Od začátku února se s ní pere, jednou úspěšně, jindy méně… Stejně tomu bylo v Plzni, kde už jistí vítězové základní části extraligy podlehli 26:34. „Vidím na sobě hlavně nedostatky. Pořád toho hodně prostřílím, vyrábím technické chyby," zůstal přes šest přesných zásahů nohama na zemi mladík, jemuž vyšla první půle.

Především díky jemu a sedmi brankám Jakuba Kastnera vedla Dukla 18:17. „Fungovala nám obrana, ani v útoku jsme neměli problém se prosadit," vysvětlovala levá spojka. Okolo 40. minuty otěže zápasu pevně uchopili domácí. „Zlepšili obranu. Najednou jsme nevěděli, co hrát," neskrýval Daniel Kývala.

Projev Pražanů byl individualistický. Dřeli, o tom nemůže být pochyb, jedinci ovšem rozbít konsolidovaný val nedokázali. „Pokud přeberete míč a nejste v pohybu, prosadíte se jen náhodou. V první půli nám všechno vycházelo, postupem času nám odpočívající opory chyběly," vysvětlil talentovaný házenkář a narazil na absence.

Nejlepšího střelce Dukly Milana Kotrče plzeňští fanoušci neviděli, stejně tvůrce Jakuba Svitáka. „Svíťa by zrychlil hru, dal by jí řád. Bez něj jsme si už nedokázali poradit," dodal Daniel Kývala.

Talent M.A.T. Plzeň - HC Dukla Praha 34:26Nejvíce branek: Škvařil 8, Poloz 8/3, Strýc 5, Tonar 5, Vinkelhöfer 5/1 – Kastner 8/3, Kývala 6, Bednář 5. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmičky: 4/4 – 4/3. Vyloučení: 5 – 7. Diváci: 1440. Poločas: 17:18.

Rozuzlení? Za ně 'viňte' Tonara

Michal Tonar.Jestlipak víte, co spojuje Hranice, Duklu a Zubří? Jejich mužstva se v posledních třech kolech extraligy střetla nebo střetnou s házenkářskými mistry. První měření sil Plzeňané prohráli a dostali se pod tlak. Jaké by asi bylo, jít do play-off ze čtvrtého místa po třech porážkách?

„Nervozní jsme nebyli, spíš nám do branky spadly nádherné střely. Konkrétně Dan Kývala nám v ní párkrát vymetl všechny pavučinky," popsal nesnáze prvního poločasu zápasu s Duklou domácí Michal Tonar. Majitel slavného házenkářského jména po změně stran navázal na výkony svého otce. Góly si schoval do klíčových okamžiků, kdy se takříkajíc lámal chleba.

„Párkrát jsme kvalitně odbránili a dostali se do rychlých protiútoků, které nám chyběly v prvním poločase. Odskočili jsme a uklidnili se," uvedl skromně rychlonohý házenkář a spolehlivý zakončovatel brejků, jenž si dobře uvědomoval význam vítězství.

„Dotáhli jsme se na Zubří. Kam jedeme na poslední kolo. Nic jiného než výhru a druhé místo nebereme," řekla rezolutně střední spojka a osvětlila, co Plzeňany na stříbrném kovu po základní části tolik láká. „Věříme, že čtvrtfinále zvládneme. Začínat semifinále doma by bylo ještě důležitější," uvedl Michal Tonar, jenž disponuje potřebným sebevědomím a nad výběrem play-offových soupeřů zbytečně nespekuluje. „Týmy z pátého až osmého místa jsou strašně vyrovnané. Na koho narazíme, je nám jedno. Teď jsme hlavně rádi, že jsme porazili Duklu."

Čurdovo entrée hodné celebrity

Martin Šetlík a Daniel Čurda.Sám o sobě tvrdí, že je dědek. Ostatní jeho názor nesdílejí. Začátek února se na Dukle nesl ve znamení zranění. Když už neměli Pražané kam sáhnout, povolali dlouholetého reprezentanta Daniela Čurdu, který mezitím usedl v nejslavnějším českém házenkářském klubu na židli sportovního ředitele. Čtyřicetiletá pravá spojka mluvila pouze o výpomoci, slovo comeback rezolutně zavrhovala.

