Stovky členů veslařských klubů se pustily ihned po červnových povodních do úklidových prací v pražských loděnicích. Především díky jejich snaze se škody nevyšplhaly ještě výše. „Bylo úžasné v této truchlivé situaci pozorovat elán a energii všech zúčastněných. Někteří si přivezli i potřebná čerpadla nebo elektrocentrály," obdivuje své kolegy Blecha.

Velká voda, která do Prahy dorazila první červnový víkend, ochromila činnost všech pražských loděnic, výjimkou nebyl ani Český veslařský klub, který měl o několik dní později pořádat jubilejní 100. Primátorky ČSOB Pojišťovny. „Ty škody byly tak vysoké, že dříve než v září se Primátorky konat zkrátka nemohou," vysvětluje Blecha, proč byl prestižní veslařský závod odložen až na 22. září.

„Například u nás jsme vyčíslili škody na šest milionů korun," říká Blecha. Podobně na tom byly i další pražské kluby. Slavia napočítala opravy na čtyři miliony. „Rozsah zaplavení byl v loděnici do jednometrové výšky. Hlavní budova byla pod padesáti centimetry a suterén byl pod vodou celý. Dokonce to odnesla i naše posilovna, která je přes ulici. Do ní natekla voda do metrové výšky," přiznává Jiří Poláček, předseda VK Slavia.

Náročný byl pro kluby především boj s těžkou technikou. „Vyvezení truhlářských strojů bylo naprosto nemožné, stejně jako vyklizení osmdesáti skříněk," říká Blecha. V tomto případě nepomohlo ani šedesát dobrovolníků, kteří se denně u loděnice scházeli.

„Do pomocných prací se zapojila většina závodníků od 14 let," dodává Blecha. Kritická situace, kdy byla loděnice Českého veslařského klubu pod vodou, trvala čtyři dny.

„Nejvíce jsme se báli, aby voda něco neutrhla. Lodě a katamarány jsme naštěstí měli přivázané za spolehlivé stromy," popisuje Blecha.

I když jsou nyní veslaři v daleko lepší situaci než na začátku června, stále je na čem pracovat.

„V současné době ještě stále otloukáme omítky a nahazujeme nové. Již jsme provedli opravu přečerpávací kanalizační jímky, která zcela zkolabovala. Znamenalo to nové speciální čerpadlo s automatickým ovládáním, nové přečerpávací rozvody i rozvody elektřiny."

Richard VALOUŠEK