VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ragbyové okénko: Sparta přejela nevýraznou Slavii

Praha /ROZHOVORY, STATISTIKY/ – Do pěkně nepříjemné situace se po 8. kole Komerční banka extraligy dostali ragbisté pražské Slavie. Nejenže po porážce 8:31 od Sparty museli přepustit svému soupeři putovní trofej zvanou Kostel, ale navíc vypadli z nejlepší čtyřky zaručující play-off, do které se naopak prodrali rudí, kteří díky pěti položeným pětkám získali na svého největšího rivala už pětibodový náskok.

26.3.2014
SDÍLEJ:

NEŠLO TO! Ragbisté Slavie se proti dobře zformované obraně Sparty neprosadili. Foto: Jiří Růžička

A tak se nikdo nemohl divit, že byl kouč červenobílých Milan Buryánek po střetnutí mírně řečeno roztrpčený.

 „Takhle jsem si svou premiéru na lavičce Slavie rozhodně nepředstavoval a svoje svěřence za výkon v derby jistě nepochválím. Sparta byla lepší, my vyráběli chybu za chybou a zaslouženě prohráli," rozčiloval se zkušený lodivod, který následně vypíchl hlavní rozdíly mezi oběma celky.

 „Sparta byla lepší v roji a měla kvalitnější mlýny. Dá se říci, že celou organizaci mezi mlýnovou, útokovou spojkou a třetí řadou," hlesl.

To hrající trenér Sparty Antonín Brabec mohl svůj tým pochválit.

 „Do Edenu jsme jeli s tím, že chceme Slavii vrátit porážku z prvního letošního utkání. Proto jsme hráče nabádali ke zdravé agresivitě a ke hladu po vítězství," líčil kormidelník rudých.

 „Bylo vidět, že naši největší tahouni jsou ve formě. Ostatní se k nim přidali, což byla naše výhoda. Slavia byla naopak oslabena, což bylo na jejím výkonu znát. Největší rozdíl byl na mlýnové spojce, kterou měli slávisté po odchodu Milana Jirmana do Anglie vlastně jen zalepenou. Zatímco u nás na ní zářil Vakhtang Paloidze," dodal.

Veselý: Na prohru teď nesmíme myslet. Je to jen začátek

VÁCLAV VESELÝ.Označení sešívaní se v derby více než obvykle hodilo pro ragbisty Slavie. Zraněními a odchody sužovaný celek musel po osmdesáti minutách uznat, že na  konsolidovanou Spartu jednoduše nestačil. Ve stejném duchu hovořil i 39letý Václav Veselý, který nastoupil na pozici útokové spojky.

Václave, je správné, aby 39letý ragbista hrál v extralize na tolik exponovaném postu útokové spojky?
V tom problém nevidím. Hrát na útokové spojce je jen maličko o větší zodpovědnosti. U nás ale už pomalu nikdo jiný, kdo by tam mohl nastoupit, není. Hrával jsem tam dlouho, pak se přesunul na zadáka a teď se vrátil. Někdo tuto pozici zaštítit musel.

Dostal jste se i k zahrávání trestného kopu. Ten ale neskončil dle vašich představ.
Neskončil. Byli jsme domluveni, kdo půjde kopat. Oba dva kluci se na to ale vybodli, a tak jsem řekl, že to kopnu. Prostě se mi to nepovedlo, nedá se svítit. Soupeři taky nekopli dva trestňáky, to nám zápas neprohrálo.

Z pozice svých zkušeností můžete jistě říci něco o výkonu týmu. Asi ho nebudete chválit?
Chválit, nechválit, co říct? Jde o první jarní kolo. My jsme věděli, že Sparta posílila. Tušili jsme, co bude hrát. Jeden kluk nám ale dal deset bodů. Trenér nám říkal, že budou mít moc dobrou třetí řadu, chvilku jsme ji drželi, ale tomu jejich tlaku, tahu dopředu jsme nedokázali vzdorovat. Ani Sparta ale nehrála bezchybně. Kdykoliv jsme získali balon a udělali rychlou akci, měla problémy.

Kam se podělo větší nasazení? Bojovnost byla na straně Sparty.
Soupeři měli lepší vstup do zápasu, byli dravější při skládkách. To jsme si řekli o poločase. Pak se to trochu srovnalo a na konci  jsme byli lepší, to už Sparta fyzicky odpadla. Je škoda, že jsme v té době lépe nevyužili naši zvýšenou agresivitu. Všechno mohlo vypadat úplně jinak.

Co teď udělat s týmem, aby se dal dohromady?
To je těžká otázka. Je pravda, že se nám play-off vzdálilo. Chtěli jsme dneska brát bonusové body za položené pětky, což se nám nepovedlo. Nesmíme na to myslet. Je to začátek. Hodnotit si budeme všechno až tak po třech jarních kolech. Jedno vím ale jistě, musíme zvednout morálku. Chodit více na tréninky. Jsme amatéři. Když se hodně trénuje, výsledky se vždycky dostaví.

