Veslaři Dukly Praha prodloužili na Primátorkách svou vítěznou sérii a vyhráli tradiční závod osmiveslic již po jednatřicáté za sebou. V doplňkových závodech skifařů v 97. ročníku slavného klání na Vltavě uspěli Ondřej Synek a Jitka Antošová.

Přestože dnes nebyla přerušena vítězná série Dukly, hlavní závod měl nečekaného vítěze v podobě lodě složené ze skifařů. Ta pod vedením kormidelníka Vladimíra Havla porazila o 0,3 vteřiny favorizovanou posádku kormidelníka Oldřicha Hejduška.

Vítězná osmiveslice Dukly Praha ve složení David Jirka, Petr Vitásek, Jakub Makovička, Tomáš Karas, Jakub Houska, Petr Buzrla, Jan Andrle a Petr Ouředníček s kormidelníkem Havlem z Berouna dojela do cíle dokonce v novém traťovém rekordu 5:04,10.

Vítězná osma byla překvapená

"Jsme hrozně moc šťastní a překvapení. Sami jsme to nečekali, i když včera v rozjížďce jsme kluky předjeli a dneska si tím více věřili," řekl Jirka, který si společně s Makovičkou zopakoval triumf z loňska. "Ta trať byla hrozně moc těžká, byly tam obrovské vlny. My se s tím hodně prali a jelo se nám špatně. Jsme hrozně rádi, že jsme to zvládli," uvedl majitel stříbrných medailí z OH v Aténách a MS 2003 na párové čtyřce.

"Seděli jsme na tom asi jen čtyři dny, takže je to pro nás samotné překvapení. Nečekali jsme, že jsme s nimi schopní vůbec závodit. Oni byli favoriti a o to těžší to pro ně bylo, protože museli potvrdit vítězství, zatímco my neměli co ztratit," prohlásil Jirka.

Podle něj přispěl k dobrému času i větší průtok vody, než je na Vltavě obvyklý. "Byl to strašně rychlý závod. Jak jsou záplavy, tak voda hodně teče a než se člověk rozkouká, tak je v cíli. Utrhli jsme to tam asi 600 metrů před cílem, udělali jsme si náskok asi půl lodě a jsme rádi, že jsme to vydrželi až do konce," pochvaloval si Jirka.

Tradiční koupel ve Vltavě čekala po vítězném závodě hned čtveřici nováčků Housku, Buzrlu, Andrleho a Ouředníčka.

Překvapení se zrodilo již v sobotu, kdy z rozjížděk nepostoupila do finále posádka slavné univerzity Cambridge, která měla být velkým soupeřem Dukly a chtěla narušit její nadvládu na Primátorkách.

Synek potvrdil roli největšího favorita

V individuálním závodě skifařů zvítězil s náskokem devíti sekund hlavní favorit Synek, jenž před týdnem opanoval ve Slovinsku úvod Světového poháru. "Zatím se mi opravdu jezdí perfektně. Sám jsem takový úvod do sezony nečekal, hlavně na tom Světovém poháru," připustil Synek. Radost mu udělalo i dnešní vítězství. "Byla tu super atmosféra a hodně diváků, vyšlo počasí, skvěle jsem si to užil."

Synek nenechal od začátku Jarního skulérského závodu Rösslera-Ořovského nikoho na pochybách o svém úspěchu a rychle získal náskok před slovenským skifařem Lukášem Babačem, který skončil druhý i před rokem. "Start jsme jel naplno, abych soupeřům ujel a ukázal, kdo je tady pánem. Pak už to byl hlavně souboj s vlnami spíš než se soupeři," popsal Synek.

Zatímco ve Slovinsku zvítězil na nové lodi, dnes usedl do staré. "Tahle je mnohem vyšší a do těch vln tím pádem lepší, že do ní neteče. Ta nová je nižší a při sebemenších vlnách do ní trošku nateče. Proto jsem zůstal pro tento závod na téhle lodi," vysvětlil Synek. Příští závod Světového poháru za 14 dní v Mnichově opět pojede na novém skifu.

Rýpnutí do organizátorů

Trošku zalitoval, že nejel i na jedné z osmiveslic, které vyrážely na trať hodinu po skifařích. "Nejradši bych jel oboje, protože oba závody mají velkou tradici," připomněl Synek letošní stoleté výročí Primátorek.

Na srdci měl také výtku adresovanou organizátorům. "Dnes to docela šlo, ale včera to bylo hodně tragické s vlnami. To bych vyčetl organizátorům, že nedokážou ve spolupráci s plavební správou zastavit parníky a čluny, protože to pak nemělo s veslováním nic společného," prohlásil Synek.

Antošová po vítězství mezi skifařkami s obrovským náskokem téměř 12 vteřin spěchala zpět na start, aby stihla závod osmiveslic. V něm se dočkala dalšího triumfu jako členka lodi pražské Slavie s posilou z Pardubic Denisou Čvančarovou.

Primátorky, veslařská regata v Praze:

Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 6:20,19, 2. Babač (SR/Piešťany) 6:29,04, 3. Rédr (SR/Bratislava) 6:40,83.

Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha/Beroun (Jirka, Vitásek, Makovička, Karas, Houska, Buzrla, Andrle, Ouředníček, korm. Havel) 5:04,10, 2. Dukla Praha (Gruber, Koloc, Szabó, Pilc, Melichar, Doleček, Bruncvík, M. Horváth, korm. Hejdušek) 5:04,40, 3. Dukla Praha/Neratovice/Olomouc (Altman, Srna, Klang, Vrabec, Handlovič, J. Horváth, Běhal, Slavík, korm. Bilíková) 5:12,74.

Ženy:
Skif (O stuhu Podolí): 1. J. Antošová (Slavia Praha) 7:23,62, 2. Zbořilová (Bohemians Praha) 7:35,20, 3. Merunková (Blesk) 7:55,49.

Osma: 1. Slavia Praha/Pardubice (J. Antošová, B. Vařeková, G. Vařeková, L. Antošová, Čvančarová, Stillerová, Kopecká, Pazderková, korm. Soukupová) 5:56,55, 2. Smíchov/Ústí nad Labem 6:04,63, 3. ČVK Praha/Bohemians Praha/Jindřichův Hradec/Neratovice 6:06,28.