Olympiáda se kvůli pandemii nemoci COVID-19 přesunula z letošního léta o rok do července a srpna 2021. Organizátoři kvůli tomu chystají čtyři hlavní varianty scénářů, podle nichž se budou odvíjet konkrétní opatření. 

„Je připravený plán, jak hry zorganizovat. Jsme v jiné situaci než na jaře a říkáme to s plným vědomím i díky tomu, že se podařilo uspořádat akce jako například Tour de France.

Chtěli bychom sportovcům a trenérům dodat optimismus, že i za ztížených podmínek a při dodržování všech opatření mají důvod se připravovat,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru a člen MOV.

Sportovci půjdou na rychlotesty

Společně se sportovním ředitelem ČOV a šéfem olympijských misí Martinem Doktorem představili pro zástupce sportovních svazů aktuální stav příprav a možný vývoj různých opatření. „Změnil se celý svět, změny uvidíme i na hrách. Některé věci se zjednoduší, k bezpečnostním opatřením přibydou hygienická,“ uvedl Doktor.

Organizátoři zkoušeli různá opatření pro vstup diváků, v plánu mají od 30. října také třídenní test na baseballovém stadionu v Jokohamě, a to možná až s plnou kapacitou diváků. 

„Řeší se čtyři varianty od nejlepší, tedy že je virus pod kontrolou, až po nejhorší. V tuto chvíli se nejvíc pracuje s variantou číslo dva, tedy učíme se žít s covidem. Připravují se opatření postavená na šesti pilířích, mezi nimiž jsou cestování, dodržování rozestupů nebo důkladné testování a trasování. Pro každou variantu vznikne detailní manuál,“ vysvětlil Kejval.

Pravidelné testování bude jedním ze základů úspěšného průběhu OH. „I proto jsme rádi, že se nám díky šéflékaři Českého olympijského týmu Jiřímu Neumannovi podařilo zajistit pro sportovce první várku rychlotestů, které budou k dispozici již v nejbližších dnech,“ řekl Doktor.

Výpravě pomohou i čističky vzduchu

Antigenní testy slouží k rychlé diagnostice. „Jsou vhodné pro řešení akutních situací v případě obtíží, jako jsou bolest svalů a kloubů, kašel, zvýšená teplota. Výsledek je znám do 15 minut. V případě pozitivního nálezu je zapotřebí zachovávat karanténní režim a provést standardní test PCR,“ vysvětluje Neumann. „Očekáváme, že podobné testy se budou používat i na olympijských hrách.“

V rámci snižování nákladů na OH se omezí některé aktivity. „Zrušené je například tradiční přivítání každého týmu v olympijské vesnici, ale to není nic zásadního. Zároveň připravujeme i specifické vybavení. Společné prostory chceme vybavit speciálními čističkami vzduchu,“ dodal šéf výpravy Doktor.

Vracení vstupenek

Pandemie koronaviru se podepsala i menším zájmu, než byl původně. Organizátoři uvedli, že žádosti o vrácení vstupenek se začnou řešit v listopadu. Dosud se na OH prodalo zhruba 4,48 milionu vstupenek. 

Lístky zakoupené před odložením zůstanou v platnosti na příští rok. Návratky však budou brány v úvahu hlavně u návštěvníků, kteří se nemohou do Tokia vypravit v nových termínech. Je však pravděpodobné, že počet diváků bude nutné kvůli rizikovým faktorům omezit. O tom se rozhodne na jaře 2021. (nov)