Mohl by pomoci zraněný Chalupa? Vzhlížíte k jeho návratu?
Samozřejmě je Vítek náš klíčový hráč. On je tahoun. Nemůžeme se ale vymlouvat na to, že nehraje. Odpovědnost musí převzít mladí.

Hruška: Slíbili jsme si, že na jaře získáme všechny poháry

VOJTĚCH HRUŠKA.Několik výrazných momentů se dalo vysledovat na straně Sparty v duelu se Slavií. Ať už šlo o dvě pětky vazače Loutockého, nebo o kreativitu mlýnové spojky Paloidzeho. Pětka pravého rváčka Vojtěcha Hrušky, která posunula krátce po poločase rudé do vedení 19:8 a definitivně zlomila odpor červenobílých, taky stála za zaznamenání.

 „Vojta je výborný hráč," promluvil na adresu svého svěřence kouč Sparty Antonín Brabec. „Troufnu si  říci, že je to nejlepší obránce celé extraligy. Jeho skládky jsou nadprůměrné a  dokáží posunout mužstvo k lepšímu výkonu. To bylo vidět na podzim, kdy nehrál a my jsme ho nedokázali nahradit."

Vojtěchu, do zápasu vstoupila Sparta hladověji. Souhlasíte?
Ano, celou zimu jsme poctivě trénovali, veškerou přípravu absolvoval prakticky celý kádr a já jsem rád, že se to teď vyplatilo.

Z čeho pramenil váš nápor?
Chtěli jsme hrát. Od začátku jsme po hřišti lítali a ragby nás jednoduše bavilo.

Slavia na konci první půle snížila. Nebál jste se v té chvíli, že se může opakovat výsledek z podzimu, kdy vám červenobílí posledním útokem vzali triumf?
V duchu si to řekl asi každý z nás. Nahlas se ale neodvážil. Zvedli jsme se a druhou půli ovládli.

V úvodu druhého poločasu přišla i vaše pětka. Jak k ní došlo?
Velice jednoduše. Dostal jsem ideální balon a jenom upadl do pětkoviště. Všechno to zařídil Vata ( Vakhtang Paloidze), který prošel přes obranu Slavie a já byl jenom ve správný čas na správném místě, dokázal míč chytit a upadnout. (směje se)

Na mlýnové spojce vězel rozdíl mezi oběma soupeři.
Určitě. Vata je nejlepší mlýnovka u nás. Právě jeho výkon je pro nás klíčový.

Na podzim vám v závěru utkání často docházela fyzička, jak to bylo tentokrát?
V tomto zápase na konci odpadla spíše Slavia. Posledních dvacet minut už bylo pouze v naší režii. Jen párkrát zahrozili, ale jinak jsme hře jasně dominovali. Za celé utkání nás pořádně zatlačila na pět minut, proto jsme zaslouženě vyhráli.

Jak moc je pro Spartu důležité, že má konečně v držení Kostel?
To je pro nás obrovská vzpruha. Slíbili jsme si teď, že na  jaře získáme všechny poháry.

Bude výhra v derby odrazovým můstkem do play-off?
O tom nepochybuji. Slavia je nyní hodně oslabená a Vyškov také ztratil. Musíme toho využít.

RC Slavia Praha – RC Sparta Praha 8:31 (8:12)

Body: Fischer 5, Jirman 3  –  Loutocký 10, Vokrouhlík 6, Děd 5, Sulamanidze 5, Hruška 5.

Ostatní výsledky 8. kola: RC Brno Bystrc – RC Tatra Smíchov 0:42 (0:22), RC Vyškov – RC Praga Praha 12:38 (7:24), RC Říčany – RC Dragon Brno 36:22 (22:12).

1. RC Praga Praha 8 6 1 1 +136 30
2. RC Říčany 8 6 0 2 +62 29
3. RC Tatra Smíchov 8 5 1 2 +123 28
4. RC Sparta Praha 8 5 0 3 +134 25
5. RC Slavia Praha  8 4 0 4 –18 20
6. JIMI RC Vyškov 8 4 0 4 –2 19
7. RC Brno Bystrc  8 1 0 7 –249 6
8. RC Dragon Brno 8 0 0 8 –186 1

Program 9. kola – 29. března: Sparta – Říčany (13:00), Praga – Tatra (14:00), Slavia  – Bystrc (14:00), Dragon  – Vyškov (15:00).

VyDra přehrála Spatru, Pepřeslav slabé Plzečany

VYDRA (V ZELENÉM) spatranky k ničemu nepustila.Podle očekávání  dopadlo čtvrté kolo nejvyšší soutěže ragbistek nastupujících v poli o patnácti hráčkách. Vedoucí VyDra uspěla (19:0) i na Podvinném mlýnu, kde hostí  své soupeřky Spatra. Druhá Pepřeslav posléze deklasovala Plzečany 99:0.

