Praga na podzim31. 8. doma Mariánské Hory
6. 9. doma Sparta
13. 9. venku Slavia
20. 9. doma Říčany
27. 9. venku Tatra Smíchov
11. 10. doma Vyškov
18. 10. venku Dragon Brno
Výhoz domácích duelů je stanoven na 14 hodin.

 „Bude to těžký zápas, celek Mariánských Hor bych za nováčka vlastně ani nepovažoval. Posílením o havířovské hráče se z něho stal takový nepsaný výběr Slezska, čili plnohodnotný člen extraligy. Nemůžeme ho ani podcenit ani si hrát na to, že jsme mistři. Pokud by se tak stalo, může nás překvapit," vysvětluje kapitán Pragy Petr Čížek, který věří, že k ničemu podobnému nedojde a mistři vstoupí do ročníku tou správnou nohou. Opravňuje ho k tomu například velmi tvrdá příprava.

 „S ní jsem moc spokojený. Jednak byla kvalitní a hlavně na tréninky chodilo až nečekaně velké množství hráčů," usmívá se útoková spojka při vzpomínce na tréninky, které absolvovala vždy ve společnosti přibližně třiceti ragbistů.

 „Je dobře, že je na nás stále patrný hlad do hry. Žádná ztráta motivace po zisku titulu nepřišla. Doufám, že nás dlouho mine a naopak najdeme nadšení pro ještě daleko těžší úkol, tedy pro obhajobu," vytyčuje nejvyšší cíle, které ale bude mít více klubů.

 „Vedle nás řadím mezi favority extraligy loňské finalisty ze Sparty. Vystrkovat růžky budou jistě také předloňští mistři Tatra Smíchov, pokud tedy nebudou mít opět tolik zraněných. Překvapit může Vyškov, kterému zatím chybělo cosi, co bych nazval hráčskou dospělostí. Ta se ale každým odehraným utkáním zvyšuje," vypočítává možný okruh adeptů na titul Čížek, kterému se příliš nechce označit ty, na které by měl zbýt onen černý sestupový Petr.

 „To si netroufnu říci. Extraliga bude opět hodně vyrovnaná. Do jejího silného středu by měly patřit Říčany a Slavia. Brno má také svou kvalitu, akorát mu chybí stálý trenér. No a o Mariánských Horách už jsem hovořil v úvodu," dodává.

Největší posilou je reprezentant Šroubek

ZBYNĚK ŠROUBEK. Nebývá zvykem, aby v tuzemsku docházelo k přestupovým rošádám. Ba co víc, aby se přesunul mezi týmy z hlavního města reprezentant. 36letý hráč první řady Zbyněk Šroubek se ale pro tento krok rozhodl a zamířil z Edenu mezi úřadující mistry.

OdešliJiří Frank (Wales)
Giorgi Iakobidze (Francie)
Václav Zelenka (konec kariéry)
Marek Louda (konec v A týmu)
PřišliZbyněk Šroubek (Slavia), do kádru A týmu se posunulo jedenáct juniorů

 „Ve Slavii už jsem byl delší dobu a cítil jsem, že mi klesá výkonnost. Věděl jsem, že potřebuji změnu. Reprezentuji Českou republiku, tak jsem se chtěl udržet v co nejlepší formě," vysvětluje svou motivaci zkušený hráč, jenž u Rokytky okamžitě pookřál.

 „Hlavní problém byl v tom, že do Edenu chodilo na tréninky méně a méně kluků. To tady je nás na hřišti třicet. Všechno pak vypadá docela jinak," pokračuje borec, pak popíše svou cestu na Pragu.

 „Nejdříve jsem zavolal trenérovi Eduardu Krütznerovi a nabídl mu své služby. Když jsem zjistil, že má zájem, tak jsem zašel za prezidentem Slavie Petrem Ryvolou a za trenérem. Oba mě podpořili a dali mi tak možnost, abych si zkusil něco nového," děkuje na dálku ragbista, jehož očekávání jsou vysoká.

 „Chci si tu zahrát hlavně dobré ragby. Pokud možno se pak herně ještě trochu zlepšit," řekne bez mrknutí oka šestatřicátník.

