Do prvního aprílového dne vyběhne 12 000 milovníků běhu, což znamená, že 1/2Maraton Praha je po čtyřech letech vyprodaný. K favoritům patří Keňané. Benard Kimeli nebo Irine Jepchumba Kimaisová.

Prvně zmíněný vytrvalec v české metropoli už dvakrát vyhrál a má zálusk na třetí vavřín. „Cítím formu, jsem dobře připravený. Zatlačím na to, abych zaběhl pěkný čas. Cítím se na výkon pod 59 vteřin,“ říkal před startem Kimeli, přičemž dvanáct let starý traťový rekord má hodnotu 58:47. Vepředu se bude jistě objevovat i Geoffrey Kimutai Koech.

Stewartovou potáhne Pavlišta

Jejich krajanka nedávno předvedla v Barceloně skvělý čas 1:04:37, ale konkurovat jí bude obhájkyně z loňska a další Keňanka Nesphine Jepletingová. „Chtěla bych zaběhnout svůj nejlepší výkon, ale uvidíme, co mi dovolí počasí. Pokusím se být první ženou v cíli,“ zmínila Kimaisová.

Na startu se objeví česká vytrvalecká jednička Moira Stewartová, která drží nejlepší český čas. Ráda by doběhla v čase pod 70 minut, ale rovněž se obává počasí. „Asi nebude moc přívětivé. Nejvíc vadí protivítr. Proti kterému je těžké se obrnit. Bere hodně sil. S větrem do zad se nedá moc počítat. To by musela být trať stejná tam a zpátky a tak to v pražských ulicích není,“ vysvětlila.

Vebr touží po osobním rekordu

Při závodě jí pomohou dva pacemakeři, přičemž jedním z nich zkušený Vít Pavlišta. Velkou soupeřkou bude pro Stewartovou trojnásobná mistryně republiky na této distanci Tereza Hrochová. Patrik Vebr bude mít v Praze premiéru. „Dva měsíce jsem trénoval v Keni a odběhal kvalitní tréninky. Doufám, že se to projeví a vytvořím si osobní rekord,“ přál si čtyřiadvacetiletý závodník, s nímž změří sily o deset let starší Jiří Homoláč.

Pro RunCzech Racing nyní pracuje bývalá výborná maratonkyně a účastnice pražských závodů Eva Vrabcová Nývltová, která nedávno ukončila kariéru. Přiznala, že ji při půlmaratonu budou svrbět nohy. „Raději bych byla na druhé straně, ale to už je minulost… Závod budu sledovat a držet pěsti našim běžcům,“ dodala.