Spodní řada sedadel v hale byla zasunuta, kamiony na plochu přivezly 1466 dílů dráhy, která byla vyrobena v roce 2008 za skoro 30 milionů korun pro potřeby tehdejšího mítinku v Praze.

Dělníci nejprve postavili klopený ovál z metr širokých příčných pásů, plocha uvnitř je tvořena z dílů o velikosti metr na dva metry. Vše je na metr a půl vysokých hliníkových "nohách" pevně sešroubovaných k sobě. Každý díl má číslo a přesné místo podle detailního plánu. Přímo pod umělým polyuretanovým povrchem Conipur SW je překližka.

"Dráha už bude skoro položená, ale to je první dojem. Ve čtvrtek večer by mělo být hotovo," řekl ve středu při prohlídce šéf organizačního výboru HME v Praze a předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. Na pokládce 24 hodin denně pracuje kolem 240 dělníků. "Není prostor pro oddych, mají zadáno a musejí to postavit," uvedl Varhaník.

Atleti si dráhu vyzkoušejí až příští týden

Na místě už je šuplík pro tyčkařský sektor, hotový je dálkařský sektor, který už se zaplňuje pískem. V obou zatáčkách je ovál pouze 12 cm od zdi, což snižuje viditelnost z některých míst. Až bude dráha postavená, dojde k jejímu přesnému přeměření, případnému vyvážení a přemalování drah. Atleti si ale ještě počkají, první oficiální trénink bude příští týden ve čtvrtek dopoledne, týž den proběhne slavnostní ceremoniál.

"Dráhu ale před tím podrobíme zatěžkávacím zkouškám," uvedl Varhaník. Na stejné dráze se loni konal testovací mítink. "Vyslyšeli jsem hlasy atletů a některé úseky rozběhů vypodložíme víc než loni," řekl funkcionář. Na rady tuzemských reprezentantů dají organizátoři i v dalších dnech. "Určitě se budeme snažit od atletů získávat informace, takže se s dráhou budou moci seznámit dřív, to by pro mě mohla být výhoda," uvedl Varhaník.

Divácká kapacita byla navýšena o tisíc míst

Dráha bude kompletně hotova včetně designových prvků v sobotu, pak se začnou připravovat led obrazovky a časomíra a další technické prvky pro potřeby šampionátu. Celá akce přijde pořadatele na miliony. "Z hlavy tu cenu říct neumím, ale postavení dráhy a všeho kolem, to je velmi nákladná záležitost, jsou to řádově miliony korun," prozradil Varhaník.

Kapacita haly pro atletiku je 11.000 diváků, do prodeje bylo původně dáno 5500 vstupenek, nyní byla kapacita pro veřejnost navýšena na 6500 diváků na každý soutěžní blok. Zbývající sedačky patří týmům, trenérům, atletům, novinářům a VIP hostům. "Podařilo se nám vyjednat s evropskou asociací, že nám dají jejich blokované vstupenky, které půjdou do prodeje ve čtvrtek. Jedná se také o vstupenky VIP," dodal Varhaník.