„Do I. plaveckého klubu otužilců mě přivedl před čtrnácti lety přítel. Otužovala jsem se už dříve a teď chodím tak dvakrát týdně do Vltavy," řekla knihovnice Eva Havlíková.

Mistrovství o víkendu pořádal právě pražský otužilecký klub, který má přes dvě stě členů. Jejich nejznámější akcí je vánoční memoriál Alfréda Nikodéma u Národního divadla. „Nejsme ryze sportovní klub, máme většinou kondiční otužilce. Asi čtvrtina z nich pravidelně vyráží na soutěže nebo to berou vážně, protože jsou úspěšní i v jiných sportech," vypráví předseda klubu Tomáš Prokop.

Okolo bazénu všichni chodí v zimních bundách a většina si nosí teplý čaj. Závodníci pobíhají okolo v plavkách. Tedy těsně před startem. Někteří se rozplavávají ve vedlejším bazénu. Ale jinak se halí do županů a pěkně se z nich kouří.

Po několikahodinovém stání u bazénu snad musí být zima i sudím či trenérům v péřovkách. Sobotní mistrovství otužilců se zúčastnili také dva přemožitelé kanálu La Manche a dva cizinci. Nejvíce medailí posbírali plavci z brněnského klubu Fides.

'Není to takové maso'

Dříve se mistrovství konalo v říjnu ve Slavkově. „Tam byla teplota kolem třinácti stupňů, a tak přijíždělo hodně plavců. Dnešních osm stupňů zase už není tolik bonifikováno jako čtyři. Pro pravověrné otužilce to není takové maso," směje se Tomáš Prokop.

Právě jeho přivedla do I. plaveckého klubu otužilců Praha sázka o vánoční koupání. Po několika letech se tu seznámil i se svojí manželkou. Brali se spolu v ledové Metuji, která měla 1,5 stupně Celsia. V tu dobu také jeho žena čekala sedmiměsíční miminko. Na sobotním závodě ho právě žena i se dvěma dcerami nejvíce podporovaly.

Pokud se lidé chtějí stát otužilcem, je nejlepší začít se sprchovat studenou vodou z kohoutku.

Živí ho opera, ale jeho cílem se stal La MancheDivadlení ceny Thalie za rok 2010 byly předány 26. března v pražském Národním divadle. Na snímku Richard Haan za operu.Jako druhý ve své kategorii zvítězil na Mistrovství České republiky v zimním plavání Richard Haan. Otužilectví má pětašedesátilý operní zpěvák jako svoje hobby. Vede k němu i svého malého synka, kterého loni pokřtil jako nejmladšího účastníka pražského lednového plavání ve Vltavě. Bylo mu půldruhého roku.

„V sobotu to dopadlo nad očekávání. Tento měsíc jsem měl hodně vytížený a příprava byla mizerná, protože jsem byl nemocný," vysvětluje Richard Haan, jehož domovskou scénou je Státní opera Praha. V I. plaveckém klubu otužilců Praha je už od roku 2005, předtím působil i v brněnském oddíle, když tam bydlel.

„Moje plavecké začátky byly neslavné. Ještě v deseti letech jsem neuměl plavat a málem jsem jednou skončil v Písku pod šlajsnou," vypráví Haan. Dokonce ho tenkrát odepsali v jedné pěvecké soutěži, když vystřihl písničku Voděnka studená jako led. Prý zpíval falešně.

S otužování začal zpěvák na brněnské přehradě. Nejdříve skočil jen tak pod led, aby zjistil, co udělá studená voda s lidským tělem. „Po několika letech mě napadlo přeplavat La Manche. Pokusy ale ovlivňuje počasí. Poprvé jsem to ukončil po osmnácti hodinách," vzpomíná.

Druhý pokus vzdal po 12 hodinách kvůli bouři, což ale byla chyba lodivoda, který mu nabídl druhý pokus zdarma, ale to už neměl tolik síly a vzdal to po dvaceti hodinách skoro na dohled francouzského pobřeží. Podařilo se mu to až po tréninku s Michalem Štěrbou, když začal působit v pražském otužileckém klubu. Zaplaval to celkem za 14 hodin a sedm minut.

„Štěrba trénoval několik plavců přes La Manche včetně své dcery Lenky. Upozornil mě, že nestačí otužilost a vytrvalost, ale rychlost. Plavce totiž zastavují proudy," objasňuje zpěvák, který před pěti lety získal cenu Thálie.

Čtěte také: Tradičních otužileckých závodů v Braníku se zúčastnilo 192 plavců