 „Respekt ze soupeřek jsme měly. Chuť něco dokázat, být součástí elitní šestky, ale byla silnější," říká Martina, pak se zamyslí nad příčinami říčanských úspěchů.

 „Máme výborného trenéra, dobrou partu a veliké odhodlání," shrne podstatné.

Budou ovšem jmenované aspekty stačit k záchraně?

 „Havířov nám pomohl neúčastí na prvním turnaji a kontumacemi s ní spojenými. Stát se ale může ledacos. I my myslíme výš. Vyškov je od nás dvanáct bodů," směje se.

Víkendové akce kráskám nepřály

JANA JAROŠOVÁ.ZUZANA MALÁ.Čím pěknější, tím lákavější. Přitahují ale Ragbyové krásky Deníku 2014 pouze pohledy lačných mužů? Víkendové turnaje Elitní série i 1. ligy ukázaly, že ne.

 „Protihráčka mě složila. Upadla jsem na bok a ona celou svou vahou dopadla na mou kyčel," popisuje vítězka ankety o nejhezčí ragbistku Jana Jarošová, kterou zranění kyčle připravilo o závěr finále 1. ligy s Tatrou.

 „Chtěla jsem dohrát, strašně mě ale kyčel bolela a byla jsem ráda, že mě odnesli. Důležité je, že jsem už v pořádku a příště nastoupím," dodává s úlevou Přeloučanka.

Druhá v anketě skončila Zuzana Malá, závažností zranění ale svou kolegyni trumfla.

 „Samotný střet si ani nepamatuji, mám takovou minutku zatmění," líčí opora Petrovic, která z hřiště zamířila do nemocnice, kde ji lékaři sdělili, že utrpěla otřes mozku.

 „Jsem prostě praštěná. Tedy nic nového," směje se Malá, na kterou čekají dva týdny rekonvalescence.

 „Akorát mohu odjet na turnaj do Havířova. Kája Filsáková, co mě v zápalu boje srazila, už mi slíbila dva panáky jako bolestné," doplňuje bez známky výčitek.

Tatrovačky zvítězily i podruhé. Přelouč ale vzdorovala

Šest zápasů jarní série 1. ligy mají za sebou ragbistky Tatry Smíchov. Z nich ani jednou neodcházely ze hřiště se svěšenými hlavami. Zatímco ale v Sedlčanech vítězily suverénně, v Petrovicích o výsledky bojovaly do posledních chvil, když jak tamní béčko v základní části, tak Přelouč ve finále porazily rozdílem jediného kopu 19:17.

Ještěže se mohl kouč Král opřít o tradiční opory, například o pilíř Kristýnu Nechybovou. „Být pilířem v ragby neznamená být základním kamenem. Tak funguje stavba. Náš sport stojí na každé hráčce. Jen různé typy složí dohromady kvalitní tým," vysvětlovala s úsměvem pětadvacetiletá tmavovláska.

Výsledky petrovického turnaje 1. ligyZákladní skupiny: Tatra – Plzeň 36:12, Petrovice B – Plzeň 29:10, Petrovice B – Tatra 17:19, Prague's Cats – Sedlčany 37:7, Přelouč – Sedlčany 36:0, Přelouč – Prague's Cats 19:10.
O umístění: Plzeň – Sedlčany 12:10, Petrovice B – Prague's Cats 22:10, Tatra – Přelouč 19:17

Kristýno, po výsledcích na prvním turnaji vám už nikdo roli favoritek neodpáře.
Bohužel, tlak si uvědomujeme. Vidět je už na těsném výsledku finále. Ještěže máme skvělého trenéra, který dovede pracovat s naší psychikou, správně nás motivovat, poradit v těžkých chvílích.

Pojďme se projít akcí krok po kroku. První zápas přinesl Tatře výhru nad Plzní 36:12. Jak se rodila?
Pro moje spoluhráčky šlo o zápas na rozehrání, pro mě pomalu o konec. Ťukly jsme se hlavami s jednou protivnicí a já musela odstoupit. Nevím proč, Plzeň ale tentokrát nebyla v dobrém rozpoložení. Čekaly jsme od ní více, mělo jít o daleko těžší zápas.

KRISTÝNA NECHYBOVÁ se prodírá obranou Plzně.S petrovickým béčkem jste zvítězily 19:17. Proč tak malým rozdílem?
Moc nám nepomohl los. Mezi zápasy jsme měly velikou prodlevu. Jsme holky, rozkecaly jsme se, nesoustředily. Stály jsme, nešly dopředu, koledovaly si o problém.

První půli finále jste odehrály famózně. Co stálo za vedením 19:5?
Po nepovedeném zápase nás trenér nabádal, ať do finále vlítneme, jsme agresivní na balonu, rozšiřujeme hru, máme rychlé, přesné přihrávky a zbytečně se nepereme. Plnily jsme pokyny a vybojovaly si náskok. Poté nám ale docházely síly.

Síly? Hovoří se o vás jako o nejtrénovanějším týmu soutěže.
O co víc trénujeme, o to agresivnějším stylem hrajeme. Musíme ještě více makat, abychom si ho mohly dovolit.

Jak vám bylo, když Přelouč dotahovala?
Hrozně, podobné okamžiky nemám ráda. Je ale potřeba je zvládat. Nervy! Výhru jsme ale ubojovaly.

Druhé vítězství. Cítíte konkurenci?
Ano, Přelouč se na prvním turnaji nedostala ani do finále a teď ho mohla vyhrát. Holky hrají krásně, jsou menší, ale o to rychlejší. Petrovice byly také dobré, porazit mohou kohokoliv.

Pořadí 1. ligy

1. RC Tatra Smíchov 18 bodů
2. RC Přelouč 13
3. Prague's Cats 11
4. RK Petrovice B 10
5. RC Plzeň 6
6. RC Sedlčany 2