A teď si vše vezměme optikou plzeňského utkání. Šest vteřin po nástupu Daniela Čurdy na palubovku se hra přerušila, kormidelník domácích Martin Šetlík si vyžádal oddechový čas. Proč asi? Dohadovali se novináři. Bude se nejspíš měnit taktika, přizpůsobí se ubránění dukelské persony.

„Ani jsem si nevšiml, že Dan přišel na hřiště. Taktiku jsem neměnil," vymlouval se Martin Šetlík.
Podobně reagoval také hráč. „Šlo o náhodu. Plzeň se mě rozhodně nebála," usmíval se Daniel Čurda, jemuž po time nestouplo sebevědomí. „Nespojil jsem si oddechový čas s mým příchodem," uvedl v pohodovém duchu. Poté oba pánové zvážněli a zahrnuli se komplimenty.

„Klobouk dolů před Danem, který je stále platným hráčem. Asi už ne do základní sestavy, pokud ale uzraje čas, Dukle svou zkušeností pomáhá," řekl Martin Šetlík.

„Martin je jednou z ikon české házené," kontroval Daniel Čurda a dodal: „Pivot své postavení nezapomíná. V postupném útoku by si stále své uhrál. Stejně tak by díky fyzickým dispozicím byl asi platný i v obraně."

Co Vy na to, pane Šetlíku?

Od mága k joudovi a zase zpátky

Radek Motlík.Za mága označují mnozí gólmana Talentu Radka Motlíka. Kus pravdy na jejich rčení asi bude. Jinak by pětačtyřicetiletý házenkář stěží chytal extraligu, ba co více, vynikal v ní. V úvodu zápasu s Duklou si ale musel připadat jako žáček. Pražští střelci na něj vyslali šest střel a všechny zapadly do jeho svatyně. Její ochránce se proto změnil, na hřiště šel Karel Šmíd.

„Cítil jsem se trapně. Možná čtyři rány jsem mohl krýt, byl jsem u nich, balon se do branky nějak dokutálel," neskrýval Radek Motlík, který přidal i ostřejší výraz: „Byl jsem za joudu!"

Mezitím se na ploše odehrával vyrovnaný boj, do kterého přispěl také Karel Šmíd poctivým a spolehlivým výkonem. Do druhé půle šel přesto do branky Radek Motlík. „Ptal jsem se trenéra, jestli půjdu na hřiště. Řekl, že ano. Čekal jsem na první zákrok. Potřeboval jsem se chytit," přiznal velezkušený házenkář, jenž si nepamatoval konkrétní zákrok, několik skvělých ale vytáhl a pověst mága potvrdil třeba při sedmimetrovém hodu Jakuba Kastnera.

„Myslel jsem si, že Kuba vystřelí nalevo. Riskl jsem zákrok a vyšel," už se zase usmíval plzeňský brankář. Měl k tomu pádný důvod, on to byl, kdo zastavil za stavu 23:21 brejk Víta Reichla, a vše se začalo vyvíjet dle plzeňských not.

„Pokud by Víťa dal, skóre by se tahalo. Rozdíl ale byl celkově v naší hře. Po změně stran jsme byli zdravě agresivní v obraně a v útoku proměnili většinu šancí," pochvaloval si Radek Motlík, jehož celek půjde do play-off z druhé nebo třetí pozice s jediným cílem, obhájit titul.

Extraliga házenkářů

1. Dukla 22 17 1 4 619:532 35
2. Plzeň 21 15 2 4 631:502 32
3. Zubří 21 15 2 4 643:559 32
4. Hranice 21 15 0 6 592:541 30
5. Frýdek-Místek 21 11 2 8 566:562 24
6. Karviná 21 11 1 9 567:535 23
7. Jičín 21 11 1 9 506:498 23
8. Lovosice 22 11 1 10 578:579 23
9. Brno 21 4 2 15 556:615 10
10. Litovel 21 3 3 15 497:583 9
11. Kopřivnice 21 3 3 15 540:631 9
12. Zlín 21 2 0 19 462:620 4

Zbývá odehrát ze základní části: Hranice – Karviná, Zubří – Plzeň, Brno – Zlín, Kopřivnice – Jičín, Frýdek-Místek – Litovel (vše v sobotu 19. března).

Čtěte také: Černá série ukončena. Dukla deklasova Lovosice