Minulou sobotu bylo jasno. Dvě semifinále, dva vítězové. Tatra Smíchov si poradila (34:6) s Říčany a Sparta s Vyškovem (52:10). Na Podvinném Mlýně probíhaly horečné přípravy, aby souboj o zlato proběhl důstojně.

Ve středu odpoledne se přestalo pulírovat, otevřely se knihovny a z nich se vyndala pravidla. Zástupci Tatry totiž prostudovali semifinálové zápisy a v tom ze Sparty našli nesrovnalost.

Jedenáct minut před koncem duelu s Vyškovem, za stavu 47:10 pro rudé, totiž vběhl na hřiště Joseph Saldana. Učitel angličtiny s americkým pasem odehrál v základní části extraligy za tým jen dva poločasy, nikoli čtyři, jak nařizují předpisy. Ze Smíchova tak na Strahov letěla námitka. Tu Sportovně technická komise (STK) projednala a duel kontumovala. Finále bude, ale na Tatře, a pod nápisem hosté bude napsáno: Vyškov.

To se pochopitelně nelíbilo sparťanům. Ve čtvrtek se odvolali k vyšší instanci, která případ vrátila k dalšímu došetření. Čím argumentovali? Nechápali, že nebyli k jednání STK přizváni. Pravidlo označili za nejasné. Hlavně: Joseph Saldana není drahá zahraniční posila pro play-off (kvůli kterým omezení vzniklo), nýbrž ragbyový srdcař, jenž nastupuje za béčko Sparty už rok do Poháru Nadějí. A v součtu obou soutěží podmínku hravě splnil.

V pátek dopoledne přišlo ragby o televizní přenos a odpoledne STK finále odsunula. Dnes opět zasedne, příběh bude pokračovat.

Názorová bouře

Jak komise rozhodne, je ve hvězdách. Pokud by platil hlas lidu Sparta by do boje o zlato nastoupila.

Na sociálních sítích i po hospodách ragbisté nežehrají na nejednoznačné pravidlo, nýbrž řeší základní principy svého sportu. Mnozí by pochopili, pokud by námitku vznesl Vyškov, nedokážou ovšem přijmout, že s ní přišli zástupci rivala a finálových soupeřů Tatry Smíchov.

„To je paráda, tak kontumace zápasu vzešla od nehrajícího klubu, to jsem ještě nezažil,“ napsal na Facebook Martin Jágr, jenž pokládal své pětky i ve francouzské nejvyšší soutěži. „Netuším, jestli došlo k porušení pravidel, takové jednaní se mi ale zdá zbabělé a poškozující celé české ragby.“

Smíchovští se brání, oni jednali v duchu morálního kodexu. „Pověst žádné organizace nemůže poškodit, pokud dbá o dodržování pravidel, která si stanovila,“ praví se v jejich prohlášení. „Respekt nejen k ostatním, ale i k pravidlům je jednou ze základních hodnot ragby.“

Kde je pravda? Jedno je jisté podobná aféra českému ragby neprospívá.