„Máme speciální zbraně,“ líčí Jan Matouš, bývalý závodník a nyní vedoucí oddělení biatlonu Centra sportu Ministerstva vnitra. „Nejvíce se používá zbraň německé výroby. Od malorážky se liší způsobem nabíjení,“ charakterizuje důležitou a nedílnou součást reprezentant let minulých.

Zbraň biatlonisty musí vážit minimálně 3,5 kilogramu, a to včetně nabitých zásobníků. Liší se pažbami, jež má šité na míru každý závodník. „Výrobce dodává univerzální pažby. My ale máme člověka, který nám je vyrábí. A reprezentanti si je nechají dělat tak, aby jim vyhovovaly,“ zmiňuje Matouš.

Zbraně nemají stejnou „životnost“. Třeba hlaveň se vystřílí po pár tisícovkách nábojích. Proto členové národního týmu dostávají každý rok novou. V tu chvíli vám asi dojde: biatlon není levný sport.

„Cena hlavně se pohybuje kolem osmdesáti tisíc. U pažby je to různé, podle toho, jak speciálně upravenou ji každý má. Ale ta částka se může pohybovat kolem patnácti tisíc korun,“ říká Matouš. Nezanedbatelné jsou i náboje, které se vyrábějí v sériích a každá může fungovat, i když v minimálních rozdílech, jinak. Česká reprezentace za jedinou sezonu vystřílí asi sto tisíc kusů!

Dobrý biatlonista se trefí s čímkoli

Před tím, než se nová zbraň dostane ke sportovci, provádí se ještě nástřel hlavní a nábojů. „Biatlonisté pak dostávají hlavně s předem vybranými náboji,“ podotýká devátý z olympiády v Sarajevu 1984. Každý reprezentant obdrží do sezony novou zbraň. A používané hlavně se posunou do juniorských týmů.

Zbraň si biatlonisté hlídají jako oko v hlavě. Při kolizi na trati, kdy to odnese i pažba, nastává mravenčí práce, sebrat všechny kousky, které ve sněhu zůstaly, a poskládat (slepit) je dohromady. „Dobrý biatlonista se musí trefit s čímkoli. Takže pokračuje s náhradní zbraní, která má pažbu univerzální.“

Mimochodem: Jan Matouš dosáhl největšího úspěchu na mistrovství světa v roce 1987. V závodě na 20 kilometrů střílel bezchybně a získal pro československý biatlon první bronzovou seniorskou medaili v historii.V témže roce skončil celkově třetí ve Světovém poháru.

Zajímá vás, s jakou zbraní střílel on? „Pažbu jsem si také upravoval. Byli jsme ale daleko víc svázaní tehdejšími pravidly. A neměli jsme takové možnosti,“ dodává.

Design zbraně: Davidová má jednorožce

Nejsledovanější zbraň v Česku má nyní Markéta Davidová. Svítí na ní jednorožci. „Líbí se mi, ale netušila jsem, že to firma udělá takhle divoké,“ řekla k „designu“ pažby nejlepší tuzemská biatlonistka. Možná vás bude zajímat, že talentovaná Češka kdysi vyhrála cenu za nejlepší provedení zbraně, tak moc se líbila ostatním z kolotoče Světového poháru.

Další reprezentanti se také nebojí originálních nápadů. Takový Michal Krčmář se pochlubil velkým lvem.