 „Zlepšit se dá v každém věku. Přestup sám o sobě znamená impuls. Makáte kvůli novým spoluhráčům, proto, abyste se vyrovnal mladým," nemůže si vynachválit Zbyněk Šroubek, který na závěr přidá klubové cíle pro sezonu 2014/15:

 „Nepochybuji o tom, že Praga bude opět bojovat o titul, minimálně o finále. Jsou zde výborní hráči, vládne skvělá atmosféra. Co víc si přát. Samozřejmě se zlepšují také naši konkurenti. Já jsem ale přesvědčený o tom, že se nám obhajoba podaří."

Krützner: Kluci jsou mistry. Proto jsem jim v přípravě přidal

HLAVNÍ TRENÉR PRAGY Eduard Krützner. Dvanáct let trvalo, než hráči nejúspěšnějšího českého ragbyového celku RC Praga získali další mistrovský titul, v pořadí šestnáctý. Zasloužil se o to trenér Eduard Krützner, který nyní touží po jediném, obhajobě.

Trenére, po loňsku asi zavládla na Pragovce spokojenost?
Samozřejmě. Rok předtím jsme byli maličký kousíček od titulu, když jsme prohráli až v prodloužení. Proto jsme prahli po odvetě a ta vyšla.

Neměl jste obavy, že u vás nastane to, co loni na Tatře, kterou zachvátilo sebeuspokojení, nebo z podstatných změn v kádru?
Nejsme vůbec proti tomu, aby hráči odcházeli do světa. Tam odešel Jirka Frank, který se vydal hledat své štěstí do Walesu. Ani sebeuspokojení jsem se nebál. Dobře vím, že přichází hodně mladých hráčů z juniorky. Ti ovzduší vždycky okysličí. To, že bude ale na tréninky chodit třicet a více hráčů, jsem ale nečekal.

Jak jste koncipoval přípravu?
Hráčům jsem dal cirka měsíční volno. Protože jsme mistři, tak jsem se rozhodl klukům přidat. Trénujeme tři dny v týdnu. K našemu týmu se přidal bývalý skvělý běžec Jirka Mužík, který s hráči hodně zapracoval na kondici. Ragbyové prvky se zařadily až ke konci. Jediné zápasy, které jsme absolvovali, byly pohárové.

Zaměřili jste se na atletickou část. Ta vašemu týmu chyběla?
Ne, díky tvrdé zimní přípravě s Jirkou Mužíkem jsme loni vyhráli extraligu.

Jak jste byli spokojeni se svým účinkováním v Českém poháru?
Přestože jsme nevyhráli naši pražskou skupinu, tak jsem spokojený byl. Důležité bylo, že jsme byli týmem, který na turnaje jezdil s největším počtem hráčů. Na tom prvním jich bylo dvacet šest a na tom druhém devatenáct. Mohl jsem si tak vyzkoušet všechny kandidáty na dres áčka. Dá se tedy říci, že jsme trochu obětovali výsledek na vrub hledání ideální sestavy.

Pojďme ke změnám v kádru. Jak moc vám bude scházet Jiří Frank?
Na jeho post ve třetí řadě máme minimálně tři velmi kvalitní hráče, i když typově rozdílné. Jirka je veliký, důrazný ragbista. Na jeho post ale může naskočit Michal Kulhánek, Sebastián Náse nebo Honza Jung. Což jsou hráči rychlí a výbušní. Problém v roji tak nenastane.

Přichází Zbyněk Šroubek. Proč jste o něj stál?
Zbyněk je prototyp pravého pilíře. Má obrovské zkušenosti, jde o dlouholetého reprezentanta. Jeho další výhodou je také to, že je sehraný z českého nároďáku s Bobem Vovsem a Tomášem Holovským. Není tak potřeba, aby se dlouho hledali a já věřím, že si budou rozumět.

Do kádru jste zařadil jedenáct juniorů. Na koho byste chtěl upozornit?
Asi nejvíce se už loni prosadil do základní sestavy Jakub Žalud, který nastupuje na zadákovi. Chtěl bych upozornit také na křídlo Davida Nováka. Brzy podle mě naskočí do sestavy rváček Martin Charvát.

Nemůžeme skončit jinak než plány do sezony.
Mistři si nemohou klást jiné cíle než obhajobu. Moc rádi přivítáme všechny fanoušky na našem stadionu, na kterém je dobrá atmosféra během utkání, ale také po nich. (směje se)