 „Zápas rozhodlo naše větší odhodlání. Na začátku prvního poločasu se nám podařilo položit tři pětky a odskočit na 19:0. Dělaly jsme sice mnoho chyb, Spatra ale ještě víc," usmívala se mlýnové spojka VyDry Kamila Rousová.

To tříčtvrtce Spatry, Šárce Šimánková, do skoku nebylo.

 „Jsme nesehrané, trénujeme společně jen čtrnáct dnů. V obraně jsme tak měly pěkné mezery, kterými hravě probíhaly útočnice VyDry. Ta měla velmi silný roj, který jsme nedokázaly překonat. Možná i proto, že nám v důležitých fázích vypadávaly při přihrávkách balony," litovala.

S velikou vzpruhou šla Pepřeslav  do zápasu s Plzečany. Po devíti měsících se totiž vrátila na hřiště Barbora Bendová.

 „Z utkání jsem měla respekt. Největší podporou pro mě byly holky, které mě dokonce dosadily do role kapitánky. Jsme zkušenější než soupeřky. V důležitých momentech jsme dokázaly zachovat klidnou hlavu," vysvětlila útoková spojka vítězek, se kterou souhlasil rváček Plzečan Kateřina Nováková.

 „O všem rozhodla naše menší zkušenost. Jsem ale ráda, že jsme bojovaly a soupeřkám výhru jen nedarovaly."

Spatra – VyDra 0:19 (0:19)

Body: Korniová 5, Dohnalová 5, Vrbacká 5, Čuprová 4.

Pepřeslav – Plzečany 99:0 (47:0)

Body: Bendová 24, Svobodová 20, Krütznerová 15, Steppanová 5, Kottková 5, Morávková 5, Světlíková 5, Sládková 5, Damborová 5, Blažková 5, Radochová 5.

Ženská extraliga

1. VyDra 4 4 0 0 +158 16
2. Pepřeslav 4 2 0 2 +68 10
3. Spatra 3 1 0 2 –2 6
4. Plzečany 3 0 0 3 –224 3

Petrovice mají nového prezidenta, fotbalistu Pešíra

TOMÁŠ PEŠÍR.Byli jsme ho zvyklí vídat na fotbalovém trávníku v dresech Slavie, Blšan, Mostu, ale také tureckého Kayserisporu nebo skotského Livingstonu. Nyní už bývalého  českého reprezentanta do 21 let Tomáše Pešíra nalezneme v manažerském obleku prezidenta ragbyového klubu Petrovice.

Jak se dostane vrcholový fotbalista k ragby?
Snadno, ragby bylo pro mě vždycky sportem číslo jedna. Začínal jsem na něm, můj táta ho hrál za Spartu. Nyní se spojil s Petrovicemi, kde je zase celý život brácha. Proto mám i já ke klubu veliký vztah a mám v něm plno přátel.

Jak jste se stal prezidentem?
V klubu  nastala chuť po změně. Vytvořil se nový výkonný výbor, který oslovil mě, abych vzal funkci prezidenta. Nejspíš z toho důvodu, že mám čas chodit na schůzky, ať už na Magistrát, městské úřady… Mám za sebou určitou fotbalovou kariéru, někteří lidé mě poznávají, což by nám mohlo otevřít další dveře.

Fotbal funguje, ragby je ryze amatérské. Nebojíte se toho?
Srovnávat u nás fotbal a ragby by  asi nebylo šťastné. Co jsem do toho nakoukl, tak jsem pochopil, že pokud chceme, aby fungovaly kluby, tak musí začít fungovat Česká rugbyová unie. Nejsem přesvědčený o tom, že tomu tak je. Dokud se její činnost nezlepší a nebude alespoň poloprofesionální, nikam se nepohneme.

V Petrovicích jste převzal tři složky. Zaprvé mužskou, která hraje až druhou nejvyšší soutěž a je takovou farmou Sparty. Vyhovuje vám tento stav?
Každý by chtěl hrát extraligu. Když se na to ale dívám střízlivýma očima, tak vidím, že nám momentálně spolupráce se Spartou vyhovuje. Do budoucna bychom se do extraligy ale rádi podívali.

Výkladní skříní Petrovic jsou ženy, mnohonásobné mistryně republiky. Souhlasíte?
Jednoznačně. První, co jsem po zvolení řekl, je to, že holky musíme podporovat. První věc, co chceme řešit je to, udržet dva týmy v extralize. Byla by škoda, aby některé z nich prchly třeba pod Pragu, nebo kamkoliv jinam.

Všechno začíná od mládeže. V jakém stavu jste jí našel a co pro ni hodláte dělat?
Mládeží jsem byl mile překvapen. Minulý týden jsem si obešel tréninky, a co se týče těch nejmenších, tak jich máme dost. Problém je v kategoriích kadetských a juniorských, tam nás tlačí bota.

Jaké hlavní úkoly na vás kladou první týdny vaší funkce?
Chceme vyřešit problém holek, zvelebit prostředí a poskytnout všem hráčům vybavení. Ať se cítí alespoň na trénincích jako profíci.

Autor: David Nejedlý

26.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení