Je to záhada! Pražané hrají jako z partesu, jejich projev nese atributy radosti, lehkosti, agresivity a najednou… Jeden míč nešťastně „zapadne" za jejich obranu a odejde příjem, přihrávka a logicky se vytratí celý útok. No a z jasně vyhrané sady je porážka 23:25.

 „Je pro mě nepochopitelné, že takovýto set nedokážeme dohrát," kroutil hlavou kouč domácích Jan Malina.

 „Bylo to asi tím, že nás soupeř maličko zatlačil servisem, párkrát nás zablokoval, znervózněli jsme a prohráli koncovku. To nás pochopitelně ovlivnilo do dalšího průběhu střetnutí. Především pak ve druhé sadě," upozornil na set, ve kterém Pražané prohrávali už 12:18, aby se dotáhli na 17:19, ale koncovku opět neuhráli.

 „Ve druhé a třetí sadě jsme se opakovaně dokázali vrátit do hry, najednou jsme ale udělali dvě, tři chyby a bylo po všem," doplnil Malina.

České Budějovice tak z Prahy vezou všechny body. Optikou účastníků Ligy mistrů však neoslnily. Anebo se mýlíme, trenére Jane Svobodo?

 „Kluky budu chválit. Od chvíle, kdy jsme vypadli z Ligy mistrů, hrajeme v extralize i v Českém poháru velmi dobře. Snažíme se točit všech dvanáct hráčů. I proto jsme s výhrou 3:0 spokojeni," líčil lodivod, který našel příčiny problémů Jihočechů na příjmu.

 „ČZU má hráče, kteří disponují kvalitním podáním. To se jim také dařilo plnit v první sadě. Ve třetí už ale mnozí z nich nebyli na hřišti a my to měli snazší," dodal Svoboda.

Kam se nyní tabulkou vydá ČZU je otázka. Už v sobotu nastoupí v Havířově. V místech, kde se mu dlouhodobě nedaří.

Böhm: Máme problémy s odvahou v koncovce

MARTIN BÖHM.Je rodákem z Českých Budějovic. Největší seniorské úspěchy ale slavil mimo tento klub. A zažil i porážky. Zasloužené, smolné i ty nepochopitelné… Řeč je o 26letém kapitánovi ČZU Martinu Böhmovi.

Martine, napadlo vás za stavu 18:11 v první sadě, že mohou nastat komplikace?
Nenapadlo, ono se to ale někdy stává, především proti dobrým týmům, které mají něco odehráno. Všechno vypadalo ale jasně.

Zdálo se, že vám odešel příjem.
Nevím, jestli odešel, ale měli jsme při něm výpadky. To se plně projevilo až v dalších setech. Ani soupeř ale výborně nepřijímal.

Mají oba týmy tak skvělý servis, nebo tak špatně přijímají?
Podle mě mají obě mužstva v rámci extraligy nadprůměrné podání. A nedá se říct, že by měla dlouhodobě špatný příjem. Třeba nám se do teď spíše dařil. Problém ČZU vidím při ztrátování.

ČZU jednou zahraje a podruhé ne. Kam v extralize vlastně patří?
Tento tým je mladý a logicky nemá tolik zkušeností. Na druhou stranu je velice kompaktně poskládaný. To znamená, že může hrát s kýmkoliv, ale na nějakou stabilní výkonnost nemá. Play-off je tak složité. Většina zkušených mužstev v něm přidá deset procent navíc, je odvážná v koncovkách, s čímž my máme veliký problém i při výrazném vedení.

Tedy vám i tentokrát chyběla odvaha?
Ano, je to ale logické. Třeba takový Zapletal z Českých Budějovic má za sebou zhruba sedmnáct sezon a z toho se deset pral o tituly. Kdo z nás to o sobě může říct?! Několik z nás něco odehrálo, občas třeba i nahoře. Pak jsou tady kvalitní kluci, jako Finger, ale naprosto bez zkušeností se zápasy o všechno.

