Dosud nikdy nepoznal tradiční závod osmiveslic jiného než českého vítěze. Při 94. ročníku se to může změnit, protože v neděli 10. června se v pravé poledne postaví na start u Císařského ostrova německá osma, loňští mistři světa a aktuálně zřejmě nejsilnější posádka na světě. Primátorky přitom v roce 1910 vznikly kvůli nepřátelství českého a německého veslařského svazu a od té doby se němečtí reprezentanti na start nikdy nepostavili.

"Žijeme v jiné době a už nějaký čas se snažíme Primátorky zatraktivnit. Tak zajímavou a silnou posádku jsme tu ale nikdy neměli," řekl dnes na tiskové konferenci předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval. "Pro Němce je osmiveslice obrovský symbol, vybírají do ní nejlepší závodníky z celého Německa země a ti pak trénují ve speciálním středisku. Funguje sama pro sebe, osmičlenná posádka se vybírá z dvaceti závodníků. Kvůli Primátorkám dokonce vynechali předcházející závod Světového poháru," dodal Kejval, aby doložil, jak důležitý je závod i pro Němce.

Ti vyhráli loňské mistrovství světa druhým nejlepším časem v historii a doma se těší obrovskému zájmu. Jejich účast v Praze přitom díky sponzorům vyjde organizátory na pouhých 60 tisíc korun, ke kterým se posléze možná přidá i prémie pro vítěze závodu ve výši pět tisíc eur.

Německá reprezentační osma bude patrně největším favoritem závodu, ale úlohu se jí budou snažit znepříjemnit domácí posádky, zejména dva výběry Dukly. "Necítíme nějakou zvláštní obavu, zejména naše první osma bude mít obrovskou kvalitu," řekl šéftrenér české reprezentace Přemysl Panuška.

V první posádce se představí česká veslařská špička, veslovodem bude letos poprvé pětadvacetiletý Ondřej Synek, bronzový skifař z loňského mistrovství světa v Etonu. Scházet nebude ani devětatřicetiletý veterán Václav Chalupa. "My ty posádky nedělíme na první a druhou, spíš jim říkáme lehkooděnci a těžkooděnci," řekl trenér prvního týmu Milan Doleček. Podle něj budou favority Němci, ale roli může hrát i velká zkušenost devětačtyřicetiletého kormidelníka Oldřicha Hejduška.

První výběr Dukly se může s Němci rovnat jak výkonnostně, tak i parametricky. Průměrná výška závodníků obou lodí je 196 centimetrů, váha se pohybuje těsně pod 100 kilogramy, věk okolo 28 let. To druhý výběr Dukly je naprosto jiný. Bude stát na reprezentační čtyřce bez kormidelníka, kterou doplní lehčí skifaři.

Její posádce by proto mohlo hrát do karet větrné počasí, ale bojuje s nesehraností. Většina veslařů totiž studuje vysoké školy a ve zkouškovém období se posádka jen obtížně schází ke společným tréninkům. Podobný problém má ale i první výběr. "Právě v sehranosti budou mít Němci asi navrch, jinak se ale závodu nebojíme," řekl veslovod první posádky Synek.

Atraktivita závodu osmiveslic zatlačila ostatní kategorie spíše do pozadí. V individuálních disciplínách se dává nejvíce šancí skifařce Miroslavě Knapkové z Dukly, mezi muži pak jejímu týmovému kolegovi Michalu Vabrouškovi. Jedinou zahraniční účastí ve zbylých kategoriích bude start juniorské osmiveslice švýcarského klubu Seeclub Curych, diváci uvidí i vložený závod historických lodí. Ten si letos na Vltavě odbude premiéru, jedna ze tří posádek by přitom měla startovat na lodi z roku 1911.

Víkendový program začne v sobotu od 11 hodin rozjížďkami, finálové závody odstartují v neděli v 10 hodin a 20 minut. Finále nejsledovanějšího závodu osmiveslic mužů začne ve 12 hodin, přímý přenos nedělních závodů nabídne televizní kanál ČT 4, podle informací organizátorů by se měla přidat i německá ZDF.