V příštím kole jedete do Havířova, může na vás tato prohra zanechat následky?
To snad ne. Tři zápasy teď hrajeme pod své možnosti. Pokud v Havířově zahrajeme alespoň průměrně, tak vyhrajeme.

Zapletal: Nedělejte z nás hvězdy, jsme jen lidi

PETR ZAPLETAL.S nahrávačem Habrem vstoupili do utkání volejbalisté Českých Budějovic. Koncovku první sady a zbylé dvě už ale odpinkal 36letý veterán Petr Zapletal.

Petře, proč začal hrát váš tým až ve chvíli, kdy prohrával 11:18?
Hráli jsme už od začátku, ale moc špatně. ČZU se naopak všechno dařilo. To se někdy stává.

Čím se to tedy otočilo?
Bylo to o příjmu a podání. Najednou jsme trefili servis. Třeba ve druhém setu se to podařilo soupeřům, kteří díky Fingerovi sadu pořádně zdramatizovali. Jakmile jsme si nepřihráli my, anebo oni, tak měl soupeř výhodu.

Proč účastníci Ligy mistrů nechají dotáhnout soupeře ze stavu 18:12 na 19:17?
Nedělejte z nás hvězdy, jsme jen lidi. Nemáme v týmu žádné extra hráče. Všichni hrajeme „jen" v české extralize a všichni víme, jaká tato soutěž je. Samozřejmě má Jihostroj nějaké jméno. Tým, který jsme ale měli loni, byl kvalitnější. Letos se extraliga vyrovnala. Nikdo předem neví, kdo vyhraje.

Ve třetí sadě jste dostali za nesportovní chování dva body srážky. Není to zbytečné?
Je, rozhodčí mě upozornil na to, že mu náš masér řekl nějaké sprosté slovo. Pak trenér kopl do čísel na střídání. Osobně si myslím, že je to zbytečné a rozhodčí měl pravdu. Takové nesportovní chování by se nemělo dít.

Co tedy rozhodlo utkání?
Náš stabilnější servis a to, že jsme dokázali bez problémů ztrátovat. Ani to nebylo nějakým bojovným a skvělým výkonem, nýbrž takovým spolehlivým.

Máte za sebou už řadu sezon v české extralize i v zahraničí. Hledáte obtížně motivaci do dalších utkání?
Ne, jsem profesionál a volejbal mě stále baví. Motivaci nemusím hledat, stále mě láká získat další titul.

Bude to v letošní sezoně?
Věřím v to, že ano. Všechno se ale bude rozhodovat až v play-off. Tam se teprve uvidí, který tým bude mít největší fazonu.

ČZU Praha Jihostroj – České Budějovice 0:3 (-23, -21, -19)

ČZU: Démar, Marel, Lohr, Finger, Böhm, Pajma, Pfeffer, Galabov, Záveský. Trenér Malina.

Jihostroj: Kriško, Michálek, Sobotka, Habr, Kuliha, Mach, Hupka, Zapletal, Fila, Sukuba. Trenér Svoboda.

Ostatní výsledky 15. kola: Liberec – Staré Město 3:0, Ostrava – Příbram 0:3, Zlín – Ústí 3:2 Odolena Voda – Havířov 1:3.

1. Liberec 15 13 2 41:13 38
2. České Budějovice 15 13 2 41:15 38
3. Zlín 15 12 3 37:20 32
4. ČZU Praha 15 9 6 34:26 27
5. Ostrava 15 9 6 32:26 27
6. Příbram 15 8 7 31:27 24
7. Benátky 14 7 7 28:23 23
8. Brno 14 6 8 28:27 20
9. Havířov 15 4 11 19:37 14
10. Odolena Voda 15 4 11 20:36 12
11. Ústí nad Labem 15 3 12 13:41 8
12. Staré Město 15 1 14 9:42 4

Dohrávka Brno Benátky je na programu dnes (27. ledna) od 18 hodin před kamerami ČT sport.